Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


PMĮ, arbitražas, prevencinis ieškinys, statybos, žalos atlyginimas, energetika
2023-07-03 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šią savaitę iš devynių nutarčių cituoju keturias. Pirmojoje pasisakoma dėl arbitražo reikalų. Vienoje nutarties dalyje atkartojama visai nesenai suformuota teismo praktika dėl galimybės stabdyti procesą dėl arbitražo sprendimo pripažinimo, kai šis yra apskųstas kilmės valstybėje. Kitoje nutarties dalyje pasisakoma dėl arbitražo išlygos ypatumų, kai sutartis yra pagrįsta CMR konvencijos taikymu. Antrojoje nutartyje analizuojamos prevencinio ieškinio taikymo sąlygos – ypatingų naujovių nėra, bet informacija susisteminta puikiai. Trečiojoje nutartyje detaliai analizuojamos daugiabučio namo administratoriaus pareigos ir atsakoma į klausimą, kas turi atsakyti už tai, kad kaimyno butas buvo užlietas trūkus radiatoriui. Pagaliau ketvirtojoje nutartyje pasisakoma dėl savavališkos statybos įteisinimo per teismo nustatytą terminą. Tad viskas ir vėl gana įdomu. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus Merkevičius Mieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasiūlė devynias nutartis. Viena vertus dvigubai mažiau nei rekordinę praeitą savaitę, kita vertus akivaizdu, jog išsiilgęs atostogų ar įkaitintas birželio karščių, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nelėtina tempo, tačiau (reikia pripažinti) ir nemažina įžvalgų gylio. Turbūt ryškiausia, tačiau kartu ir „įdomi“ (šį žodį vartojant įvairiomis prasmėmis) šią savaitę yra visuomenės dėmesį prikausčiusi „A. P. šnipinėjimo byla“, kurioje materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu išsamiai aptarta retai (ačiū Dievui) pasitaikančios nusikalstamos veikos sudėtis bei paliesta daugybė nuolat diskutuojamų fundamentalių procesinių aspektų. Dėmesio vertos ir kai kurios kitos Lietuvos Aukščiausiojo Teismo argumentacijos, leidžiančios tiksliau suprasti labiau kasdieniškų elgesio išraiškų, pavyzdžiui, cigarečių su baltarusiškomis banderolėmis pardavimo ar daikto įgijimo iš internete pasiskelbusio pardavėjo, teisinę reikšmę. Atsižvelgdamas į asmeninę profesinę patirtį, suponuojančią išvadą, kad įrodymų vertinimas vis dar yra silpniausia teisminės veiklos dalis, šią savaitę norėčiau priminti ir svarbiausias įrodymų ir įrodinėjimo baudžiamajame procese taisykles.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) net poroje nutarčių apibrėžė esminius rengimosi padaryti nusikaltimą (BK 21 str. 1 d.) požymius, (b.) priminė organizuotos grupės (BK 25 str. 3 d.) sudėtį, apibrėžė (c.) šnipinėjimo (BK 119 str.), (d.) nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo, naudojimosi ar realizavimo (BK 189 str.) bei (e.) vertimosi uždrausta ūkine komercine veikla (in concreto įvertino prekybą cigaretėmis su Baltarusijos banderolėmis) (BK 202 str. 1 ir 2 d.) sudėtis, (f.) išaiškino, kaip su Lietuvos baudžiamuoju įstatymu nustatytomis bausmėmis turi būti suderinta Jungtinės Karalystės teismo sprendimu paskirta vadinamoji „prailginta“ bausmė.

Baudžiamojo proceso
požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) ne kartą apibrėžė įrodymų sampratą, įrodymų vertinimą ir teismo baigiamųjų aktų motyvavimą (BPK 20 str.), nors motyvų požiūriu gana formaliai ir skurdžiai, tačiau (b.) suformulavo taisykles, susijusias su VSD pažymų įrodomąja reikšme bei (c.) paaiškino, kokios apimties yra BPK 20 straipsnio 4 dalyje įtvirtintas „įrodymams“ būtinas požymis – „galimybė juos patikrinti BPK numatytais proceso veiksmais“, (d.) priminė esminius nekaltumo prezumpcijos reikalavimus baudžiamojo persekiojimo institucijų vadovams skelbiant apie „sėkmingai“ „išaiškintą“ nusikalstamą veiką ar ją „padariusį“ asmenį, (e.) pakartojo esminius parodymų, kuriuos davė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės asmenys, vertinimo kriterijus.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Savaitės apžvalgą galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 1 val. 20 min >>

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 271)“ skaitykite:

  • Energetika. Papildytas Elektros energijos gamintojų ir vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų tvarkos aprašas.

  • Socialinė apsauga. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymas bei atnaujintas Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas.

  • PMĮ. Atnaujintas Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo komentaras.

  • Civilinės bylos. Šią savaitę LAT pasisakė dėl galimybės stabdyti procesą dėl arbitražo sprendimo pripažinimo, kai šis yra apskųstas kilmės valstybėje. Taip pat dėl arbitražo išlygos ypatumų, kai sutartis yra pagrįsta CMR konvencijos taikymu. LAT analizavo prevencinio ieškinio taikymo sąlygas; taip pat daugiabučio namo administratoriaus pareigas - atsakė į klausimą, kas turi atsakyti kai kaimyno butas užliejamas trūkus radiatoriui. Vienoje iš nutarčių pasisakoma dėl savavališkos statybos įteisinimo per teismo nustatytą terminą.

  • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę: apibrėžė esminius rengimosi padaryti nusikaltimą požymius; priminė organizuotos grupės sudėtį, apibrėžė šnipinėjimo sudėtį; išaiškino, kaip su Lietuvos baudžiamuoju įstatymu nustatytomis bausmėmis turi būti suderinta Jungtinės Karalystės teismo sprendimu paskirta vadinamoji „prailginta“ bausmė. Taip pat: ne kartą apibrėžė įrodymų sampratą, įrodymų vertinimą ir teismo baigiamųjų aktų motyvavimą; suformulavo taisykles, susijusias su VSD pažymų įrodomąja reikšme; priminė esminius nekaltumo prezumpcijos reikalavimus baudžiamojo persekiojimo institucijų vadovams skelbiant apie „sėkmingai“ „išaiškintą“ nusikalstamą veiką ar ją „padariusį“ asmenį.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl neturtinės žalos atlyginimo.

  • Konstitucinė teisė. Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo nuostatos, reglamentuojančios kompensacijos dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo išmokėjimą, prieštarauja Konstitucijai.

  • Teisėkūra. Siekiama pokyčių Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme. Projektu siūloma papildyti baigtinį atvejų, kai asmuo laikomas tapusiu neapdraustu asmeniu, sąrašą, taikant draustumo išimtį. Taip pat siūloma atnaujinti Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą.

  • Teisininkų komentarai. Naujas reglamentas dėl ES kriptovaliutų rinkos: ką turi žinoti virtualaus turto paslaugų teikėjai? Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai artėjant – ar darbuotojai turi teisę į ilgąjį savaitgalį? „Google“ paieška atskleidžia per daug: ar įmanoma iš jos pašalinti prieigą prie asmens duomenų? Atviri duomenys. Kas tai ir kokią naudą šie duomenys turi verslui? Nuo liepos 1 d. keičiasi nacionalinių vizų išdavimo tvarka – ką reikia žinoti? Nauja prevencinė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje priemonė - apsaugos nuo smurto orderis.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti