Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Sėkmingas restruktūrizavimas – misija įmanoma
2024-04-23 , WIDEN advokatų kontoros partnerė, advokatė Džiuginta Balčiūnė
ILAW LEXTAL advokatų kontoros partnerė, advokatė Džiuginta Balčiūnė/Autoriaus nuotr.

2024 m. balandžio 5 d. AVNT (Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie LR Finansų ministerijos) paskelbė 2023 m. nemokumo procesų apžvalgą. Įprastai AVNT analizuoja ir apibendrina juridinių bei fizinių asmenų bankroto procesus bei restruktūrizavimo procesus. Tad kokie buvo 2023-ieji?

Juridinių asmenų bankroto procesų per 2023 m. buvo pradėta 1 018 įmonėms. Palyginus 2023 m. duomenis su 2022 m., bankroto procesų sumažėjo 14,7 proc.

Fizinių asmenų bankroto bylų per 2023 m. iškelta 175, t. y. 14,6 proc. mažiau nei per 2022 m. atitinkamą laikotarpį.

Restruktūrizavime pastebimos kitokios tendencijos: per 2023 m. pradėti 34 restruktūrizavimo procesai, t. y. 61,9 proc. daugiau nei per 2022 m. atitinkamą laikotarpį (21 procesai).

Ar restruktūrizuojamų įmonių skaičiaus augimas rodo, kad restruktūrizavimo bylos teismuose keliamos lengviau?

Nuo Įmonių restruktūrizavimo įstatymo taikymo pradžios (2001 m. liepos 1 d.) iki 2023 m. gruodžio 31 d. iš viso restruktūrizavimo procesai pradėti 606 bendrovėms, iš jų tik šešios patenkino kreditorių reikalavimus anksčiau, nei nustatyta plane. Viena tokių bendrovių – Šiaulių regione veikianti, elektros tinklų, dujotiekių projektavimo bei instaliacijos darbus atliekanti UAB „Exto“. 2023 m. gruodžio 20 d. Šiaulių apygardos teismas, atsižvelgdamas į įvykdytus atsiskaitymus su kreditoriais ir remiantis Juridinių asmenų nemokumo įstatymo 117 str. 1 d. 2 p. nusprendė anksčiau nustatyto termino skoloms padengti baigti UAB „Exto“ restruktūrizavimo bylą. Teismas dar 2020 m. kovo 24 d. nutartimi uždarajai akcinei bendrovei iškėlė restruktūrizavimo bylą, palikdamas eiti vadovo pareigas tuometiniam vadovui. Restruktūrizavimo administratorius bendrovės prašymu skirtas nebuvo. Vėliau teismas patvirtino restruktūrizavimo planą, pagal kurį visi bendrovės kreditorių reikalavimai su palūkanomis bei delspinigiais turėjo būti padengti per 4 (ketverių) metų laikotarpį. Likus metams iki plano įgyvendinimo pabaigos, bendrovei pavyko atkurti mokumą ir nuspręsta su kreditoriais atsiskaityti anksčiau teismo patvirtintame restruktūrizavimo plane numatytų terminų, tokiu būdu sėkmingai baigiant restruktūrizavimo bylą. Teismas sprendime teigė, kad Bendrovė tinkamai ir laiku vykdo restruktūrizavimo planą ir visą restruktūrizavimo procesą, Bendrovės restruktūrizavimo esminis tikslas buvo pasiektas – atkurtas įmonės mokumas, todėl restruktūrizavimo byla yra baigiama.

2020 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Juridinių asmenų nemokumo įstatymas atnešė daug naujovių restruktūrizavimo reguliavime. Kitaip nei iki įstatymo įsigaliojimo, restruktūrizavimo bylą galima buvo kelti ir nemokiai bendrovei (bendrovei kurios įsipareigojimai viršija turto vertę). 2021 m. liepos 15 d. įstatymo pakeitimais dar labiau išplėtos galimybės inicijuoti restruktūrizavimo bylas: leidžiama pradėti bylą net be bendrovės akcininkų ar hipotekos kreditorių (bankas paprastai pasisako prieš restruktūrizavimo bylos kėlimą, kadangi dėl pakankamo, o dažnai net skolos sumą viršijančio, įkeisto objekto vertės, neturi suinteresuotumo) sutikimo. Nepaisant visų palengvinimų restruktūrizavimas versluose nebuvo itin dažnai taikomas nemokumo problemų sprendimo būdas. Ir tik pastaraisiais metais pastebimas šio instituto pagyvėjimas.

Sėkmingo restruktūrizavimo paslaptis – laiku pastebėti laikini sunkumai, ankstyvas restruktūrizavimo inicijavimas bei griežta verslo priežiūra viso restruktūrizavimo plano įgyvendinimo metu, - patirtimi dalinasi UAB „Exto“ vadovas Žilvinas Čeponis.

Reta įmonė per restruktūrizavimo procesą eina be restruktūrizavimo administratoriaus pagalbos. Nors įstatymas leidžia neskirti nemokumo administratoriaus, šia išimtimi dėl specifinių žinių stokos pasinaudoja nedaug verslų.

UAB „Exto“ atvejis unikalus ir tuo, kad bendrovė veikė be restruktūrizavimo administratoriaus priežiūros. Visa atsakomybė už tinkamą restruktūrizavimo plano įgyvendinimą gulė ant vadovo pečių, - vertina advokatė Džiuginta Balčiūnė.

Pasak WIDEN advokatų kontoros partnerės advokatės Džiugintos Balčiūnės, esminiai yra trys momentai:

1) laiku identifikuoti finansinius sunkumus (geriau anksčiau nei vėliau);
2) aiškiai ir, kiek įmanoma, asmeniškai komunikuoti su kreditoriais, paaiškinant restruktūrizavimo privalumus ir trūkumus;
3) griežtai kontroliuoti bendrovės finansus plano įgyvendinimo metu (einamųjų mokėjimų uždelsimas gali būti pagrindu nutraukti restruktūrizavimo bylą ir pradėti bankroto procedūrą).

Prieš pradedant įmonės restruktūrizavimo procedūrą, svarbu nepamišti ir darbuotojams taikomų garantijų bei darbdaviui kylančių pareigų. Prieš pradedant restruktūrizavimo procesą ir jo metu, svarbu laiku ir tinkamai įvykdyti visas darbdaviui teisės aktų numatytas pareigas (įskaitant darbuotojų atstovų informavimą ir konsultavimą), siekiant suvaldyti galinčias kilti rizikas, siekiant išvengti neteisėtų atleidimų. Svarbu tai, kad sprendimas dėl restruktūrizavimo negali būti priežastimi nutraukti darbo santykius, todėl turi būti imamasi visų pastangų išsaugoti darbo vietas. Jei darbdavys turi sunkumų atsiskaitant su darbuotojais, netesybų skaičiavimas po restruktūrizavimo bylos iškėlimo sustoja, o darbuotojai įtraukiami į kreditorių eilę (nepaisant to ar darbo santykiai tęsiasi, ar yra pasibaigę), tad su jais stengiamasi atsiskaityti, kaip ir su kitais kreditoriais. Tokiems darbuotojams nustatyta ir papildoma apsauga – kai įsiskolinimas darbuotojams yra patvirtintas teismo nutartimi, pastarieji įgyja teisę į iki 6 MMA dydžio išeitines išmokas iš Garantinio fondo, - pabrėžia advokatė Rūta Globytė.


WIDEN nemokumo praktikos grupė: Džiuginta Balčiūnė, Inga Neniškė, Neringa Gylytė, Simonas Bušma, Rūta Globytė

10
Teisininkų komentarai
Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pakeitimai: nauji reikalavimai ir galimybės darbdaviams bei priežiūros institucijoms
2024-05-21, Advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Gabrielė Šapkauskaitė
Dviguba pilietybė: ką svarbu žinoti Lietuvos Respublikos piliečiams
2024-05-20, Advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Ksenija Veličkienė
Agnė Pimpytė. Žalos aplinkai mažinimas mokestinėmis paskatomis: trūksta nuoseklumo, labiau linkstama bausti
2024-05-20, Agnė Pimpytė, advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnioji teisininkė
Akcininkų teisių gynybos būdai: kaip apginti savo teisėtus interesus?
2024-05-16, Advokatų kontoros „Glimstedt“ partnerė, advokatė Aušra Maliauskaitė-Embrektė ir teisininkė Goda Dugnaitė

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-05-21
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-05-20
Naujausios diskusijos
22:29
19:47
15:57
15:21
11:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti