Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Nuo prieglobsčio prašymų iki šeimos teisės – dėl karo priverstiems pasitraukti ukrainiečiams kyla daug iššūkių ir teisinių klausimų Lietuvoje
2023-02-23 , Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis

Jau metus besitęsianti karinė agresija prieš Ukrainą kursto nesaugumą ir baimę. Žmonėms, gyvenantiems grėsmių ir baimių lauke, būtina nenutrūkstama pagalba ir atjauta. Lietuvos advokatūros iniciatyva, pernai pradėta teikti pro bono teisinė pagalba, skirta nuo karo nukentėjusiems ir priverstiems palikti savo namus ukrainiečiams Lietuvoje. Per metus advokatai ir advokatų padėjėjų tokių konsultacijų ukrainiečiams suteikė apie 1 500.

Neatlygintinai teisinę pagalbą savanoriškai teikė advokatai bei jų padėjėjai tiek nuotoliniu, tiek ir kontaktiniu būdu. Įvairių problemų ir rūpesčių kamuojami ukrainiečiai konsultuoti skirtingų teisės sričių specialistų. Kiekvienas advokatas ar jų padėjėjas suteikė nuo 5 iki 25 teisinių konsultacijų per metus.

Dėl karo pasitraukę ukrainiečiai susiduria su įvairiais iššūkiais ir sunkumais. Bene dažniausiai konsultuota šeimos, migracijos, prieglobsčio teisės sričių klausimais. Teiktos konsultacijos dėl vaikų teisių apsaugos, išlaikymo, santuokos sudarymo ir nutraukimo, vaikų pagrobimo, taip pat ukrainiečiams itin aktualūs teisiniai klausimai, susiję su pabėgėlio statusu ir teisėmis; galimybių apsigyventi kitoje Europos Sąjungos valstybėje suteikimu; leidimų, suteikiančių galimybę laikinai ir nuolat gyventi Lietuvoje gavimu.

Nemažai spręstų su darbo santykiais susijusių klausimų: įsidarbinimo galimybės Lietuvoje, darbo ir poilsio laiko nustatymo pagrindai, atleidimas iš pareigų, atsiskaitymo su atleistu darbuotoju tvarka. Savanoriška teisinė pagalba teikta baudžiamosios teisės bei gyvenamųjų patalpų nuomos klausimais. Dažnu atveju ukrainiečiai nesupranta valstybės institucijų tinklalapiuose pateiktos informacijos arba jos yra per mažai. Į daugelį ukrainiečių lūkesčių atliepta, sprendžiant klausimą atitinkamu laiku ir vietoje.

„Nors dažnai girdime, jog geri darbai turi būti daromi tyliai, tačiau būtent jie įkvepia ir motyvuoja padėti kitiems. Prasidėjus karui, Lietuvos advokatūros bendruomenė telkėsi ir vienijo jėgas padėti ukrainiečiams, plėsdama teikiamos humanitarinės pagalbos ribas. Pradėję teikti nemokamas teisines konsultacijas, per metus išgirdome kelias dešimtis istorijų, už kurių – priversti bėgti nuo karo žmonės, ieškantys prieglobsčio ir pagalbos. Svarbu, jog mūsų profesinė bendruomenė savanoriškai ir neatlygintinai padeda ukrainiečiams įveikti kilusius sunkumus“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis ir priduria, jog pagalbos teikimas leidžia suprasti ir pajausti, kokius sunkumus išgyvena nuo karo bėgantis žmogus.

Kol Ukrainoje tęsiasi priešiškos valstybės karinė agresija, tol Lietuvos advokatai ir advokatų padėjėjai ir toliau teiks nemokamą teisinę pagalbą į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams.

Atkreipiame dėmesį, kad ši pagalba yra skirta tik nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, kurie Lietuvoje gyvena ne ilgiau kaip 1-erius metus. Daugiau informacijos apie advokatus, kurie teikia tokią pagalbą galima rasti čia: https://www.advokatura.lt/dla-ukrainciv/.

10
Lietuvos advokatūros naujienos
Pratęstas terminas teikti paraiškas asmenims, siekiantiems tapti apygardų rinkimų komisijų nariais ir (arba) šių komisijų pirmininkais, dalyvauti atrankoje
2024-06-19, Advokatų taryba
Užuojauta dėl advokato Zigmo Pečiulio (1955–2024) mirties
2024-06-14, Advokatų taryba
Lietuvos advokatūros profesinio solidarumo akcija Baltarusijoje karceryje kalinamam advokatui M. Z.
2024-06-12, Advokatų taryba
Šios savaitės įvykiai, posėdžiai ir renginiai Lietuvos advokatūroje
2024-06-10, Advokatų taryba

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
00:43
21:51
11:43
08:57
04:28
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti