Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vartotojų teisės, bankrotas, prekių kontrolė, užimtumas, duomenų apsauga
2023-01-17 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiami kolegos,

Šį kartą dvi iš keturių, tad galėsite atsipūsti nuo skaitinių. Ypatingų naujovių cituojamose nutartyse nėra, bet man jos pasirodė pakankamai aktualios ir, todėl, vertos paskelbimo. Taigi, pirmojoje nutartyje nagrinėjama valstybinės žemės, išnuomotos be aukciono, nutraukimo problematika. Joje akcentuojama, kad nutartis gali būti nuomotojo nutraukta prieš terminą, jeigu nuomos eigoje išnyksta sąlygos, sudariusios pagrindą nuomai be aukciono. Antrojoje nutartyje pasisakoma dėl gydytojų ir gydymo įstaigų atsakomybės sąlygų. Taip pat akcentuojama deontologinės ekspertizės reikšmė sprendžiant medikų atsakomybės klausimą. Tad visiems geros savaitės ir neliūdno nutarčių pasiskaitymo.

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 

Mieli kolegos,

InfolexIš šią savaitę paskelbtų šešių Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių, norėčiau išskirti šiuos teisminei praktikai reikšmingesnius teisės aiškinimo ir taikymo aspektus.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: sutikslino (a.) BK 253 straipsnyje („neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis“) ir (b.) 271 straipsnio 1 dalyje („saugomų teritorijų ar gamtos paveldo objektų sunaikinimas ar suniokojimas“) apibrėžtų nusikalstamų veikų dalyką bei (c.) pažymėjo svarbesnius disponavimo suklastotu dokumentu (BK 300 str. 1 d.) požymius.

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) aptarė draudimo versti duoti parodymus prieš save sampratą ir šio draudimo pažeidimu sukuriamus procesinius padarinius, (b.) suformulavo teismo precedentą, kada teisme gauto ekspertizės akto nepaskelbimas ir neištyrimas laikantis BPK 290 straipsnyje nustatytų taisyklių, gali būti nelaikomas esminiu baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimu bei (c.) išskyrė ir paaiškino teisminio bylos nagrinėjimo metu tipinę situaciją – teismas daro pertrauką prašymui išspręsti ir išaiškina proceso dalyviams, jog nepaisant to, koks bus teismo sprendimas dėl prašymo, proceso dalyviai turi būti pasiruošę baigiamosioms kalboms – kuri nesuponuoja teismo šališkumo.

Nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo kontekste Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad civilinis ieškinys dėl sutuoktinio gyvybės atėmimu padarytos turtinės žalos (negautų pajamų) atlyginimo ir asmeniui, kuris yra trečiosios valstybės pilietis, turėtų būti sprendžiamas priteisiant išlaikymą periodinėmis išmokomis su teise vėliau ją peržiūrėti pasikeitus aplinkybėms.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

Gerbiami skaitytojai,

Kviečiame Jus išbandyti eksperimentinę Infolex „Savaitės apžvalgos“ funkciją – klausytis apžvalgos audio formatu.

Jei audio formatas prigis ir suteiks Jums papildomo patogumo ar vertės, ateityje pasiūlysime daugiau turinio, kurio galima klausytis.
Šįkart Savaitės apžvalgoje rasite tiek bendrą visos apžvalgos, tiek atskirų skilčių įrašus. Nuorodų ieškokite atitinkamo puslapio viršuje.

Gero klausymo,

Infolex

Savaitės apžvalgą galite klausyti: (viso įrašo trukmė ~ 1 val. 40 min. >>)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 247)“ skaitykite:

 • Vartotojų teisės. Patvirtintas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos 2023 metų vartojimo ginčo nagrinėjimo išlaidų dydis.
   
 • Prekių kontrolė. Įstatymas papildytas naujais punktais dėl licencijų neišdavimo, sustabdymo ir galiojimo panaikinimo pagrindų bei nustatyta, kad karinei įrangai priskirtų A kategorijos ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių eksportas, importas, tranzitas ir tarpininkavimas dėl A kategorijos ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių yra draudžiamas, išskyrus Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme nustatytus atvejus bei kiti pakeitimai.
   
 • Parama. Naujai išdėstytos Ūkio subjektų, siekiančių pasinaudoti parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. Strateginio plano priemones, ekonominio gyvybingumo nustatymo taisyklės.
   
 • Užimtumas. Pakoreguotas Darbo rinkos paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos aprašas. Įstatymas papildomas nuostata, numatančia, kad asmeniui, dalyvaujančiam paramos mokymuisi priemonėje pagal formaliojo profesinio mokymo programą, bedarbio statusas Užimtumo įstatymo nustatyta tvarka stabdomas.
   
 • Civilinės bylos. LAT nagrinėjo valstybinės žemės, išnuomotos be aukciono, nutraukimo problematiką. Pasisakė dėl gydytojų ir gydymo įstaigų atsakomybės sąlygų, deontologinės ekspertizės reikšmės sprendžiant medikų atsakomybės klausimą.
   
 • Infolex vebinaro „Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika 2022 m.: tendencijos ir problematika“ apibendrinimas. Kviečiame susipažinti su „Savaitės apžvalgos“ autorių aptartomis bylomis ir komentarais bei atsakymais į klausimus vebinaro metu, kurie bus paskelbti šioje ir artimiausiose Savaitės apžvalgose  >> 
  Šioje apžvalgoje – LAT praktika 2022 m. civilinėse bylose ir rekomenduojamų bylų dešimtukas >>
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT sutikslino BK 253 straipsnyje („neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis“) ir 271 straipsnio 1 dalyje („saugomų teritorijų ar gamtos paveldo objektų sunaikinimas ar suniokojimas“) apibrėžtų nusikalstamų veikų dalyką, pažymėjo svarbesnius disponavimo suklastotu dokumentu požymius. Taip pat aptarė draudimo versti duoti parodymus prieš save sampratą ir šio draudimo pažeidimu sukuriamus procesinius padarinius, pasisakė dėl sutuoktinio gyvybės atėmimu padarytos turtinės žalos (negautų pajamų) atlyginimo asmeniui, kuris yra trečiosios valstybės pilietis.
   
 • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl mokesčio už vaikų darželius Kaune lengvatos taikymo, dėl Trakų rajono savivaldybės administracijos išduoto leidimo kirsti saugotinus medžius ir krūmus Trakų senamiestyje teisėtumo, dėl Valstybinės darbo inspekcijos nutarimo, kuriuo juridiniam asmeniui paskirta bauda už užsieniečių nelegalų darbą ir kt.
   
 • ES bylos. ESTT aptarė situaciją, kai dėl Covid-19 ribojimų Gran Kanarijoje buvo paskelbta komendanto valanda, apribotas paslaugų teikimas, patekimas į paplūdimius ir judėjimo laisvė. ESTT pasisakė dėl valandinių advokato įkainių; dėl duomenų valdytojų diskrecijos teikiant duomenų subjektui informaciją apie duomenų gavėjus, taip pat aptarė „politinių pažiūrų“ sąvoką; sprendė dėl situacijos, kai televizija atsisakė sudaryti civilinę (rangos) sutartį su kontrahentu, vykdančiu individualią veiklą, tikėtina, dėl to, kad kontrahentas YouTube kanale paskelbė įrašą apie tos pačios lyties asmenų Kalėdas. ESTT lietuviškoje byloje pasisakė dėl „Lietuvos geležinkelių“: 20 mln. bauda nepanaikinta.
   
 • Teisėkūra. Siekiama pakeisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso bei Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatas, susijusias su autorių bei gretutinėmis teisėmis. Taip pat norima pakoreguoti Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatymą.
   
 • Teisininkų komentarai. Pasibaigė valdybos kadencija – ar verta susirūpinti? Paruoštas apynasris programinės ir kitos skaitmeninės įrangos gamintojams ES; Kada tyčinis bankrotas gali sąlygoti baudžiamąją atsakomybę? Vaikų dalijimasis 50/50: ką daryti, kad skyrybų traumos būtų kuo mažesnės?
   

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti