Teisėjų taryba, siekdama stiprinti teismų autoritetą, gerinti teikiamų paslaugų kokybę bei didinti visuomenės pasitikėjimą, patvirtino 20252028 m. strategines veiklos kryptis ir jų įgyvendinimo planą. Strateginėse kryptyse numatyta: teismų finansinio nepriklausomumo užtikrinimas, veiklos procesų tobulinimas, žmogiškųjų išteklių stiprinimas bei išorinės ir vidinės komunikacijos gerinimas.
Teismų autoriteto ir finansinio nepriklausomumo stiprinimas
Viena iš strateginių Lietuvos teismų sistemos krypčių užtikrinti teismų finansavimo stabilumą ir nepriklausomumą. Jai įgyvendinti numatytos priemonės, kurios apima objektyviais kriterijais pagrįsto teismų sistemos finansavimo modelio parengimą bei įtvirtinimą, didesnio finansavimo, atitinkančio teismų poreikius, siekimą, biudžeto asignavimų skirstymo kriterijų atnaujinimą, dialogo su strateginiais partneriais stiprinimą. Plane numatytu laikotarpiu taip pat planuojama siekti Teisėjų tarybos teisės kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įstatymų, Seimo nutarimų ir kitų Seimo priimtų teisės aktų, Respublikos Prezidento dekretų ir Vyriausybės nutarimų atitikties Konstitucijai.
Teismų veiklos procesų ir teikiamų paslaugų kokybės tobulinimas
Dar viena ypač svarbi strateginė kryptis teismų veiklos procesų ir teikiamų paslaugų kokybės tobulinimas. Teismų veiklos procesų ir paslaugų kokybė tiesiogiai veikia procesų dalyvius. Efektyvus teismų darbas lemia ne tik greitesnius ir aiškesnius teisminius sprendimus, bet ir visuomenės lūkesčių įgyvendinimą. Siekiant įgyvendinti šios strateginės krypties uždavinius planuojama peržiūrėti teisėjams tenkančias neprocesines funkcijas ir jų atsisakyti, tobulinti teisėjų darbo krūvio modelį, užtikrinant racionalų bylų paskirstymą. Siekiant šiuolaikinių standartų svarbu parengti informacinių technologijų ir dirbtinio intelekto diegimo strategiją, kuri leistų skaitmenizuoti procesus ir didinti teismų veiklos efektyvumą. Planuose ir mediacijos instituto baudžiamosiose bylose sukūrimas bei teismo mediatorių veiklos sąlygų gerinimas.
Tikimasi, jog šios priemonės padės sukurti modernią ir visuomenei lengvai prieinamą teismų sistemą.
Žmogiškųjų išteklių stiprinimas
Didelis dėmesys skiriamas teismų darbuotojų gerovei bei darbo sąlygoms. Pastaruoju metu ypač išryškėjęs saugumo teismuose klausimas padiktavo saugumo priemonių užtikrinimo siekį. Atkreiptas dėmesys ne tik į fizinį, bet ir psichologinį teismų personalo saugumą. Todėl bus siekiama įgyvendinti papildomas apsaugos priemones Lietuvos teismuose.
Planuojama tobulinti teisėjų atrankos kriterijus ir procedūras, taip pat kurti naują teisėjų adaptacijos programą, gerinti teisėjų socialines garantijas. Planuojama įvertinti teisėjų kompetencijų ugdymo sistemą ir parengti Nacionalinės teismų administracijos Mokymo centro modernizavimo koncepciją.
Atkreiptas dėmesys ir į regionų teismus, planuojama didinti jų patrauklumą tam, kad teisėjai aktyviau rinktųsi darbą regionuose.
Išorinės ir vidinės komunikacijos gerinimas
Pasitikėjimas teisine sistema stiprėja, kai visuomenė mato kompetentingus ir atvirus teismus. Reguliarus ir atviras informacijos teikimas didina visuomenės įsitikinimą, kad teismų sprendimai yra pagrįsti, o pati sistema aiški ir suprantama, todėl didelis dėmesys bus skiriamas inovatyviai ir savalaikei komunikacijai.
Efektyvi vidinė komunikacija leidžia sklandžiau organizuoti darbą, užtikrinti aiškią informacijos sklaidą bei sustiprinti teismų bendruomenės tarpusavio ryšius.
Tai viena svarbiausių priemonių, leidžiančių įsiklausyti į darbuotojų nuomonę, identifikuoti vidines esamas problemas ir pasirinkti galimus jų sprendimo būdus.
Teismai, siekdami stiprinti visuomenės pasitikėjimą, gerinti teisingumo vykdymo procesus, vadovaujasi parengta ilgalaike Lietuvos teismų vystymosi vizija 20232033 m. Naujai išrinkta Teisėjų taryba savo veiklos laikotarpiu sieks dirbti Teismų vystymosi vizijoje numatytomis kryptimis, todėl šiandien patvirtintos Teisėjų tarybos strateginės veiklos kryptys tiesiogiai siejasi su Lietuvos teismų vystymosi vizija: patikimas, išmintingas, efektyvus ir autoritetingas teismas stiprios teisinės valstybės garantas. Labai svarbu, kad prie šių krypčių įgyvendinimo prisidėtų ne tik Teisėjų taryba, teisėjų tarybos komitetai, bet ir visa teismų bendruomenė, teigia Teisėjų tarybos pirmininkė Danguolė Bublienė.
Nors siekiant įgyvendinti strategines kryptis teks įveikti nemažai iššūkių, Lietuvos teismų sistema yra pasirengusi naujovėms ir siekia kurti efektyvesnę, modernesnę bei visuomenei patrauklesnę teisingumo vykdymo paslaugą.