Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Lietuvoje leidimą gyventi turintis užsienietis atsako už vairavimą neturint teisės vairuoti, jei transporto priemonę vairuoja nepasikeitęs užsienio valstybės išduoto vairuotojo pažymėjimo gyvendamas Lietuvoje daugiau nei 6 mėnesius per metus
2024-05-17 , Nacionalinė teismų administracija
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2024 m. gegužės 14 d. Lietuvos Aukščiausiajame Teisme išnagrinėta atnaujinta administracinio nusižengimo byla, kurioje S. V. nubaustas 300 Eur bauda ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimu šešiems mėnesiams už vairavimą neturint teisės vairuoti (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 424 straipsnio 3 dalis).

Lietuvos Aukščiausiajam Teismui pateiktu prašymu atnaujinti administracinio nusižengimo bylą S. V. atstovas prašė panaikinti apeliacinės instancijos teismo sprendimą ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka. Prašyme nurodoma, kad nagrinėjant bylą buvo iš esmės pažeistas reikalavimas visapusiškai ir objektyviai ištirti bylos aplinkybes, taip pat S. V. nepagrįstai nubaustas už vairavimą neturint teisės vairuoti motorines transporto priemones (ANK 424 straipsnio 3 dalis), jam paskirta per griežta administracinė nuobauda bei poveikio priemonė.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija S. V. atstovo prašymą atmetė, nes iš apeliacinės instancijos teismo nutarties matyti, kad nagrinėjant bylą buvo žinomos ir įvertintos kaip neturinčios reikšmės bylai teisingai išspręsti prašyme nurodomos aplinkybės, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo veikos padarymo metu turėjo pasibaigusio galiojimo Baltarusijos Respublikos išduotą vairuotojo pažymėjimą, kad bylos nagrinėjimo teisme metu jis jau buvo įsigijęs Lietuvos Respublikos išduotą vairuotojo pažymėjimą. Dėl to Lietuvos Aukščiausiasis Teismas padarė išvadą, kad bylos aplinkybės buvo ištirtos išsamiai ir visapusiškai.

Teisėjų kolegija, pasisakydama dėl S. V. atstovo argumento, kad S. V. veikai taikytina ANK 424 straipsnio 1 dalis, o ne to paties straipsnio 3 dalis, pažymėjo, kad pagal teisinį reguliavimą Lietuvos Respublika nepripažįsta užsieniečių turimų trečiųjų šalių (ne Europos Sąjungos valstybių ir pan.) išduotų vairuotojo pažymėjimų, kai nustatoma, kad toks asmuo Lietuvoje gyvena daugiau kaip 185 dienas per metus. Po šio termino užsienietis, turintis trečiosios šalies išduotą pažymėjimą ir vairuojantis transporto priemonę bei ketinantis ir toliau vairuoti transporto priemones Lietuvos Respublikos teritorijoje, privalo šį pažymėjimą pasikeisti į Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimą. Byloje nustatyta, kad S. V. vairavo motorinę transporto priemonę nepasikeitęs užsienio valstybės išduoto vairuotojo pažymėjimo, nors nuo 2013 metų yra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas, todėl jo veikai tinkamai pritaikyta ANK 424 straipsnio 3 dalis.

Atmesdama prašymo argumentą dėl per griežtos administracinės nuobaudos bei poveikio priemonės, teisėjų kolegija nurodė, kad administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui buvo paskirta švelniausia įstatymo nustatyta administracinė nuobauda ir poveikio priemonė, o administracinėn atsakomybėn patraukto asmens veika nepasižymi kokiomis nors išskirtinėmis aplinkybėmis, rodančiomis mažesnį ANK 424 straipsnio 3 dalyje nustatyto administracinio nusižengimo pavojingumą.           

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Remdamasis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.

Bylos Nr. 2AT-26-697/2024.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino: byla dėl Š. S. praloštų pinigų turi būti nagrinėjama Lietuvoje
2024-06-14, Lietuvos apeliacinis teismas
LVAT sumažino VASA skirtą baudą dėl BDAR pažeidimo
2024-06-14, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
LVAT: Petro Cvirkos paminklui Vilniuje teisinė apsauga netaikyta pagrįstai
2024-06-14, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino: byla dėl Š. Stepukonio praloštų pinigų turi būti nagrinėjama Lietuvoje
2024-06-14, Lietuvos apeliacinis teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti