Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Skelbiamas nutarimas byloje pagal prašymą įvertinti Bausmių vykdymo kodekso nuostatos, nesuteikiančios laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekantiems nuteistiesiems trumpalaikės išvykos į artimojo laidotuves, konstitucingumą
2024-06-03 , Konstitucinis Teismas

Konstitucinis Teismas birželio 4 d., antradienį, 15 val. skelbia nutarimą byloje pagal pareiškėjo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo prašymą ištirti, ar Bausmių vykdymo kodekso (2022 m. birželio 28 d. redakcija) (toliau – BVK) 67 straipsnio 1 dalies nuostata „Terminuoto laisvės atėmimo bausmes atliekantiems nuteistiesiems gali būti leidžiama su palyda arba be jos išvykti iš bausmės atlikimo vietos Lietuvos Respublikos teritorijoje ne ilgiau kaip dešimt parų dėl artimojo mirties“ tiek, kiek pagal ją trumpalaikės išvykos į artimojo laidotuves nesuteikiamos nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, neprieštarauja Konstitucijos 21 straipsnio 2 daliai, 29 straipsniui.  

Pareiškėjas į Konstitucinį Teismą kreipėsi sustabdęs nagrinėjamą administracinę bylą, kurioje prašoma priteisti neturtinę žalą dėl remiantis BVK 67 straipsnio 1 dalimi priimto sprendimo atsisakyti patenkinti nuteistojo, atliekančio laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, prašymą leisti jam nuvykti į jo mirusio tėvo laidotuves.

Pareiškėjas teigia, kad ginčijamas teisinis reguliavimas, pagal kurį, sprendžiant itin jautrų klausimą – galimybę dalyvauti artimojo laidotuvėse, laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekantys nuteistieji, remiantis vien tik jiems paskirtos bausmės trukme (t. y. neatsižvelgiant į tai, kad jie gali atitikti kitas įstatyme nustatytas trumpalaikės išvykos į artimojo laidotuves suteikimo sąlygas), yra nepagrįstai skirtingai traktuojami, palyginti su terminuoto laisvės atėmimo bausmę atliekančiais nuteistaisiais. Pareiškėjo manymu, taip ne tik pažeidžiamas Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintas asmenų lygiateisiškumo principas, bet ir žeminamas laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekančių nuteistųjų, siekiančių nustatyta tvarka ir sąlygomis dalyvauti artimojo laidotuvėse, orumas, t. y. pažeidžiama Konstitucijos 21 straipsnio 2 dalis.

Pareiškėjas pažymi, kad laisvės atėmimo bausmės trukmė nėra tokio pobūdžio ir tokios apimties skirtumas, dėl kurio būtų pateisinamas trumpalaikės išvykos į artimo asmens (ypač tėvų ar vieno iš jų) laidotuves nesuteikimas nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę. Toks teisinio reguliavimo diferencijavimas, jo manymu, negali būti pateisinamas ir siekiamais pozityviais, visuomeniškai reikšmingais tikslais; priešingai – teisės laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekantiems nuteistiesiems gauti trumpalaikę išvyką į artimojo laidotuves įtvirtinimas įstatyme motyvuotų tokius nuteistuosius siekti bausmės vykdymo metu atitikti kriterijus, į kuriuos yra atsižvelgiama suteikiant minėtą leidimą.

Be to, pareiškėjo manymu, įstatymų leidėjas negali vadovautis teisine pozicija, kad tik terminuoto laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų nusikalstamo elgesio (aplinkiniams galinčio kilti pavojaus) rizika gali būti žema arba vidutinė, o laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekančių nuteistųjų (nepriklausomai nuo to, kaip yra vertinama nuteistojo asmenybė ir elgesys bausmės atlikimo metu) nusikalstamo elgesio rizika esą visais atvejais yra labai didelė. Net jei būtų preziumuojama, kad laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekančių nuteistųjų aplinkiniams keliamo pavojaus rizika yra didelė, pareiškėjo manymu, turi būti įtvirtinta galimybė tokią prezumpciją atskirais atvejais, remiantis nuteistojo asmenybės ir jo elgesio bausmės atlikimo metu individualiu vertinimu, argumentuotai paneigti.

Posėdžio tiesioginę transliaciją galima stebėti internetu, Konstitucinio Teismo svetainėje paspaudus nuorodą www.lrkt.lt.

Visą prašymo tekstą galima rasti Konstitucinio Teismo svetainėje, žr. https://lrkt.lt/~prasymai/23_2023.htm.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos apeliacinis teismas atsakė, koks teismas turi nagrinėti skundus dėl nuteistųjų bausmės atlikimo vietos pakeitimo
2024-07-24, Lietuvos apeliacinis teismas
Išleista naujausia LAT praktikos apžvalga už 2024 m. birželio mėn.
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Tiekėjo viešajame pirkime pateikti kvalifikaciją pagrindžiantys duomenys nepagrįstai pripažinti melaginga informacija
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Išnagrinėta viešųjų pirkimų byla dėl tiekėjo pateiktos informacijos pripažinimo melaginga
2024-07-19, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-23
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-22
Naujausios diskusijos
18:40
13:08
17:19
17:04
16:25
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti