Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Mokesčiai, viešieji pirkimai, bankrotas, arbitražas, statybos, žalos atlyginimas
2023-01-23 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiami kolegos,

Praeita savaitė tiesiog puiki, o LAT tikrai vertas pagyrų – iš devynių nutarčių cituoju net šešias.

Taigi, bent jau man pasirodė, kad jos yra svarbios ir atitinkančios kriterijus, kurie keliami kasacinėms byloms (reikšmingumas). Pirmiausiai verta paminėti nutartį dėl žalos už laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymą atlyginimo. Teismas ir toliau nuosekliai laikosi atsakomybės be kaltės koncepcijos, o man ir toliau nėra aišku, kodėl bendra rūpestingumo pareiga yra pažeidžiama automatiškai, kai atmetamas ieškinys – kažkokia mistika. Taip pat turime nutartį dėl DK 60 straipsnyje įtvirtinto atleidimo pagrindo, kai darbuotojui atimamos specialiosios teisės dirbti tam tikrą darbą bei nutartį dėl teisės neduoti parodymų prieš save, aiškinimo. Svarbia taip pat pasirodė nutartis, kurioje pasisakoma dėl ūkininko, kaip specialisto, rūpestingumo pareigos apimties ekologiniame ūkyje bei negatorinio ieškinio pareiškimo sąlygų.

Vienu žodžiu daug įdomių ir svarbių LAT minčių praeitą savaitę. Visiems gerų skaitinių. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 

Mieli kolegos,

InfolexŠią savaitę paskelbtose trijose Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartyse priminti trys teisminei praktikai reikšmingi materialiosios baudžiamosios teisės aiškinimo ir taikymo aspektai: (a.) organizuotos grupės (BK 25 str. 3 d.) požymiai, (b.) „tęstinės“ nusikalstamos veikos samprata, išskiriant „turto pagrobimų byloms“ būdingą specifiką, ir (c.) BK 132 straipsnio 3 daliai būdingas priežastinis ryšys.

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) toliau tęsia deformalizacijos procesą, abstrakčiai nurodydamas, esą BPK 192 straipsnis ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui ar ikiteisminio tyrimo teisėjui suteikia teisę savo nuožiūra spręsti, kada asmens atpažinimą tikslingiausia atlikti pagal jo nuotrauką (labai tikėtina, jog tokia – tikslingumo, o ne teisėtumo kriterijumi paremta – BPK 192 straipsnio interpretacija yra, jei ne teisės normos aiškinimas ir taikymas „contra legem“, tai neabejotinai „praeter legem“), bei (b.) formaliai priminė „Al-Khawaja ir Tahery“ testą.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

Gerbiami skaitytojai,

Kviečiame Jus išbandyti eksperimentinę Infolex „Savaitės apžvalgos“ funkciją – klausytis apžvalgos audio formatu.

Jei audio formatas prigis ir suteiks Jums papildomo patogumo ar vertės, ateityje pasiūlysime daugiau turinio, kurio galima klausytis.
Šįkart Savaitės apžvalgoje rasite tiek bendrą visos apžvalgos, tiek atskirų skilčių įrašus. Nuorodų ieškokite atitinkamo puslapio viršuje.

Gero klausymo,

Infolex

Savaitės apžvalgą galite klausyti: (viso įrašo trukmė ~ 2 val. >>)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 248)“ skaitykite:

 • Mokesčiai. Nauja redakcija išdėstyti Mokesčių mokėtojų registro nuostatai.
   
 • Darbo asistentas. Tvarkos aprašas nustato darbo asistento pagalbos poreikiui nustatyti reikalingų duomenų gavimo tvarką, papildomų duomenų, reikalingų nustatyti darbo asistento pagalbos poreikį, surinkimą, sprendimų dėl darbo asistento pagalbos poreikio priėmimo tvarką ir terminus.
   
 • Viešieji pirkimai. Pakeitimu numatyta, kad Viešojo pirkimo komisija vykdo pirkimus, kai numatomos sudaryti pirkimo sutarties vertė 15 000 eurų be PVM arba didesnė, jeigu teisingumo ministras nenusprendžia kitaip, ir tvirtina pirkimų dokumentus. Ir kiti pakeitimai.
   
 • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl žalos už laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymą atlyginimo, dėl teisės neduoti parodymų prieš save. Taip pat LAT aptarė ūkininko, kaip specialisto, rūpestingumo pareigos apimties ekologiniame ūkyje bei negatorinio ieškinio pareiškimo sąlygas.
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT pasisakė dėl organizuotos grupės požymių, „tęstinės“ nusikalstamos veikos sampratos, išskiriant „turto pagrobimų byloms“ būdingą specifiką, ir priežastinio ryšio, būdingo BK 132 straipsnio 3 daliai. Taip pat dėl ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo teisės savo nuožiūra spręsti, kada asmens atpažinimą tikslingiausia atlikti pagal jo nuotrauką.
   
 • Infolex vebinaro „Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika 2022 m.: tendencijos ir problematika“ apibendrinimas. Kviečiame susipažinti su „Savaitės apžvalgos“ autorių aptartomis bylomis ir komentarais bei atsakymais į klausimus vebinaro metu, kurie bus paskelbti šioje ir artimiausiose Savaitės apžvalgose. Šioje apžvalgoje – LAT praktika baudžiamosiose bylose 2022 m.: tendencijos ir problematika.

 • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius termino pratęsimo ir kt.
   
 • ES bylos. ESTT pasisakė, kad leidžiančios nukrypti nuostatos dėl sėklų beicavimo draudžiamu pesticidu ir jų naudojimu neatitinka ES teisės, taip pat pasisakė ir dėl Kosovo statuso.
   
 • Teisėkūra. Norima pakeisti Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymą, pakeitimu siūloma vartotojams, kurie neapmokėjo sąskaitų įtraukti galimybę pateikti prašymą išdėstyti įsiskolinimo apmokėjimą dalimis. Taip pat siūloma pakoreguoti Lietuvos Respublikos maisto įstatymą bei Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso straipsnius, susijusius su vaistų platinimu bei gamyba.
   
 • Teisininkų komentarai. Populiarėja išeitis įklimpusiems į skolas – fizinio asmens bankrotas; Komercinis arbitražas 2022-aisiais: ar dėl pagrindinių tendencijų arbitražas ir toliau lieka patrauklia alternatyva teismams?; Populiarėja išeitis įklimpusiems į skolas – fizinio asmens bankrotas.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti