Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vartojimo kreditas, bankrotas, opciono doktrina, GPMĮ, darbo užmokestis, įrodymai
2023-03-20 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį sykį iš trijų cituoju dvi nutartis. Akcentuosiu tai, kad abi tikrai verta perskaityti, tad neapsiribokite tik mano pateiktomis citatomis.

Pirmojoje nutartyje teismas, iš esmės taikydamas įstatymo analogiją, patvirtina bankroto administratoriaus teisę parduoti keliems bendraturčiams priklausantį turtą, kai bendraturčių atžvilgiu vyksta keli savarankiški bankroto procesai. Nutartyje taip pat aptariama bankroto administratorių bendradarbiavimo pareigos turinys bei analizuojami kiti šio proceso ypatumai. Antrojoje nutartyje teismas pateikė išsamią opciono doktriną, kurios iki šiol LAT praktikoje akivaizdžiai trūko. Nutartyje rasime tiek opciono sampratą, tiek ir šios sutarties šalių teisių ir pareigų išsamią analizę. Taigi, ir vėl įdomu, ir vėl visiems gerų ir nenuobodžių skaitinių. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus Merkevičius Mieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai pateikta net keturiolika Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių. Natūralu, jog tokioje gausybėje yra ir įdomių pasvarstymų (žinoma, vieni pozityviąja, kiti abejotina prasme). Tiesa, šią savaitę apžvelgiamos nutartys jurisprudenciją labiau praturtina nusistovėjusią praktiką pritaikydamos naujoms faktinėms situacijoms, nei kurdamos naujas teisines taisykles. Bendrosios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencijos tendencijos išlieka nepakitusios.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) „gyvybės atėmimo“ kontekste atskleidė „netiesioginės tyčios“ požymius (BK 15 str. 3 d.) ir paaiškino skirtumą nuo „nusikalstamo pasitikėjimo“ (BK 16 str. 2 d.), (b.) tradiciškai priminė veikos pripažinimo „mažareikšme“ (BK 37 str.) kriterijus, (c.) atskleidė „provokuojančio ar rizikingo nukentėjusiojo elgesio, kuris turėjo įtakos veikos padarymui“ (BK 59 str. 1 d. 6 p.) turinį, (d.) priminė „nužudymo dėl chuliganiškų paskatų“ (BK 129 str. 2 d. 8 p.) požymį, (e.) atkreipė dėmesį į tai, kad kvalifikuojant veiką pagal BK 140 straipsnio 1 dalį, būtina vertinti ne tik formalią veiksmų atitiktį nusikalstamos veikos sudėčiai, bet ir situaciją, kurioje atlikti kaltininko veiksmai, ypatingą dėmesį skiriant ir tam, ar asmenys nėra „konfliktiniuose santykiuose“, (f.) ne kartą aptarė esminius nusikalstamo turto iššvaistymo (BK 184 str.) aspektus, leidžiančius šį nusikalstamą elgesį atskirti nuo civilinių santykių, taip pat pabrėžė, kad ši nusikalstama veika gali būti padaroma ir dėl neatsargumo bei (g.) apibrėžė apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo (BK 222 str.) sudėtį.

Baudžiamojo proceso
požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) net dvejose nutartyse, skirtingais aspektais, apibrėžė principą non bis in idem, (b.) priminė „prejudicinių faktų reikšmę“ baudžiamajame procese, pakartojo (c.) netiesioginių įrodymų ir (d.) mokslinių įrodymų (ekspertizės akto, specialisto išvados ir pan.) tyrimo teisme principus, (e.) apibrėžė BPK 114 straipsnio (civilinio ieškinio perdavimo bankroto ar restruktūrizavimo bylą nagrinėjančiam teismui) taikymo sąlygas, (f.) pažymėjo, kada baudžiamajame procese pareikštas civilinis ieškinys įmonės vadovui laikomas „tapačiu“ civiliniam ieškiniui, kuris civiliniame procese buvo pareikštas juridiniam asmeniui bei (g.) išaiškino ikiteisminio tyrimo pradėjimo sąlygą, nurodytą BPK 166 straipsnio 1 dalies 2 punkte.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Savaitės apžvalgą galite klausyti: (viso įrašo trukmė ~ 1 val. 30 min >>

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 256)“ skaitykite:

  • Duomenų apsauga. Patvirtintas Duomenų subjektų teisių įgyvendinimo tvarkant asmens duomenis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos valdomose informacinėse sistemose tvarkos aprašas.

  • Pabėgėliai. Patvirtinti Pabėgėlių priėmimo centro nuostatai. Nuostatuose reglamentuota, jog centro veiklos tikslai – teikti socialines paslaugas; organizuoti ir įgyvendinti valstybės paramos integracijai teikimą; organizuoti priėmimą ir apgyvendinimą; kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija koordinuoti nemokamą užsieniečių, gavusių laikinąją apsaugą, apgyvendinimą savivaldybių teritorijose ir kt.

  • Vartojimo kreditas. Atnaujintos Lietuvos banko valdybos patvirtintos Vartojimo kredito teikimo gairės. Gairių tikslas – paaiškinti vartojimo kredito teikimo veiklai keliamų teisės aktų reikalavimų taikymą ir padėti vartojimo kredito davėjams bei tarpusavio skolinimo platformos operatoriams.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl bankroto administratoriaus teisės parduoti keliems bendraturčiams priklausantį turtą, kai bendraturčių atžvilgiu vyksta keli savarankiški bankroto procesai. LAT taip pat pateikė išsamią opciono doktriną, kurios iki šiol LAT praktikoje trūko - nutartyje aptarta tiek opciono samprata, tiek ir šios sutarties šalių teisių ir pareigų išsami analizė.

  • Baudžiamosios bylos. LAT atskleidė „netiesioginės tyčios“ požymius „gyvybės atėmimo“ kontekste ir paaiškino skirtumą nuo „nusikalstamo pasitikėjimo“. Tradiciškai priminė veikos pripažinimo „mažareikšme“ kriterijus, atskleidė „provokuojančio ar rizikingo nukentėjusiojo elgesio, kuris turėjo įtakos veikos padarymui“ turinį. LAT taip pat priminė „nužudymo dėl chuliganiškų paskatų“ požymį, aptarė esminius nusikalstamo turto iššvaistymo aspektus, leidžiančius šį nusikalstamą elgesį atskirti nuo civilinių santykių, pabrėžė, kad ši nusikalstama veika gali būti padaroma ir dėl neatsargumo. LAT taip pat apibrėžė principą non bis in idem, priminė „prejudicinių faktų reikšmę“ baudžiamajame procese, pakartojo netiesioginių įrodymų ir mokslinių įrodymų (ekspertizės akto, specialisto išvados ir pan.) tyrimo teisme principus.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimo, kuriuo pareiškėja pripažinta pažeidusi LR viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 15 straipsnį.

  • Konstitucinė teisė. LRKT konstatavo, kad Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostata, kurioje įtvirtintas neterminuotas teisės įsigyti ir turėti ginklus ir šaudmenis apribojimas, prieštarauja Konstitucijai.

  • Teisėkūra. Siekiama koreguoti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą. Pakeitimu siūloma nustatyti, kad deklaruodami pajamas nuolatiniai Lietuvos gyventojai iš pajamų galėtų atimti palūkanas už vieną paimtą kreditą (arba jo dalį) vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti arba palūkanas už vieno gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą). Taip pat siekiama koreguoti Lietuvos Respublikos žemės įstatymą bei Švietimo įstatymą.

  • Teisininkų komentarai. Teise būti pamirštam Lietuvos gyventojai naudojasi bene rečiausiai Europoje; Opciono sutartis nėra preliminarus susitarimas – jei įsipareigojote, akcijas turite parduoti; Išskaita iš darbo užmokesčio: kada darbdaviai turi teisę sumokėti mažiau; BDAR pažeidimai įmonėse. Ar įmanoma prisiteisti neturtinę žalą?; Advokatas J. Šalna: ką reiškia KT padidinti įkainiai už koncentracijų nagrinėjimą?; Kaip apsaugoti vadovų, atsakingų už AML įgyvendinimą, interesus?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti