Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Ką privalu žinoti apie elektroninį parašą tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims?
2021-07-09 , Teisininkė Greta Rimkienė

COVID-19 sukelta pandemija atnešė ne tik neigiamų padarinių ekonomikai, verslui, žmonėms, tačiau tai buvo ir puikus postūmis spartesniam nuotolinio verslo plėtojimui, kuris kartu iššaukė dar didesnį poreikį sutartis, pretenzijas, pareiškimus ir kitus dokumentus pasirašyti elektroniniais parašais. Vis dėlto, elektroninis parašas, jo teisinė galia, atvaizdavimas ir kiti niuansai vis dar kelia nemažai klausimų ne tik verslui, tačiau ir fiziniams asmenims, įgyvendinant savo kasdienines funkcijas, bendraujant su institucijomis, įsigyjant prekes ar paslaugas.

Visiškai nesvarbu ar esate juridinis ar fizinis asmuo, šiuos aspektus turite žinoti apie elektroninį parašą:

- Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje (Reglamentas) įtvirtina 3 skirtingas elektroninių parašų formas, kurios visos turi atitinkamą teisinę galią:
  1.  elektroninis parašas – elektroninės formos duomenys, kurie yra prijungti prie kitų elektroninės formos duomenų arba logiškai susieti su jais ir kuriuos pasirašantis asmuo naudoja pasirašydamas;
  2. pažangusis elektroninis parašas – elektroninis parašas, atitinkantis šiuos reikalavimus: a) jis turi būti vienareikšmiškai susietas su pasirašančiu asmeniu; b) pagal jį galima nustatyti pasirašančio asmens tapatybę; c) sukurtas naudojant elektroninio parašo kūrimo duomenis, kuriuos tik pats pasirašantis asmuo gali labai patikimai naudoti; d) susietas su juo pasirašytais duomenimis taip, kad bet koks tų duomenų pasikeitimas būtų pastebimas.
  3. kvalifikuotas elektroninis parašas – pažangusis elektroninis parašas, sukurtas naudojant kvalifikuotą elektroninio parašo kūrimo įtaisą ir patvirtintas kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu.
- Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (CK) 1.73 straipsnis nustato reikalavimą, kokie sandoriai turi būti rašytinės formos. Šio straipsnio 2 dalis numato, kad rašytinės formos dokumentui yra prilyginami dokumentai, perduoti telegrafinio, faksimilinio ryšio ar kitokiais telekomunikacijų galiniais įrenginiais, jeigu yra užtikrinta teksto apsauga ir galima identifikuoti parašą. Taigi, ši CK nuostata labai konkrečiai nurodo, jog elektroninėmis priemonėmis pasirašyti dokumentai yra lygus ranka pasirašytiems dokumentams.

- Reglamento 25 straipsnis nurodo, kad negalima atsisakyti pripažinti elektroninio parašo teisinės galios ir jo tinkamumo naudoti kaip įrodymą teismo procese tik dėl to, kad parašas yra elektroninis arba kad jis neatitinka kvalifikuoto elektroninių parašų reikalavimų.

- Reglamentas taip pat nustato, kad kvalifikuoto elektroninio parašo teisinė galia yra lygiavertė rašytiniam parašui. Vadinasi visi kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašyti dokumentai yra lygūs ranka pasirašytiems dokumentams.

- Kvalifikuotas elektroninis parašas, patvirtintas vienoje valstybėje narėje išduotu kvalifikuotu sertifikatu, visose kitose valstybėse narėse pripažįstamas kaip kvalifikuotas elektroninis parašas.

Be kita ko, nemažai diskusijų kyla dėl elektroninio parašo vietos: ar būtina kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašyti kiekvieną dokumento puslapį, ar užtenka vienos parašo žymos ant pirmojo ar paskutiniojo puslapio, juk kai pasirašinėjame ranka, yra reikalavimas parašą uždėti ant kiekvieno puslapio. Atsakymas, šiuo atveju, yra labai paprastas. Valstybės įmonės Registrų centro direktorius įsakymu yra patvirtinęs elektroninio parašo taisykles (Taisyklės), kurių II dalies 8 punktas numato, jog elektroniniai parašai yra formuojami ant elektroninio dokumento. Kas yra elektroninis dokumentas? Tai yra bendras PDF formato failas, kuris gali būti sudarytas, kad ir 100 puslapių. Tačiau svarbus akcentas yra tas, kad tai yra bendras vienas elektroninis dokumentas. Taigi, tai reiškia, kad kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašytas dokumentas viena parašo žyma yra pasirašytas bendra apimtimi, todėl kiekvieno puslapio, šiuo atveju pasirašyti nereikia. Visiškai kita situacija yra tuomet, kai yra pasirašomi atskiri dokumentai, šiuo atveju yra keletas variantų:

a) Pasirašomi dokumentai yra tarpusavyje susiję. Tai, pavyzdžiui, gali būti sutarties bendrosios sąlygos, specialiosios sąlygos ir priedai. Šie visi tarpusavyje susiję ir visur kartu koreliuojantys dokumentai privalo būti pasirašyti atskirai.
b) Pasirašomi atskiri dokumentai, tarpusavyje nesusiję. Na, savaime, suprantama, kad jie visi taip pat privalo būti pasirašyti atskirai.

Taigi, šiandien labiausiai paplitęs ir aukščiausią teisinę galią turintis elektroninis parašas yra kvalifikuotas elektroninis parašas, kuriam yra keliami ypatingi techniniai reikalavimai Reglamente, tam, kad jis būti pripažintas kaip kvalifikuotas. Ir jei dokumentas yra pasirašytas paprastu elektroniniu parašu arba pažangiuoju elektroniniu parašu jis yra galiojantis, jeigu atitinka Reglamente nurodytus reikalavimus.

31
Teisininkų komentarai
Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?
2024-04-12, Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis
Praradote kriptoturtą? Dar ne viskas prarasta
2024-04-11, Advokatų kontoros „Glimstedt“ vyresnysis teisininkas Karolis Merkevičius
Nuomonės formuotojų reguliavimas: teisiniai iššūkiai ir atsakomybė
2024-04-09, Advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Gabrielė Šapkauskaitė
Klaidingų nekilnojamo turto registro duomenų įtaka varžytinių procesui: Ar klaidingi nekilnojamo turto registro duomenys turi įtakos nemokumo administratoriaus atsakomybei varžytinių procese?
2024-04-05, Kristupas Sližauskas LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas advokatų kontoros teisininko asistentas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
19:09
12:37
18:26
15:02
16:24
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti