Matyt jau teko girdėti, kad kažkokie nenaudėliai Pigu.lt platformoje pabandė parduoti prekes su draudžiama sovietine simbolika? Suošė, subangavo internetas, o policija pranešė pradėsianti tyrimą. Pigu.lt teisinasi, tačiau ar jie išvis čia prie ko?
Kas prie ko ir už ką atsako tokiu atveju reglamentuoja naujasis Skaitmeninių paslaugų aktas (angl. Digital Services Act, DSA) ES reglamentas, skirtas modernizuoti skaitmeninių paslaugų reguliavimą ir užtikrinti sklandų, saugų ir skaidrų skaitmeninį pasaulį.
Pigu.lt, leisdama kitiems* asmenims pardavinėti prekes savo valdomoje platformoje, pagal DSA yra interneto platforma, teikianti tarpininkavimo paslaugas. Todėl aptariamoje situacijoje svarbiausia pabrėžti kertinį principą Pigu.lt neturi bendros pareigos iš anksto stebėti, ką siūlo ir parduoda jos platformoje prekiaujantys pardavėjai (DSA 8 str.). Tai reiškia, kad Pigu.lt neprivalo iš anksto tikrinti ir moderuoti prekių.
Antra, Pigu.lt neatsako už siūlomas prekes, jei:
• nežino apie neteisėtas prekes,
• o sužinojusi nedelsdama jas pašalina.
Žinoma, kur yra taisyklė, ten yra ir išimčių. Pavyzdžiui, Pigu.lt negalėtų slėptis už aukščiau aptartos taisyklės (ji vadinama saugaus uosto, o angliškai safe harbour taisykle), jei veikia ne vien kaip pasyvus tarpininkas, o aktyviai, pavyzdžiui, padeda parduoti blogą prekę. Tokia situacija buvo sprendžiama garsioje Europos Sąjungos Teisingumo Teismo byloje, kurioje eBay buvo pripažintas atsakingu už kitų asmenų pardavinėjamas padirbtas L’Oréal prekes, nes pats aktyviai jas reklamavo.
Dar viena išimtis iš saugaus uosto taisyklės tuo atveju, kai platformos valdytojas neinformuoja pirkėjų, kad ne jis pats, o trečiasis asmuo yra pardavėjas atsako pats platformos valdytojas.
Labai svarbu ir tai, kad tuo atveju, jei platformos valdytojas pats savanoriškai imasi priemonių aptikti ir pašalinti neteisėtą prekę, tai neužkirs kelio saugaus uosto apsaugai. Aptariamu atveju, teko girdėti, kad Pigu.lt naudoja dirbtinio intelekto sistemas, kurios stengiasi atpažinti neleistinas prekes. Puikus sprendimas, o tai, jog kartais pro šias apsaugas prasprūsta tarakonai, nepadaro Pigu.lt atsakinga.
Tam, kad nekiltų įspūdis, jog platformų valdytojai neturi jokių pareigų, verta trumpai apžvelgti, ką jiems numato DSA. Šios pareigos skirtos užtikrinti sklandų, saugų ir skaidrų skaitmeninį pasaulį bei apsaugoti vartotojų teises.
• Pranešimų mechanizmai: platformų valdytojai turi įdiegti pranešimų teikimo mechanizmus, kad bet kuris vartotojas galėtų paprastai pranešti apie nelegalų turinį. Šie mechanizmai turi būti patogūs ir realiai veikti. Gavę pranešimą platformų valdytojai privalo kruopščiai jį išnagrinėti ir, nustatę, kad tas turinys išties nelegalus, pašalinti jį.
• Skaidrios sąlygos: platformų valdytojai savo taisyklėse turi pateikti aiškią informaciją apie savo turinio moderavimo politiką, įskaitant algoritmus ir žmogiškosios peržiūros procesus.
• Skundų sprendimas: platformų valdytojai turi sukurti skundų nagrinėjimo procedūras, kurios leistų apskųsti jų sprendimus (pvz., sprendimą pašalinti prekę).
• Tamsiųjų modelių draudimas: draudžiama naudoti tamsiuosius modelius (angl. dark pattern) t.y. veiksmus, kurie iškreipia arba kenkia pirkėjo galimybei savarankiškai ir turint pakankamai informacijos rinktis ar priimti sprendimus, pvz., pakartotinis raginimas atlikti jau padarytus pasirinkimus, užsakymo atšaukimo proceso nepagrįstas sudėtingumas, sunkiai keičiami numatytieji nustatymai.
• Apsauga nuo piktnaudžiavimo: platformų valdytojai gali uždrausti naudotis platforma tiek prekeiviams, kurie dažnai piktnaudžiauja neteisėtu turiniu, tiek vartotojams, kurie dažnai teikia nepagrįstus pranešimais.
• Reklamos aiškumas: reklama turi aiškiai nurodyti, kad tai yra reklama. Platformos turi atskleisti, kas yra už skelbimų ir kas už juos sumokėjo.
• Rekomenduojančiųjų sistemų skaidrumas: platformos turi aprašyti pagrindinius veiksnius ir parametrus, darančius įtaką prekių rekomendacijoms.
• Metinės ataskaitos: platformų valdytojai privalo skelbti metines turinio moderavimo veiklos ataskaitas.
Tai tik pagrindinės platformų valdytojų pareigos, o ir šių nemažai.
Apibendrinant ir grįžtant prie nelaimingo Pigu.lt atvejo, jei ji aktyviai nereklamavo nelegalių prekių ar kitaip aktyviai neprisidėjo prie jų pardavimo, ji negali būti laikoma atsakinga už tai, kad kažkokie niekšai pabandė jas parduoti.
* - toje dalyje, kur Pigu.lt pati pardavinėja prekes, viskas kitaip.