Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Skiepai, valstybės tarnyba, sveikatos draudimas, palikimas, savavaldžiavimas
2022-10-10 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

Šį kartą iš dešimties LAT nutarčių cituoju tris. Pirmiausiai noriu atkreipti dėmesį į tai, kad stengiuosi necituoti nutarčių, kuriose tik kartojama jau esama praktika (nebent tai būtų nutartis, kuria yra apibendrinama esama praktika arba klausimas būtų labai aktualus). Kitaip tariant, stengiuosi cituoti svarbias naujoves. Šį sykį turime nutartį dėl statybos leidimo galiojimo (pabrėžiama, kad pagrindinio objekto pastatymas nenutraukia statybos leidimo kitiems objektams galiojimo), nutartį dėl sveikatos priežiūros įstaigų civilinės atsakomybės (kaip tik tas atvejis, kai išsamiai apibendrinama esama praktika) ir nutartį dėl procesinių palūkanų prigimties ir ieškinio senaties nutraukimo, kai kreipiamasi į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo (ieškinio senatis nutrūksta). Tad viskas aktualu, įdomu ir nenuobodu. Visiems gražios savaitės. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

InfolexP a g a l i a u. Pagaliau Lietuvos Aukščiausiasis Teismas „atidarė“ rudens – žiemos jurisprudencijos sezoną. Kaip ir dera „geram tonui“ Lietuvoje, teisminę praktiką Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pradėjo nuo vienos iš COVID-19 bylų. Argumentacija „sausa“, formali ir menkai įtikinanti, tačiau atitinka vyraujančią politinę liniją. Apibendrintai vertinant šios savaitės Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudenciją, akivaizdu, jog ši savaitė yra „apšilimo“ savaitė, nors tam tikros intencijos ir retorika sufleruoja ir tam tikras būsimas bendrąsias teisminės praktikos tendencijas.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) priminė „nužudymo dėl chuliganiškų paskatų“ (BK 129 str. 2 d. 8 p.) požymį, (b.) COVID-19 kontekste paaiškino BK 277 straipsnio 1 dalyje apibrėžtos nusikalstamos veikos sudėtį ir atribojo šią veiką nuo administracinio nusižengimo, (c.) atskleidė „didelės žalos nukentėjusiojo teisėms ar (ir) teisėtiems interesams“ (BK 294 straipsnio 1 dalyje prasme) turinį bei šio požymio santykį su civilinio ieškinio pareiškimu bei asmens pripažinimu nukentėjusiuoju ir civiliniu ieškovu ir (d.) pakartojo „dokumento suklastojimo“ (BK 300 str.) sampratą ir šio elgesio kriminalizavimo kriterijus.

Baudžiamąjį procesinį žvilgsnį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę sufokusavo į tradicinius (netgi galima sakyti „kasdienius“, nuolat kartojamus) procesinius klausimus: (a.) įrodinėjimo ribas (BPK 20 str. 5 d.) ir nagrinėjimo teisme dalyvio teisę daryti įtaką įrodinėjimo procesui, (b.) teismo (ne)šališkumo sampratą ir (c.) apeliacinės instancijos teismo pareigos išnagrinėti apeliacinį skundą turinį (BPK 320 str. 3 d.).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 234)“ skaitykite:

  • Skiepijimas. Pateiktas Gyventojų skiepijimo vakcina Jynneos organizavimo tvarkos aprašas.

  • Korupcijos prevencija. Atnaujintos Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo ir jo atlikimo tvarkos rekomendacijos.

  • Rinkimai. Nustatyta Paskyrų socialiniuose tinkluose deklaravimo ir politinės reklamos ataskaitos pildymo ir pateikimo tvarka.

  • Mokesčiai. Pokyčiai Žemės mokesčio administravimo taisyklėse.

  • Civilinės bylos. LAT sprendė klausimą dėl statybos leidimo galiojimo, dėl sveikatos priežiūros įstaigų civilinės atsakomybės, dėl procesinių palūkanų prigimties ir ieškinio senaties nutraukimo, kai kreipiamasi į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo.

  • Baudžiamosios bylos. LAT priminė nužudymo dėl chuliganiškų paskatų (BK 129 str. 2 d. 8 p.) požymį, COVID-19 kontekste paaiškino BK 277 straipsnio 1 dalyje apibrėžtos nusikalstamos veikos sudėtį ir atribojo šią veiką nuo administracinio nusižengimo, aptarė teismo (ne)šališkumo sampratą ir apeliacinės instancijos teismo pareigos išnagrinėti apeliacinį skundą turinį.

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl turtinės žalos atlyginimo bei sprendė, ar pagrįstai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba paskyrė baudą bendrovei už Maisto įstatymo pažeidimą dėl pateiktoje rinkai šaldytoje paukštienoje nustatytų patogeninių mikroorganizmų – Salmonella Enteritidis.

  • Konstitucinė teisė. Konstitucinis Teismas pripažino, kad Lietuvos Respublikos mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo 4 str. 1 d. neprieštaravo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

  • Teisėkūra. Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo projektu siūloma įteisinti aukštesniojo vadovo sąvoką, iš esmės pakeisti priėmimo į karjeros ir laikinųjų valstybės tarnautojų pareigas tvarką, koreguoti valstybės tarnautojų atlygio sistemą ir kt. Savivaldybių administracinės priežiūros įstatymo pakeitimo projektu siekiama tobulinti savivaldybių administracinę priežiūrą. Vyriausybės įstatymo pakeitimo projektu siūloma suvienodinti įstaigų vadovų ir Vyriausybės vadovo bei ministrų kvalifikacinius reikalavimus.

  • Teisininkų komentarai. LAT: statybos vadovo ar statybos techninio prižiūrėtojo pareigų nevykdymas gali sumažinti nuostolių atlyginimą bene trečdaliu. Asmeniniai prietaisai darbe: technologinės kliūtys, kurias būtina įvertinti. Asmeninių prietaisų naudojimas darbui: įvertinti reikia ne tik saugumą, bet ir teisinius iššūkius. Darbo kodekso pakeitimai nuo 2022 m. lapkričio 1 d. Advokatas Egidijus Langys: norint nutraukti santuoką vienašališkai, neužtenka faktiškai išsikraustyti iš namų. Ar kreditorius gali nuginčyti skolininko atsisakymą priimti palikimą?

Dažnai pamirštate Infolex paskyros slaptažodį? Susisiekite jį su Google paskyra ir prisijungimui naudokite Google.Sąsają galite sukurti Nustatymai > Socialinės paskyros skiltyje. Įvertinkite šią funkciją čia >>

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti