Jau 5-erius metus Lietuvoje gyventojai kviečiami jungtis į juridinius vienetus ir savo vietovėje įsirengti energetikos gamybos ar susijusią infrastruktūrą (dažniausiai saulės elektrines). Vėliau pagamintą energiją galima panaudoti būtent vietos bendruomenės poreikiams ir tai, regis, turėtų būti patrauklus modelis mažinant didelius šilumos ir elektros energijos kaštus regionuose. Visgi, iki šiol Lietuvoje įsteigta tik 21 į tokią veiklą orientuota bendrija. Advokatų profesinė bendrija Constat apžvelgia, kokios subtilybės laukia suplanavusiųjų tokiu būdu investuoti į elektrines.
Aktyvumas atsilieka nuo ES tikslo
Europos Sąjungoje ir kitur Vakaruose piliečių valdomi energetikos modeliai kuriasi jau du dešimtmečius. Jų ypač gausu Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, tačiau Lietuvoje ši praktika pagreitį įgauna tik dabar. Galimybė kurti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas Lietuvoje atsirado tik 2019 m., o piliečių energetines bendrijas vos 2021 m.
Antroje ir
trečioje straipsnių ciklo dalyse apžvelgėme energetinių bendrijų modelius: piliečių energetinės bendrijos (toliau PEB) ir atsinaujinančių išteklių energetinės bendrijos (toliau AIEB) reguliavimą. Šioje dalyje apibendrinsime šių modelių skirtumus, kurie yra esminiai, siekiant energetinės bendrijos teisinio statuso. Tikime, kad tai padės visuomenei įvertinti energetinių bendrijų galimybes ir aktyviau dalyvauti jų kūrime. Visgi, akivaizdu, kad Lietuva atsilieka įgyvendinant
REPowerEU plane iškeltą bendrą politinį tikslą iki 2025 m. sukurti po 1 energetikos bendruomenę kiekvienoje savivaldybėje, kurioje gyvena daugiau kaip 10 000 gyventojų.
Kodėl verta kurti energetines bendrijas?
Energetinių bendrijų tikslas yra skatinti gyventojus efektyviau vartoti energiją ir prisidėti prie tvarios aplinkos kūrimo. Tokios bendrijos gali būti organizuojamos gyvenamuosiuose rajonuose, bendradarbiaujant su kitomis vietinėmis bendrijos ar vietos organizacijomis bei įmonėmis.
Energetinių bendrijų veikla nuo bendro vartojimo (kuomet gyventojai susitarę kartu įsigyja elektrą gaminančią priemonę ir pasiskirsto pagamintą energiją nekurdami jokio juridinio asmens) iš esmės skiriasi ne tik tuo, kad gyventojai, tapę juridiniu vienetu, gali paprasčiau organizuoti veiklą, tačiau ir tuo, jog energijos bendruomenės sukauptą energiją paskirsto savo vietovėje, siūlydamos, pavyzdžiui, elektromobilių įkrovimo paslaugas.
Pagrindinės vietos energijos bendruomenių veiklos apima šiuos aspektus:
- energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių;
- energijos vartojimo efektyvumo paslaugų teikimas;
- potencialiai švarios energijos gamyba, tiekimas, vartojimas, saugojimas ir paskirstymas;
- elektromobilumo ar kitų energetinių paslaugų teikimas.
Reikalavimai energetinių bendrijų modeliams
Planuojantiems įgyti PEB ar AIEB teisinį statusą, svarbu įvertinti privalomus reikalavimus:
1. Tiek PEB, tiek AIEB teisinį statusą įgyjantis
juridinis asmuo turi būti pelno nesiekiantis.
2. Nors abiejų bendrijų dalyviais tampama laisvanoriškai, renkantis tarp PEB ir AIEB reikėtų įsivertinti potencialių dalyvių skaičių ir charakteristikas.
a. Šiuo metu
PEB dalyviais gali būti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, kai to nedraudžia jų veiklą reguliuojantys įstatymai,
b. tuo tarpu
AIEB dalyviais gali būti tik fiziniai asmenys, vidutinės įmonės, mažos įmonės, labai mažos įmonės, kiti pelno nesiekiantys asmenys, savivaldybės ir jų įstaigos.
3. Teisės aktai nustato ir skirtingus ribojimus dėl sprendimus priimančių asmenų:
a. nepaisant to, kad
PEB veikloje dalyvauti gali beveik visi asmenys, tačiau
priimti sprendimus gali tik fiziniai asmenys, labai mažos ir mažos įmonės, savivaldybių tarybos. Svarbu įvertinti, kad PEB veikloje sprendimų negali priimti vidutinės įmonės.
b. AIEB reguliavime tokios atskirties dėl sprendimus priimančių asmenų nenumatyta.
4. AIEB atveju ne mažiau kaip 51 procentas balsų susirinkime turi priklausyti dalyviams, gyvenantiems ar veikiantiems apskrityje, kurioje planuojama statyti ar įrengti energijos gamybos įrenginį. Todėl didžiajai daliai bendrijos dalyvių gyvenant ir veikiant kitoje apskrityje, rekomenduotina pasirinkti PEB modelį;
5. Nepaisant to, kad vidutinės įmonės (kaip ir didelės įmonės) gali būti PEB nariais, tačiau jos negali dalyvauti sprendimų priėmimo dėl PEB veiklos metu. Tad, jeigu yra numatomų dalyvių, patenkančių į vidutinių įmonių kategoriją, jų dalyvavimas sprendimų priėmimo dėl PEB veiklos būtų negalimas. Tuo tarpu vidutinės įmonės gali priimti sprendimus dėl AIEB veiklos.
Taigi, planuojant veiklą bendrijose svarbu neapsirikti dėl savo atitikties bendrijos dalyvių formai ir suplanuotos elektrinės vietos (AIEB atveju).
Beje, renkantis modelį svarbu įsivertinti ir dar vieną svarbų momentą: PEB gali gauti leidimą plėtoti elektros energijos pajėgumus ir gaminti elektros energiją, o AIEB atveju taip pat galima įgyti šilumos įrenginių techninės būklės patikrinimo pažymas. Todėl šis kriterijus yra aktualus renkantis bendrijos modelį, kai yra suplanuotas elektrinės tipas, pajėgumas ir pan.
Abiejų bendrijų modelių išorinę kontrolę vykdo Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba.
Kaip įgyti statusą ir gauti licenciją?
Teisinio bendrijos statuso įgijimo tvarką reglamentuoja skirtingi teisės aktai. PEB atveju
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos parengtas tvarkos aprašas. AIEB atveju Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas, o ateityje ir šiuo metu dar tik rengiamas
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos nutarimas.
Kaip juridiniai asmenys įgyja AIEB teisinį statusą? Skirtingai nei PEB atveju, AIEB statusas suteikiamas priklausomai nuo leidimo poreikio ir jo gavimo momento. Jei juridinis asmuo turi leidimą plėtoti ar gaminti elektros energiją, AIEB statusas paprastai suteikiamas automatiškai tuo metu, kai išduodamas leidimas, jei tenkinamos visos reikiamos sąlygos. Jei leidimas jau yra gautas arba jo nereikia, procedūra tampa panaši į PEB statuso suteikimą reikia pateikti deklaraciją Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, nurodant, kad AIEB reikalavimai įvykdyti. Pagrindinis skirtumas AIEB statusui dar reikia įrodyti, kad 51% bendrijos dalyvių veikia toje pačioje apskrityje.
Bendrijos veikloms keliami reikalavimai
Nors tiek PEB, tiek AIEB gali vykdyti energijos gamybos, vartojimo, kaupimo ir pardavimo veiklas, tačiau šie du modeliai turi esminių skirtumų:
1) PEB energijos gaminimo ištekliai yra neribojami jos gali gaminti energiją iš visų išteklių, o AIEB gali gaminti tik iš atsinaujinančių išteklių. Todėl siekiant vykdyti energijos gamybą iš iškastinio kuro, pavyzdžiui, akmens anglių arba mišrių šaltinių, tokiai veiklai reikalingas PEB statusas;
2)
AIEB gaminamos energijos rūšių pasirinkimas yra platesnis, nes šis teisinis statusas suteikia galimybę gaminti
ne tik elektros, bet ir šilumos energiją. Praktikoje, dėl elektros energijos panaudojimo universalumo, paprastesnio transportavimo galimybių ir gaminimo efektyvumo, dažniau renkamasi gaminti elektros energiją.
3)
PEB veiklų sąrašas yra platesnis, t. y. PEB taip pat
gali užsiimti paklausos telkimo (derinti elektros energijos pasiūlą ir paklausą, parduodant energijos perteklių ir perkant trūkumą), gali teikti
energijos vartojimo efektyvumo ir elektromobilių įkrovimo paslaugas, dalyvauti smulkesnėse rinkose, ir
teikti kitas su veikla elektros energetikos sektoriuje susijusias paslaugas savo dalyviams.
Platesnis veiklų sąrašas įgijus PEB teisinį statusą yra viena iš esminių priežasčių, kodėl juridiniais asmenys dažniau renkasi PEB, o ne AIEB statusą: naujausiais duomenimis PEB statusą turi 18 asmenų (2024 m. rugsėjo - spalio mėnesiais šį statusą įgijo net 5 nauji asmenys) (duomenis rasite
čia), o AIEB vos 3 (duomenis rasite
čia).
Bendras palyginimas
Perspektyva lygi poreikiui
Esminis aspektas, lemiantis PEB arba AIEB modelio perspektyvumą konkretaus ūkio subjektui, yra poreikis. PEB dažniausiai yra orientuotas į bendruomenės poreikius, jų gerovę. Tai gali būti kaimo bendruomenės, daugiabučių namų savininkų bendrijos, įmonės ir kt. Tuo tarpu, AIEB labiau orientuotos į konkretaus atsinaujinančio energijos šaltinio naudojimą. Pavyzdžiui, bendrija gali būti įsteigta saulės elektrinių, vėjo jėgainių ar biomasės katilinių statybai ir eksploatavimui.
Kartu pasirenkant bendrijos modelį gali būti svarbus galutinis tokios bendrijos tikslas. PEB modelį dažniausiai renkamasi norint elektros energiją gaminti bendrijos (bendruomenės) reikmėms. Tokiu atveju pradedama nuo mažesnių projektų, kurie reikalauja mažesnių pradinių investicijų. Vėliau, didėjant PEB narių skaičiui ir plėtojant projektą, investicijos taip pat gali didėti. Tuo tarpu, AIEB teisinį statusą dažniau rekomenduojama rinktis, jeigu siekiama didesnio masto projektų, kurie reikalauja didesnių pradinių investicijų.
PEB lentelė