Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

EKTK nariai diskutuoja apie konstitucinių teismų vaidmenį ekstremalių valstybėms situacijų metu
2024-05-24 , Konstitucinis Teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda, teisėjai Vytautas Mizaras ir Daiva Petrylaitė 2024 m. gegužės 22–23 d. dalyvavo Kišiniove (Moldovos Respublika) vykusiame Europos konstitucinių teismų konferencijos (EKTK) XIX kongrese „Teisminio santūrumo formos ir ribos: konstitucinių teismų atvejis“.

Tarp daugiau kai 100 kongreso dalyvių – ne tik konstitucinių teismų, EKTK narių, pirmininkai ir teisėjai, bet ir Europos Žmogaus Teisių Teismo pirmininkė Siofra O''Leary, Europos Tarybos komisijos „Demokratija per teisę“ (Venecijos komisija) pirmininkė Claire Bazy‑Malaurie, kitų pasaulio konstitucinės justicijos institucijas vienijančių organizacijų atstovai. 

Diskusijose kalbėta apie teisinius ir politinius klausimus, priskiriamus konstitucinių teismų jurisdikcijai, konstitucinių principų apsaugą nepaprastosios padėties metu, aptarta šalių patirtis, susijusi su pagarba konstitucinių teismų baigiamiesiems aktams. 

EKTK narių teismų pirmininkų susitikime, kurį  sudaro tikrojo nario statusą turinčių teismų ir kitų konstitucinių institucijų pirmininkai, buvo priimta EKTK XIX kongreso deklaracija.

Deklaracijoje, be kita ko, pabrėžiama, kad „konstitucinių teismų vaidmuo nepaprastosios padėties metu – užtikrinti, kad valdžios institucijos veiktų neperžengdamos konstitucinių ribų ir atidžiai įvertintų žmogaus teisių problemas. Nepaisant iššūkių, mūsų teismai turi ir toliau vykdyti šią svarbią užduotį. Integruotoje pagrindinių teisių apsaugos sistemoje mūsų teismai taip pat turi likti įsipareigoję laikytis Europos standartų ir vengti konfliktų su supranacionaliniais teismais. Jų dialogas yra būtinas siekiant sukurti bendrą pagrindinių teisių apsaugos teisinę erdvę.“

Pirmininkavimą EKTK iš Moldovos trejiems metams perima Albanija.

EKTK – tai 1972 m. Dubrovnike (Kroatija) įsteigta organizacija, vienijanti Europos valstybių konstitucinius ir kitus konstitucinę kontrolę vykdančius teismus. Ji įkurta Europos valstybių konstitucinių teismų pirmininkų iniciatyva ir šiuo metu jungia 39 Europos konstitucinės justicijos institucijas, palaiko glaudžius ryšius su kitų pasaulio valstybių konstitucinės kontrolės institucijomis. EKTK nariai siekia bendrų tikslų skatinti, gerbti ir įgyvendinti demokratiją, teisės viršenybę, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugą. Konstitucinis Teismas dalyvauja pirmininkų susirinkimų posėdžiuose ir kas trejus metus vykstančiuose kongresuose.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra dviejų konstitucinės justicijos institucijas vienijančių tarptautinių organizacijų – Pasaulio konstitucinės justicijos konferencijos (PKJK) ir Europos konstitucinių teismų konferencijos (EKTK) – tikrasis narys, bendradarbiauja su Venecijos komisija.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos apeliacinis teismas atsakė, koks teismas turi nagrinėti skundus dėl nuteistųjų bausmės atlikimo vietos pakeitimo
2024-07-24, Lietuvos apeliacinis teismas
Išleista naujausia LAT praktikos apžvalga už 2024 m. birželio mėn.
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Tiekėjo viešajame pirkime pateikti kvalifikaciją pagrindžiantys duomenys nepagrįstai pripažinti melaginga informacija
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Išnagrinėta viešųjų pirkimų byla dėl tiekėjo pateiktos informacijos pripažinimo melaginga
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-23
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-22
Naujausios diskusijos
18:40
13:08
17:19
17:04
16:25
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti