Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Pirkimai, draudimas, kompensacijos, statybos, senatis, buhalterinė apskaita
2022-10-31 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiami kolegos,

Šį sykį iš trijų nutarčių cituoju vieną - lapkričio šventės visiems. :) Cituojamoje nutartyje pasisakoma dėl vykdymo senaties skaičiavimo, kai nesilaikoma tarp šalių sudarytos ir teismo patvirtintos taikos sutarties sąlygų dėl skolos mokėjimo dalimis. Ypatingos naujovės čia nėra – tiesiog dar kartą akcentuojama, kad kiekvienam mokėjimo terminui pasibaigus, vykdymo senatis pradedama skaičiuoti savarankiškai.

Visiems ramių ir prasmingų švenčių.

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

InfolexNeabejotinai ryškiausia ir, galima spėti, naująją politinės retorikos paradigmą (netgi politinę kultūrą) formuosianti (šiuo aspektu negalima nepastebėti ir paties Lietuvos Aukščiausiojo Teismo argumentacijos – nutartyje aptariamus veiksmus, kurie vertinti baudžiamosios teisės požiūriu, jis pavadina „visuomeninės ir politinės diskusijos tęsiniu“) šios savaitės Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis kriminalinės justicijos erdvėje – tai nutartis, kurioje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paaiškino, kaip „baudžiamosios teisės požiūriu“ reikia suprasti ant kelio asfaltuotos dangos užrašytus žodžius “buvusio Ministro Pirmininko pavardė 1 km vagies namai“ ir rodyklės ženklą, nurodantį kryptį link šių namų. Skaitant šią nutartį, iš atminties nejučia iškyla žymaus senovės Romos politiko (valstybininko), filosofo, oratoriaus (advokato) Marcus Tullius Cicero „Pirmojoje kalboje prieš Katiliną“ išsakytas nusivylimas ir pasipiktinimas: „O tempora, o mores!“ (pažodžiui „o laikai, o papročiai!“, pagal prasmę „kokie laikai, kokie papročiai!“). Plačiau nediskutuojant, ar ir kiek šioje nutartyje išdėstytas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo požiūris yra teisingas, bendrai aptariant Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudenciją (ypač baudžiamosios teisės temomis), vis dėlto norėtųsi iškelti fundamentalų klausimų, o kam „priklauso“ teisė: žmonėms ar teisininkams (dar konkrečiau – teisėjams)? Ar teisėjai turi teisę „privatizuoti“ teisės (teisinę reikšmę turinčių sąvokų ir kategorijų) sampratą? Kiek „profesinė“ teisės samprata gali skirtis (nutolti) nuo to, kaip teisę ir teisingumą suvokia (jaučia) „žmonės iš gatvės“? Žiūrint formaliai juridiškai, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas aptariamoje nutartyje atskleidė nusikalstamų veikų, nurodytų BK 154 straipsnio 1 dalyje („šmeižimas“) ir 284 straipsnyje („viešosios tvarkos pažeidimas“), turinį (sudėtį). Įdomu pažymėti ir tai, kad savo plačią diskusiją apie teisę kritikuoti valstybės įstaigų ir pareigūnų darbą bei viešiesiems asmenims nustatytas didesnes pakantumo ir tolerancijos skelbiamai informacijai ribas, skleidžiamos informacijos kaip „nuomonės“ sampratą ir šią informaciją paskleidusio asmens sąžiningumo reikalavimą Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šioje byloje užbaigia formalia ir „sausa“, tačiau visą bylos esmę nulemiančia išvada, esą išteisinto asmens elgesys in concreto nepasiekė tokio pavojingumo lygmens ar laipsnio, kuris yra būtinas baudžiamajai atsakomybei pagal BK 154 straipsnio 1 dalį kilti.

Antrojoje šios savaitės apžvalgai pateiktoje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas tiesiog pakartojo savo jurisprudenciją, aiškinant nusikalstamą apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą (BK 222 str.), todėl ši nutartis atskirai necituojama.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 237)“ skaitykite:

  • Draudimas. Patvirtintas Draudimo įmonių priežiūrai skirtų finansinių ataskaitų teikimo tvarkos aprašas.

  • Žemės sritis. Atnaujinti Ribų žymėjimo ir jų tikslinimo Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje techniniai reikalavimai.

  • Energetika. Patvirtintas Asmenų pateiktų prašymų išduoti leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus įrengiant saulės šviesos energijos elektrines vertinimo tvarkos aprašas.

  • Priešgaisrinė sauga. Pakoreguotos Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl vykdymo senaties skaičiavimo, kai nesilaikoma tarp šalių sudarytos ir teismo patvirtintos taikos sutarties sąlygų dėl skolos mokėjimo dalimis.

  • Baudžiamosios bylos. LAT atskleidė nusikalstamų veikų, nurodytų BK 154 straipsnio 1 dalyje („šmeižimas“) ir 284 straipsnyje („viešosios tvarkos pažeidimas“), turinį (sudėtį) bei pakartojo savo jurisprudenciją, aiškinant nusikalstamą apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą (BK 222 str.).

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo bylą dėl nuosavybės teisių atkūrimo, dėl apskaičiuoto mokesčio didesniu tarifu proporcingumo.

  • Teisėkūra. Siūloma atnaujinti Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymą. Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso pakeitimo projektu siūloma pakoreguoti viešųjų paslaugų teikimo tolimojo susisiekimo maršrutais organizavimą.

  • Teisininkų komentarai. Atmintinė dėl darbo kodekso pokyčių nuo 2022 m. lapkričio 1 d. ir 2023 m. sausio 1 d.; Ar tėvai visuomet yra atsakingi už jų nepilnamečių vaikų sukeliama žalą? Pardavėjas pakeitė preliminarioje sutartyje nurodytą kainą. Ar tikrai teks ieškoti kito būsto? Advokato patarimai: kaip išvengti testamento sudarymo klaidų; Kremuoti mirusįjį artimieji gali ne visada. Steigti daugiabučių namų savininkų bendrijas bus lengviau. Taivanas paliko Lietuvą prie altoriaus, o gal bendri projektai visgi bus?
Kviečiame į 2022-11-11 konferenciją „Dirbtinis intelektas ir žmogaus teisės: teisinių standartų beieškant“, kurią organizuoja Infolex ir MRU Teisės mokykla. Renginys nemokamas. Konferencija bus transliuojama internetu. Programa ir registracija: https://konferencijos.vz.lt/ai-human-rights/en/

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti