Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Agnė Pimpytė. Žalos aplinkai mažinimas mokestinėmis paskatomis: trūksta nuoseklumo, labiau linkstama bausti
2024-05-20 , Agnė Pimpytė, advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnioji teisininkė
Agnė Pimpytė, advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnioji teisininkė

Aktualėjant tvarumo, pagarbos aplinkai ir žaliosioms idėjoms, pasaulio politikai ir valdantieji ieško naujų būdų mažinti žmonijos paliekamą pėdsaką planetoje. Kaip tai beskambėtų, tačiau vienas iš tokių būdų yra mokesčiai, kurių viena iš funkcijų – žmogaus ekonominės veiklos žalos aplinkai mažinimo priemonė.
Protingai naudodamos mokesčių instrumentą, kai kurios Vakarų šalys ne tik siekia mažinti žmogaus veiklos poveikį gamtai, bet ir skatina visuomenę rinktis mažesnę žalą sveikatai darančius produktus.

Ekologinė ekonomika: nėra vientisos sistemos

Mokesčių, susijusių su ekologine ekonomika, bendrine prasme galima būtų išskirti dvi grupes. Tai gamtos išteklių suvartojimą lėtinantys, sureguliuojantys mokesčiai ir gamtos taršą mažinantys mokesčiai.
Šie mokesčiai gali turėti skatinamąjį poveikį, kai asmuo skatinamas rinktis vienokį ar kitokį elgesio modelį ir už tai gauna skatinimą, pvz., mažesnio mokesčio tarifo ar atleidimo nuo rinkliavos forma. Taip pat šie mokesčiai gali būti ir represiniai, baudžiamieji, pvz., kuo daugiau teršiama aplinka dėl vienokio ar kitokio elgesio, tuo sumokama didesnė mokesčio suma.
Taikomos kompleksiškai, abi šios mokesčių grupės tarnauja kaip fiskalinis instrumentas, padedantis gamtos išsaugojimui, klimato kaitos (pri)stabdymui, aplinkosaugai ir t. t.

Deja, Lietuvoje šis klausimas kol kas plėtojamas labiau popieriniame (įvairių planų, prospektų, pasiūlymų ir pan.) lygmenyje, priemonės pavienės ir nesudaro vientisos sistemos, o pretenduojančių į ekologinio apmokestinimo sampratą mokesčių – vos vienas kitas.

Šiuo metu Lietuva aktyviai įsitraukusi į atsinaujinančių išteklių srities plėtojimą – saulės elektrinių namų ūkiams statybos suplanuotos metams į priekį, vienas po kito dygsta vėjo jėgainių parkai. Planuojama, kad 2050 m. energija iš atsinaujinančių šaltinių sudarys 80 proc. bendro suvartojamos energijos kiekio.
Tačiau mokestinis reglamentavimas nėra toks nuoseklus. Siekiant mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro importo, nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Akcizų įstatymo pataisos. Šiomis pataisomis akmens anglims, koksui, lignitui ir šildymui skirtoms durpėms taikomi akcizų tarifai kartu su CO2 dedamąja, kuri kasmet didinama. Tačiau Vyriausybė derina Energinių produktų atleidimo nuo anglies dioksido (CO2) dedamosios taikymo tvarkos aprašą, kuris taip pat įsigaliotų nuo 2025 m. sausio 1 d. Tuo tarpu akcizų lengvatos, susijusios su biodegalų ir biokuro bei jų komponentų gamyba, yra panaikintos jau nuo 2024 m. sausio 1 d.

Pagrindinė priemonė lieka draudimai

Europos Komisija planuoja iki 2040 metų sumažinti rūkančiųjų skaičių ES šalyse iki 5 proc. Toks procentas rūkančiųjų yra Švedijoje, tačiau apie 15 proc. šios šalies gyventojų vartoja kramtomąjį tabaką, kuris Europos Sąjungoje yra uždraustas. Tačiau Švedija išlaikė šį produktą, nes stodama į ES išsiderėjo išimtį. Mokestis kramtomajam tabakui Švedijoje keturis kartus mažesnis nei įprastam, o kitos nedegančios tabako alternatyvos apmokestinamos daug mažiau nei cigaretės. Būtent Švedijoje mirštamumas nuo rūkymo sukeliamų ligų yra vienas iš mažiausių visoje Europoje.

Lietuvoje irgi stengiamasi neatsilikti – iki 2035 m. Lietuvoje rūkančių žmonių skaičių siekiama sumažinti 54 proc. Prieš savaitę Vyriausybė priėmė Nacionalinės darbotvarkės planą – susitarimą siekti bendro tikslo: sveikesnės ir saugesnės visuomenės 2024-2026 metams. Tokiu būdu siekiama įgyvendinti strateginius tikslus, susijusius su tabako, alkoholio bei narkotinių medžiagų vartojimo mažinimu, kontrole, žalos minimizavimu.

Plano tikslai skambūs ir ambicingi – „sukurti sveikesnę ir saugesnę visuomenę, kurioje kiekvienam žmogui siekiama padėti išvengti alkoholio, tabako ir narkotikų daromos žalos ar ją sumažinti, taip pat sudaromos galimybės rūpintis savo, šeimos ar bendruomenės narių sveikata, socialine ir ekonomine gerove“.

Tačiau ir vėl jame apie sveikatos žalai mažinimą per mokestinius instrumentus net nekalbama. Netgi priešingai – be kitų išvardintų instrumentų ir priemonių, nurodoma, jog bus plėtojamas socialinis dialogas su asocijuotomis verslo struktūromis: dėl nuotolinės prekybos tabako gaminiais ir su jais susijusiais gaminiais; dėl draudimo parduoti tabako gaminius ir su jais susijusius gaminius asmenims, jaunesniems nei 18 metų; dėl nealkoholinių gėrimų – vyno, alaus ir alaus kokteilių nepardavimo vaikams ir paaugliams; dėl tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių bei alkoholio reklamos draudimo.

Vėl pagrindiniu kovos su žalingais įpročiais ginklu pasirinkti visokeriopi draudimai, ribojimai ir kitos baudžiamosios sankcijinės priemonės.

Mokesčių administratorius įtariai vertina bet kokių alternatyvių produktų galimą atsiradimą rinkoje ir bent kol kas nedaro jokių išimčių akcizų srityje įprastų rūkalų pakaitalams. Akcizų objektu Lietuvoje laikomas apdorotas tabakas, neapdorotas tabakas, kaitinamojo tabako produktai, elektroninių cigarečių skystis. Maža to, nuostatos netaikomos tik produktams, kuriuose nėra tabako tik tuo atveju, jeigu jie skirti medicinos reikmėms. Vadinasi, net ir tuomet, kai produkte nėra tabako, tačiau jis neskirtas medicininiam vartojimui, o skirtas, pvz., rūkymui, jis vis tiek tampa akcizo objektu.

Finansų ministerija parengė Akcizų įstatymo pakeitimų projektą, kuriame siūloma 2025-2027 metais įtvirtinti naujus akcizų tarifus alkoholiui ir tabakui bei jam alternatyviems produktams. Teigiama, jog tokiu būdu siekiama mokestinėmis priemonėmis mažinti alkoholinių gėrimų ir tabako produktų bei alternatyvų įperkamumą ir vartojimą, ypač tarp jaunų asmenų, tokiu būdu prisidėti prie visuomenės sveikatos politikos tikslų įgyvendinimo bei išlaikyti mokesčių struktūroje nemažėjančią akcizų dalį. Pasak Finansų ministerijos, Trimečiu akcizų planu siekiama, jog, keičiantis produkto kainai, akcizo dalis kainoje išliktų santykinai stabili.

Tačiau tokiu būdu vėlgi visos priemonės suniveliuojamos ir pakišamos po „vienu volu“, nepasiūlant jokių alternatyvų vartotojui – siekiama akcizų didėjimo tiek tabakui, tiek alternatyviems gaminiams. Iki šiol taip ir neišmokome pasinaudoti kitų, pažangesnių valstybių pavyzdžiais, kad ir minėtos Švedijos. Šiuolaikiniame pasaulyje, keičiantis žmonijos įpročiams, toliau laikytis įsikibus seniai neveikiančių metodų viską drausti, kažin ar yra tvaru ir ilgaamžiška. Deja, Lietuva kol kas akivaizdžiai neketina keisti savo krypties šioje srityje.

00
Teisininkų komentarai
Svarbūs pokyčiai užsieniečių iš trečiųjų šalių įdarbinimo reglamentavime: kam pasiruošti turi darbdaviai?
2024-06-18, Teisės firmos „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Ana Borovko
Lietuva ratifikavo šalies aviacijai svarbią Keiptauno konvenciją
2024-06-13, Advokatė Laura Čereškaitė-Kinčiuvienė, aviacijos teisės ekspertė, AVERUS profesinės advokatų bendrijos vadovaujančioji partnerė
Lietuvoje apsilankęs kunigaikštis Motiejus Radvila patarė, kaip išsaugoti šeimos verslą: „Svarbiausia – vaikų auklėjimas”
2024-06-13, Laimonas Skibarka, teisės firmos „Sorainen” partneris, privačių klientų regioninės komandos vadovas ir kunigaikštis Motiejus Radvila
Kelionės atšaukimas dėl nenugalimos jėgos: ar tikrai neprivalote mokėti sutarties nutraukimo mokesčio?
2024-06-12, Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkė Viktorija Dubovskienė

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
09:38
09:06
08:57
04:28
10:27
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti