Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

LAT diskusija apie kasacines nutartis ir pranešimus spaudai
2024-06-06 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Vladimiro Ivanovo, VŽ.lt

2023 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sprendė dėl daugiau nei pustrečio tūkstančio kasacinių skundų ir kitų procesinių dokumentų priimtinumo, išnagrinėjo virš pusseptinto šimto kasacinių ir kitų bylų. Apie trečdalį Teismo išnagrinėtų bylų lydėjo pranešimai spaudai, jų skaičius, palyginti su 2022 m., išaugo daugiau nei 3 kartus.

Tęsdamas beveik dešimtmečio kasacinių nutarčių kokybės stebėseną ir žengdamas visiškai naują žingsnį – naujai, gyvos diskusijos forma ir remiantis skirtingų teisinių profesijų bei žiniasklaidos atstovų įžvalgomis, gegužės 29 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas surengė nepriklausomą skirtingų teisinių profesijų bei žiniasklaidos atstovų diskusiją apie kasacinių nutarčių, pranešimų spaudai aiškumą ir suprantamumą.

Diskusijos tikslas – surasti optimalius sprendimus, kaip geriau parengti nutartis ir apie jas kuo veiksmingiau pranešti, o tai reiškia – išsigryninti prioritetus, kurie prisidėtų prie kuo didesnio kasacinės praktikos aiškumo ir sklaidos, kuo geresnio jos suprantamumo ne tik teisininkų bendruomenei, bet ir plačiajai visuomenei.

Diskusiją vedė nepriklausomas vedėjas Aidas Puklevičius, jis kalbino mokslininką prof. habil. dr. Valentiną Mikelėną, prokurorę Aidą Japertienę, advokatus Viliją Vaitkutę-Pavan ir Mindaugą Dūdą, žurnalistą Saulių Jakučionį. Diskusijos klausėsi Teismo teisėjai, teisėjų padėjėjai, kiti darbuotojai. Diskusijos dalyviai, turėję galimybę iš anksto susipažinti su tomis pačiomis kasacinėmis nutartimis ir pranešimais spaudai, atsakė į parengto klausimyno klausimus, plačiau pateikdami savo įžvalgas. 

Nebuvo abejonių, kad kasacinių nutarčių kokybė gerėja ir, žvelgiant istoriškai, esmingai patobulėjo. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad kasacinėse nutartyse teisės klausimai turėtų būti analizuojami taip, kad kuo aiškiau atitiktų precedento, kaip teisės šaltinio, struktūrą, t. y. siekiant kuo aiškiau išskirti sprendimo esmę, jo argumentaciją (ratio decidendi) bei kitus papildomus argumentus (obiter dictum). Tai esmingai prisidėtų prie nutarčių aiškumo, vienodo jų supratimo, jų paveikumo užtikrinant vienodą konkrečioje nutartyje išaiškintų teisės klausimų taikymą visoje valstybėje. Šiuo atžvilgiu aiškiai struktūrizuotas nutarčių tekstas leistų atsisakyti perteklinės, nereikalingo ilgio aprašomojo pobūdžio, konkrečiai nutarčiai nereikšmingos informacijos, pvz., detalaus skirtingų instancijų procesinių sprendimų ir bylos faktinių aplinkybių aprašymo, nekoncentruoto kasacinio teismo praktikos citavimo. Aptartas ir nutarčių apimties klausimas, pažymint, kad nutarties ilgumas gali būti nulemtas byloje keliamų teisės klausimų gausos, tačiau visada derėtų paisyti nutarties koncentruotumo, aiškios struktūros principų. Pasiūlyta apsvarstyti, ar nutarties tekstui didesnio aiškumo nesuteiktų išnašų vartojimas.

Vienas iš įvardytų pranešimų spaudai privalumų – neabejotina pagalba operatyviai sužinant apie naujausią kasacinio teismo praktiką, ieškant jos internetinėje erdvėje, atkreipiant dėmesį į aktualius išaiškinimus. Pritarta tam, kad pranešimai spaudai pirmiausia turėtų būti orientuoti į rezonansines bylas bei sprendimus, kuriais suformuluojama nauja teisės aiškinimo ir taikymo taisyklė, trumpai pateikiant jos esmę. Patvirtinta, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nusistovėjusi praktika rengti trumpus, mažiau orientuotus į detales, daugiau – į bylos esmę ir rezultatą pranešimus yra tinkama ir atitinka komunikacijos standartus bei poreikius.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas aptars diskusijos įžvalgas ir spręs dėl pasiūlymų įgyvendinimo.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti