Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

LVAT: Vilniaus miesto savivaldybės aktai dėl gatvių siaurinimo negali būti taikomi
2024-06-06 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas

Norminiai teisės aktai: priimtas norminis teisės aktas turi būti paskelbtas Teisės aktų registre, o to nepadarius, atitinkamas aktas negali būti taikomas.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2024 m. birželio 5 d. išnagrinėjo ginčą tarp Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse (Vyriausybės atstovas) ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Savivaldybė). LVAT nutarė, jog Savivaldybės priimtas ir Teisės aktų registre nepaskelbtas norminis teisės aktas negali būti taikomas, tačiau Vyriausybės atstovo reikalavimas įpareigoti Savivaldybės administracijos direktorių (Administracijos direktorius) šį aktą paskelbti Teisės aktų registre negali būti tenkinamas, nes tai reikštų teismo kompetencijai nepriskirtą teisėkūros proceso dalies klaidų taisymą.

Vyriausybės atstovas kreipėsi į teismą, prašydamas įpareigoti Administracijos direktorių įgyvendinti Teisėkūros pagrindų įstatymo nuostatas ir Teisės aktų registre paskelbti priimtą įsakymą bei šiuo įsakymu patvirtintą priedą – Vilniaus miesto savivaldybės gatvių infrastruktūros standartą (Standartas). Vyriausybės atstovas paaiškino, jog Standartas buvo paskelbtas Savivaldybės interneto svetainėje, juo įtvirtinti Vilniaus miesto 12 gatvių nauji principai, o remiantis Standartu Vilniaus mieste buvo pradėtos vykdyti gatvių rekonstrukcijos (siaurinimo ir kapitalinio remonto darbai). Vyriausybės atstovas siekė įrodyti, jog Standartas laikytinas norminiu teisės aktu, kuris turėjo būti paskelbtas Teisės aktų registre, o Savivaldybė laikėsi pozicijos, jog Standartas yra vizijų ir gerųjų praktikų rinkinys, dėl to Teisės aktų registre jis neturėjo būti paskelbtas.

Išnagrinėjęs bylos aplinkybes ir Standarto teisinį pobūdį, LVAT sutiko su Vyriausybės atstovu ir nutarė, jog Standartas laikytinas norminiu teisės aktu. Byloje pripažinta, jog Standarto pobūdis nėra akivaizdus, nes kai kurie požymiai rodo jį esant norminį teisės aktą, tačiau kitos Standarto charakteristikos nėra būdingos norminiams aktams. Šios Standarto charakteristikos įvertintos kaip norminio akto trūkumai, o Standartas ir su šiais trūkumais pripažintas norminiu aktu, nustatančiu bendro pobūdžio privalomas elgesio taisykles, taikomu Vilniaus gatvėms (pagal Standartą „gatve laikoma viskas, kas yra tarp pastatų fasadų), orientuotu į ateitį, skirtu taikyti ne vieną kartą, priimtu Administracijos direktoriaus įsakymu.

LVAT akcentavo, jog Administracijos direktoriaus priimtas įsakymas ir juo patvirtintas Standartas nėra paskelbti Teisės aktų registre, nors jie yra šio registro objektai, o oficialus šių norminių aktų paskelbimas įstatymų nustatyta tvarka yra būtina sąlyga minėtiems teisės aktams įsigalioti. Dėl to LVAT, vadovaudamasis Teisėkūros pagrindų įstatymo nuostatomis, nusprendė, jog Administracijos direktoriaus įsakymas ir Standartas nėra įsigalioję ir jie negali būti taikomi.

Administracinė byla Nr. eA-924-1047/2024.

20
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti