Lietuvos advokatūra pakartotinai pažymi, kad kaip asociacija nedalyvauja politikoje ir nepalaiko jokios politinės partijos ar judėjimo, o pasisako už pamatinių žmogaus teisių apsaugą, be kita ko, žodžio laisvę, teisę laisvai reikšti įsitikinimus, priklausyti pasirinktai partijai ir/ar būti išrinktu į renkamas vietos savivaldos ir valstybės institucijas.
Vykdydama savo misiją, Lietuvos advokatūra 2024 m. rugsėjo 4 d. viešai pristatė savo poziciją ir lūkesčius leidinyje Dėl žmogaus teisių užtikrinimo lūkesčių, kuriuo siekia atkreipti visuomenės ir visų rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų ir organizacijų dėmesį į žmogaus teisių problemas ir teisinio reglamentavimo ydas.
Nors Lietuvos advokatūra kaip institucija politinėje veikloje nedalyvauja, tačiau atkreipia dėmesį, kad Lietuvos advokatūros nariai advokatai, visais laikais buvo politiškai aktyvūs. Pradedant Lietuvos Taryba, veikusia nuo 1917 metų, Steigiamuoju Seimu, veikusiu 1920 metais, ir Atkuriamuoju Seimu, veikusiu 1990 1992 metais. Advokatų indėlis į mūsų valstybės raidą yra tikrai pastebimas ir tuo Lietuvos advokatų bendruomenė didžiuojasi.
Advokatas, kaip ir kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, turi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 34 straipsnyje įtvirtintą pilietinę teisę būti išrinktu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir rinkimų įstatymuose nustatyta tvarka, o taip pat pilietinę žodžio laisvę, numatytą Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnyje teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.
Lietuvos advokatūra gerbia kiekvieno advokatų bendruomenės nario teisę būti išrinktu tiek į renkamas vietos savivaldos, tiek į renkamas valstybės institucijas. Dalyvavimas rinkimuose ir kandidatavimas per se nepažeidžia advokatų veiklos principų. Tačiau Lietuvos advokatūra atkreipia dėmesį, kad rinkimų ir priešrinkiminės agitacijos metu, ypatingai dalyvaudami viešuose debatuose, duodami interviu ar kitokiu būdu viešai reikšdami savo įsitikinimus advokatai taip pat turi laikytis tiek advokatų veiklos principų, numatytų Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo 5 straipsnyje, tiek advokatams keliamų griežtų etikos standartų, numatytų Lietuvos advokatų etikos kodekse.
Ypatingas dėmesys atkreiptinas į Lietuvos advokatų etikos kodekso 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte ir to paties straipsnio 3 dalyje įtvirtintas pareigas, tai yra saugoti profesinę garbę ir orumą, nediskredituoti advokato vardo, duotos priesaikos ir teisingumo idėjos, o taip pat draudimą piktnaudžiauti savo profesiniu vardu.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Lietuvos advokatūros Advokatų taryba atkreipia kolegų advokatų dėmesį, kad advokatai, dalyvaujantys politinėje agitacijoje ir kandidatuojantys į renkamas pareigas šalia teisės vadintis advokatu, pagal advokatų etikos kodeksą turi ir pareigas:
- savo mintis reikšti oriai ir garbingai, gerbiant Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduojamas pamatines žmogaus teises, bei būdais, nediskredituojančiais advokato vardo ir advokato profesijos;
- nepiktnaudžiauti savo profesiniu vardu, tai yra, nekalbėti visos bendruomenės ar jos dalies vardu, nesant tokių suteiktų įgaliojimų konkrečiam advokatui;
- reikšdamas savo nuomonę ir poziciją advokatas turi aiškiai nurodyti, kad tai yra tik jo/jos asmeninė, o ne kaip advokato, teikiančio teisines paslaugas bei ne visos advokatų bendruomenės pozicija.
Lietuvos advokatų tarybos poziciją dėl advokatų, kandidatuojančių ar ketinančių kandidatuoti rinkimuose rasti galima čia.