Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Rinkimai, probacija, vartojimo sutartis, statyba, viešieji pirkimai, akcininkai
2024-05-20 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš penkių nutarčių cituoju dvi. Pirmojoje nutartyje nagrinėjamas perduodamo pagal vartojimo sutartį nenaujo daikto kokybės reikalavimas. Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad vertinant šį kriterijų būtina atsižvelgti į natūralaus daikto nusidėvėjimo laipsnį. Antrojoje nutartyje pasisakyta dėl vartojimo sutarčių sąžiningumo kontrolės sąlygų, kai sutartis yra tarpininkavimo – akcentuota, kad sutarties kaina yra sutarties pagrindinį dalyką apibūdinanti sąlyga. Tad kažkokių svarbesnių naujovių kaip ir nėra, bet pasikartoti senai minėtus dalykus kartais visai sveika.

Visiems geros savaitės. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus Merkevičius
Mieli kolegos,

Šį savaitgalį apžvelgiame septynias Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis. Apibendrintai vertinant ryškesnes teisminės praktikos tendencijas, šią savaitę negaliu neatkreipti dėmesio į stebinantį (gal net ir gluminantį) Lietuvos Aukščiausiojo Teismo požiūrį į transporto priemonių vairavimą esant neblaiviems, neblaivių vairuotojų sukeltus eismo įvykius ar alkoholio vartojimą po jų bei tai, kokio griežtumo (o jei būtume tikslūs, kokio švelnumo) poveikio priemonių tokie neblaivūs vairuotojai gali tikėtis už tokį savo elgesį. Aptariamame kontekste šią savaitę Lietuvos Aukščiausiasis Teismas diskutavo prisipažinimo sampratą ir principo non bis in idem taikymą. Mano akimis, gana keista žinia „neblaiviems kelių ereliams“.

Žinoma, šią savaitę turime ir gerokai gilesnių teisinių analizių. Konkrečiai imant:

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) apibrėžė prisipažinimą kaip sąlygą atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą (BK 40 str. 2 d. 2 p.), (b.) išaiškino principo non bis in idem taikymą situacijose, kai eismo įvykį sukelia neblaivūs vairuotojai, (c.) aptarė teisėjo nusikalstamo piktnaudžiavimo ir įgaliojimų viršijimo (BK 228 str.) sudėtį, (d.) konkretizavo asmeninės naudos siekimą kaip nusikalstamą piktnaudžiavimą kvalifikuojantį požymį (BK 228 str. 2 d.), (e.) prekybą poveikiu (BK 226 str.) atskyrė nuo „tyčios iškėlimo aikštėn“, (f.) detalizavo kyšininkavimui (BK 225 str.) ir prekybai poveikiu (BK 226 str.) aktualius požymius, leidžiančius šias nusikalstamas veikas atriboti nuo teisėtos paramos, (g.) paaiškino visuomenės rimties ar tvarkos sutrikdymą kaip BK 284 straipsnyje apibrėžtos nusikalstamos veikos padarinį.

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) aptarė baudžiamąją bylą nagrinėjančio teisėjo, kuris ikiteisminio tyrimo (iš kurio dar nebuvo išskirta baudžiamoji byla) metu sprendė kito įtariamojo, tačiau ne kaltinamojo bendrininko suėmimo klausimą, šališkumą (BPK 58 str. 2 d. 2 p.), (b.) paaiškino, kada gali būti atliekami kriminalinės žvalgybos tyrimo veiksmai, nepaisant to, kad formaliai yra pradėtas ir atliekamas ikiteisminis tyrimas bei (c.) priminė „atsitiktinio radinio“, t. y. atsitiktinai gautų faktinių duomenų leistinumo įrodinėjimo procese sąlygas.

Nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo kontekste Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) išaiškino, koks asmuo gali reikšti civilinį ieškinį dėl visuomenės rimties ar tvarkos sutrikdymu (BK 284 str.) padarytos žalos atlyginimo bei (b.) nurodė, kad nutraukiant baudžiamąjį procesą dėl mažareikšmiškumo (BK 37 str.), asmeniui nėra atlyginamos išlaidos, jo turėtos advokato paslaugoms apmokėti (BPK 106 str. 3 d.).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Dr. Remigijus Merkevičius,
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 316)“ skaitykite:

  • Statyba. Pakoreguota Civilinio kodekso 4 knyga. Pakeitimu nustatyta, kad jeigu statinys (jo dalis) yra pastatytas ar statomas savavališkai arba ne savavališkai, tačiau pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, tai tokiu statiniu (jo dalimi) naudotis ar juo disponuoti (jį parduoti, padovanoti, išnuomoti ar pan.) draudžiama (Kodeksas nenumatys, kad statiniu naudotis ar jį disponuoti draudžiama, jei pastatas statomas pažeidžiant statinio projekto sprendinius).

  • Rinkimai. Atnaujintas Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksas. Nuostatos keičiamos siekiant suderinti su Europos Sąjungos teisės aktais, reglamentuojančiais rinkimų į Europos Parlamentą tvarką.

  • Probacija. Pakeistas Lietuvos Respublikos probacijos įstatymas. Nustatyta išlyga dėl elektroninio stebėjimo įtaiso nuėmimo, kai intensyvios priežiūros terminas sueina poilsio ar šventės dieną.

  • Civilinės bylos. LAT šią savaitę pasisakė dėl pardavėjo pareigos perduoti tinkamos kokybės daiktą, nutartyje nagrinėjamas perduodamo pagal vartojimo sutartį nenaujo daikto kokybės reikalavimas. Taip pat pasisakyta dėl procedūrinio sąžiningumo kontrolės vartojimo tarpininkavimo sutartyse, teismas akcentavo, kad sutarties kaina yra sutarties pagrindinį dalyką apibūdinanti sąlyga.

  • Baudžiamoji teisė. LAT šią savaitę: (a.) apibrėžė prisipažinimą kaip sąlygą atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą (BK 40 str. 2 d. 2 p.), (b.) išaiškino principo non bis in idem taikymą situacijose, kai eismo įvykį sukelia neblaivūs vairuotojai, (c.) aptarė teisėjo nusikalstamo piktnaudžiavimo ir įgaliojimų viršijimo (BK 228 str.) sudėtį, (d.) konkretizavo asmeninės naudos siekimą kaip nusikalstamą piktnaudžiavimą kvalifikuojantį požymį (BK 228 str. 2 d.); (e.) prekybą poveikiu (BK 226 str.) atskyrė nuo „tyčios iškėlimo aikštėn“, (f.) detalizavo kyšininkavimui (BK 225 str.) ir prekybai poveikiu (BK 226 str.) aktualius požymius, leidžiančius šias nusikalstamas veikas atriboti nuo teisėtos paramos, (g.) paaiškino visuomenės rimties ar tvarkos sutrikdymą kaip BK 284 straipsnyje apibrėžtos nusikalstamos veikos padarinį.

  • Administracinė teisė. LVAT išplėstinė teisėjų kolegija pasisakė dėl teisės į privataus gyvenimo gerbimą ir žiniasklaidos pareigos teikti informaciją visuomenei vertybių santykio.

  • Gal paklauskim Temidės: Visi taškai ant i: ar bus antrasis sezonas? Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.

  • Teisėkūra. Norima keisti Valstybės tarnybos įstatymą. Pakeitimu siūloma valstybės tarnautojų nepriekaištingos reputacijos reikalavimus papildyti sąlyga, kad valstybės tarnautojas nėra laikomas nepriekaištingos reputacijos, kai užsiima arba užsiėmė kita veikla ar turi ryšių, ar yra kitų su asmeniu susijusių aplinkybių ar faktų, kurie sudaro pagrindą manyti, kad asmens tarnyba būtų nesuderinama su Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesais, jeigu nuo šių veiklų, ryšių, aplinkybių pabaigos nepraėjo 3 metai.

  • Teisininkų komentarai. Nuo 2024 m. gegužės 1 d. – naujasis viešųjų įstaigų reguliavimas; MiCAR ir nauji reikalavimai kriptoturto licencijai; Persekiojimas: ar turime efektyvių teisinių priemonių nuo jo apsisaugoti? Greitesni viešieji pirkimai – misija įmanoma? Naujos pareigos sveikatos sektoriaus dalyviams – ar jau pradėjote ruoštis? Pirkėjų duomenų rinkimas ir saugojimas el. prekyboje; Advokatė atsako: kada žemės ūkio paskirties sklypo dovanojimas gali būti pripažintas fiktyviu? „MG Baltic“ politinės korupcijos byla – ko iš teismo gali tikėtis nuteistieji? Akcininkų teisių gynybos būdai: kaip apginti savo teisėtus interesus?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti