Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas įžvelgė atskirtas bendrininkų bylas nagrinėjusio apeliacinės instancijos teismo šališkumą
2024-05-23 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2024 m. gegužės 22 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus išplėstinė septynių teisėjų kolegija išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje R. L. Kauno apygardos teismo 2022 m. balandžio 15 d. nuosprendžiu, pakeistu Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2022 m. lapkričio 15 d. nuosprendžiu, pripažintas kaltu ir nuteistas už neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių ir psichotropinių medžiagų, šių medžiagų kontrabandą, veikiant organizuota grupe, ir jam paskirta galutinė subendrinta vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmė.

Vienas iš pagrindinių kasaciniuose skunduose keltų teisės taikymo klausimų – nuteistojo teisės į nešališką teismą pažeidimas.

Išnagrinėjęs šią bylą, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas su kasatorių paminėtu aspektu nurodytais argumentais sutiko iš dalies. Išplėstinė septynių teisėjų kolegija nustatė, kad tiek R. L. baudžiamąją bylą, tiek kito nuteistojo S. G. baudžiamąją bylą dėl tų pačių nusikalstamų veikų apeliacine tvarka nagrinėjo teisėjų kolegijos, kurių sudėtyse buvo du tie patys teisėjai. Išplėstinė septynių teisėjų kolegija pažymėjo, jog baudžiamojo proceso įstatymas, taip pat ir šiuo aspektu formuojama teismų praktika nedraudžia tiems patiems teisėjams nagrinėti bylų tais atvejais, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių dėl atskirų bendrininkų jos buvo išskirtos, jeigu nėra kitų aplinkybių, kurios vis dėlto kelia pagrįstų abejonių dėl vėlesnę bylą nagrinėjančio teismo (teisėjo) nešališkumo.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas, nagrinėdamas kito nuteistojo S. G. baudžiamąją bylą, neišvengė teiginių, kuriais realiai buvo pasisakyta apie R. L., nors ir tiesiogiai neįvardijant jo vardu, pavarde, atliktus veiksmus ir jų teisinį vertinimą, o padarydamas išvadas dėl faktinių nusikalstamų veikų aplinkybių įrodytumo ir veikų teisinio kvalifikavimo, šios instancijos teismas faktiškai iš dalies pasisakė ir dėl R. L., kuris nebuvo teisiamas nagrinėtoje byloje, kaltumo. S. G. priimto nuosprendžio teiginiai apie R. L. atliktus veiksmus, pripažinimą, kad jie yra įrodyti byloje surinktais įrodymais, negali būti pripažinti išdėstytais taip, kad būtų išvengta bet kokio potencialaus, ne tik tikėtino, numanomo, išankstinio sprendimo dėl jo kaltumo, ir kartu objektyviai kelia pagrįstą manymą, kad apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegija turėjo išankstinę nuomonę dėl R. L. kaltumo prieš jo bylos nagrinėjimą apeliacine tvarka.

Išplėstinė septynių teisėjų kolegija padarė išvadą, kad šią bylą apeliacine tvarka nagrinėjęs apeliacinės instancijos teismas neužtikrino R. L. teisės į nešališką teismą, taip padarė esminį Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 44 straipsnio 5 dalies pažeidimą, nes buvo suvaržytos įstatymų garantuotos kaltinamojo teisės ir tai sukliudė teismui išsamiai ir nešališkai išnagrinėti bylą ir priimti teisingą nuosprendį ar nutartį. Todėl išplėstinė septynių teisėjų kolegija skundžiamą apeliacinės instancijos teismo nuosprendį panaikino ir perdavė bylą iš naujo nagrinėti apeliacinės instancijos teismui.

Bylos Nr. 2K-7-60-648/2024. Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Vieša teismų sprendimų paieška.

 

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti