Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Lietuvos advokatūra: esminė žinia gyventojams, ką reikia žinoti dėl šio referendumo
2024-05-07 , Lietuvos advokatūra
Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis/Autoriaus nuotr.

Šią savaitę Lietuvos piliečiai išreikš savo nuomonę dėl referendumo, kuriuo siekiama Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Lietuvos advokatūra atkreipia gyventojų dėmesį į tris svarbiausius dalykus dėl šio referendumo. Pirma, referendumo biuletenyje nebus tiesioginio klausimo UŽ ar PRIEŠ dvigubą pilietybę, bet bus balsuojama UŽ ar PRIEŠ LR Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimą. Antra, įvykus referendumui ir pritarus siūlomam projektui LR Seimas specialiu įstatymu nustatys kas gali, o kas negali turėti daugiau nei vieną pilietybę. Trečia, tam, kad referendumas įvyktų turi ateiti balsuoti daugiau nei 50% rinkimų teisę turinčių piliečių ir ne mažiau kaip 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų) turi biuletenyje pažymėti TAIP.

Pasak Advokatų tarybos pirmininko Mindaugo Kukaičio, šiuo metu Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnis nustato, kad NIEKAS negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis, IŠSKYRUS įstatymo numatytus ATSKIRUS atvejus. Tai reiškia, kad šiuo metu daugiau ne vienos pilietybės turėjimas yra išimtis ir suteikiama atskirai. Įvykus referendumui ir nubalsavus už pataisą būtų atsisakyta daugiau nei vienos pilietybės suteikimo išimtinumo, o piliečių dvigubos pilietybės suteikimo sąlygos būtų nustatomos LR Seimo priimtu konstituciniu įstatymu, t.y. priimtu ne mažiausiai kaip 85 parlamentarų dauguma iš 141.

LR Seimo teisės aktų projektų bazėje yra registruotas parengtas konstitucinio įstatymo projektas, kuriame nurodyta, kad „atstatyti Lietuvos pilietybę galėtų tik tų valstybių piliečiai, kurių valstybė priklauso Europos Sąjungai ir (ar) valstybės dalyvauja Europos ekonominės erdvės susitarime, taip pat valstybės, priklausančios Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) arba valstybės, priklausančios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. Europinės ir transatlantinės integracijos kriterijų neatitinka tos valstybės, kurios kartu yra Baltarusijos ir Rusijos sąjungininkės valstybės, Eurazijos ekonominės sąjungos, Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, Nepriklausomų valstybių sandraugos, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos ar kitų buvusios SSRS pagrindu sukurtų įvairių sąjungų ar sandraugų narėmis“.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad referendumas įvyktų, turi ateiti balsuoti daugiau nei 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų) ir ne mažiau kaip 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų) turi biuletenyje pažymėti TAIP.

Kadangi dalyvavimas referendume yra išimtinai kiekvieno žmogaus apsisprendimo teisė, Lietuvos advokatūra nepateikia nuomonės ar pozicijos dėl paties balsavimo, tačiau šiuo pranešimu siekia atkreipti visuomenės dėmesį į būsimo referendumo formuluojamo klausimo teisinę prasmę. Nuoroda į Referendumo biuletenį.

00
Lietuvos advokatūros naujienos
Pratęstas terminas teikti paraiškas asmenims, siekiantiems tapti apygardų rinkimų komisijų nariais ir (arba) šių komisijų pirmininkais, dalyvauti atrankoje
2024-06-19, Advokatų taryba
Užuojauta dėl advokato Zigmo Pečiulio (1955–2024) mirties
2024-06-14, Advokatų taryba
Lietuvos advokatūros profesinio solidarumo akcija Baltarusijoje karceryje kalinamam advokatui M. Z.
2024-06-12, Advokatų taryba
Šios savaitės įvykiai, posėdžiai ir renginiai Lietuvos advokatūroje
2024-06-10, Advokatų taryba

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
00:43
21:51
11:43
08:57
04:28
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti