Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vartotojų apsauga, draudimas, BDAR, komercinė paslaptis, bendrininkavimas
2022-11-21 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiami kolegos,

Šį kartą skaitinių bus oho kiek, nors cituoju tik keturias iš trylikos nutarčių. Nagrinėjamų klausimų spektras pakankamai įvairus, bet visi klausimai svarbūs. Taigi, turime nutartį dėl socialinio draudimo įstaigos, išmokėjusios našlaičio socialinio draudimo pensiją, teisės pareikšti regresinį ieškinį transporto priemonės draudikui. Nutartyje visapusiškai analizuojamos šios teisės realizavimo sąlygos. Antrojoje nutartyje nagrinėjamas teismo vaidmuo nustatant tarptautinę jurisdikciją nagrinėti bylą, delikto padarymo vietos samprata bei Lietuvos ir Rusijos dvišalės sutarties nuostatos. Teismas atliko išsamią ir motyvuotą analizę. Trečiojoje nutartyje pasisakoma dėl vartotojui tenkančios įrodinėjimo naštos, ginče dėl parduoto daikto trūkumo. Na ir, pagaliau, paskutinėje nutartyje išsamiai analizuojami komercinės paslapties neteisėto panaudojimo aspektai bei neteisėtus veiksmus atlikusio asmens atsakomybės sąlygos. Taigi, visko daug, bet pažadu, kad bus įdomu ir naudinga. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

InfolexŠią savaitę Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pradžiugino 9 nutartimis, kuriose, nekurdamas naujų teismo precedentų, priminė savo jurisprudencijoje suformuluotas dažnai kartojamas „tiesas“ (tiek materialiosios baudžiamosios teisės, tiek baudžiamojo proceso). Tiesa, vieną aspektą vis dėlto norėtų išskirti ir paminėti atskirai: bendrąją teisminės jurisprudencijos tendenciją – ypač baudžiamojo proceso teisę aiškinti ir taikyti taip, kad ji priklauso nuo teismo diskrecijos – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išplėtė ir teismo kreipimosi į Konstitucinį Teismą ar Europos Teisingumo Teismą, prašant prejudicinio sprendimo, atžvilgiu.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) atskleidė organizuotos grupės, kaip bendrininkavimo formos (BK 25 str. 3 d.), požymį, (b.) paaiškino santykį tarp „paprasto“ nužudymo (BK 129 str.) ir „naujagimio nužudymo“ (BK 131 str.), (c.) apibrėžė nusikalstamų veikų, nurodytų (c.1.) BK 167 straipsnio 1 dalyje („neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas“; šiuo aspektu pažymėjo, kad „antstolio kontora, naudojama profesinei antstolio veiklai, priskiriama privačiam gyvenimui pagal Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 45 punkte nurodytą privataus gyvenimo apibrėžimą“), (c.2.) 184 straipsnyje („turto iššvaistymas“), (c.3.) 228 straipsnyje („piktnaudžiavimas“) ir (c.4) 231 straipsnio 1 dalyje („trukdymas antstolio veiklai“), sudėtis, (d.) konkretizavo kyšio dalyko sampratą, jei baudžiamojo proceso metu nepavyksta nustatyti, koks konkrečiai objektas buvo perduotas valstybės tarnautojui ar jam prilyginamam asmeniui – jei ekonominę vertę turinčio kyšio dydis negali būti nustatytas, kaltininkui inkriminuotina atitinkamo BK straipsnio dalis, nustatanti mažiausią iš normoje įtvirtintų kyšio dydžių (iki 1 MGL), (e.) išaiškino psichotropinės medžiagos neteisėto gabenimo (siuntimosi) iš Europos Sąjungos valstybės į Lietuvą baudžiamąjį teisinį kvalifikavimą (BK 199 str. 4 d., 259 ar 260 str.), (f.) pakartojo pernelyg ilgos baudžiamojo proceso trukmės reikšmę parenkant bausmės rūšį ir dydį bei kriterijus, pagal kuriuos yra vertinamas baudžiamojo proceso trukmės pagrįstumas.

Baudžiamojo proceso
požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) apibrėžė nagrinėjimo teisme dalyvio prašymo kreiptis į Konstitucinį Teismą ar Europos Teisingumo Teismą, prašant prejudicinio sprendimo, išsprendimo standartą, beje, tikriausiai, pamiršęs paminėti, kad savo sprendimą teismas bent jau privalo dalykiškai motyvuoti, priminė (b.) nekaltumo prezumpcijos turinį ir (c.) įrodymų vertinimo (BPK 20 str. 5 d.) sampratą, pabrėždamas „ribotą“ kasacinės instancijos teismo kompetenciją spręsti klausimus, susijusius su įrodymų vertinimu, bei konkretizuodamas atvejus, kada gali būti konstatuotas „esminis įrodymų vertinimo nuostatų pažeidimas“, (d.) pažymėjo apelianto pareikštų prašymų išsprendimo ir baigiamosios kalbos reikšmę apeliacinės instancijos teismo vidiniam įsitikinimui.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 240)“ skaitykite:

  • Vartotojų apsauga. Pokyčiai Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme.

  • Finansai. Lietuvos Respublikos elektroninių pinigų ir elektroninių pinigų įstaigų įstatyme atnaujinta tvarka.

  • Baudžiamasis procesas. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl socialinio draudimo įstaigos, išmokėjusios našlaičio socialinio draudimo pensiją, teisės pareikšti regresinį ieškinį transporto priemonės draudikui, dėl vartotojui tenkančios įrodinėjimo naštos, ginče dėl parduoto daikto trūkumo, dėl komercinės paslapties neteisėto panaudojimo aspektų bei neteisėtus veiksmus atlikusio asmens atsakomybės sąlygų ir kt.

  • Baudžiamosios bylos. LAT atskleidė organizuotos grupės, kaip bendrininkavimo formos (BK 25 str. 3 d.), požymį, paaiškino santykį tarp „paprasto“ nužudymo (BK 129 str.) ir „naujagimio nužudymo“ (BK 131 str.), išaiškino psichotropinės medžiagos neteisėto gabenimo (siuntimosi) iš Europos Sąjungos valstybės į Lietuvą baudžiamąjį teisinį kvalifikavimą (BK 199 str. 4 d., 259 ar 260 str.), pakartojo pernelyg ilgos baudžiamojo proceso trukmės reikšmę parenkant bausmės rūšį ir dydį bei kriterijus, pagal kuriuos yra vertinamas baudžiamojo proceso trukmės pagrįstumas ir kt.

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo bylą dėl Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos išankstinės konsultacijos, teiktos Vilniaus miesto savivaldybės tarybos administracijos prašymu, teisėtumo, dėl Užimtumo tarnybos sprendimo, kuriuo buvo iš esmės atsisakyta pareiškėjai teikti paramą naujai darbo vietai steigti, pagrįstumo ir kt.

  • ES bylos. ESTT sprendė klausimą dėl sankcijos už pinigų plovimo ir korupcijos prevencijos reikalavimų nesilaikymo byloje, kurioje su Rusijos Federacija susijusios bendrovės automatiškai nebuvo laikomos didesnės rizikos ir joms automatiškai nebuvo taikomi sustiprinto patikrinimo reikalavimai.
  • Teisėkūra. Siūloma pakoreguoti Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymą, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir papildyti Baudžiamojo proceso kodeksą bei Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą.

  • Teisininkų komentarai. Kibernetinių incidentų žala vis didesnė: kaip jų išvengti ir kaip elgtis jiems įvykus? Ar naujasis Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimas įneš daugiau stabilumo ir ramybės? Ką reikia žinoti teikiant atsiliepimą apie buvusį darbuotoją? Duomenų perdavimas į trečiąsias šalis pagal standartines sutarčių sąlygas: kas keisis gruodžio mėnesį? Viešojo pirkimo sutarties vienašališkas nutraukimas; Valstybei delsiant dėl aplinkosaugos direktyvos – EK procedūros prieš Lietuvą rizika; Turto paveldėjimas: kaip išvengti palikimo apmokestinimo ir teismų slenksčio; Būsto naudojimo paskirtis: ką reiktų įsivertinti?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti