Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Energetika, įrodinėjimas, generalinis deliktas, turto konfiskavimas, bankrotas
2023-10-02 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą ir vėl stabiliai – iš penkių, dvi. :) Nors abi nutartys jokių revoliucijų į LAT formuojamą praktiką ir neįnešė (kas iš principo yra gerai), bet yra svarbios civilinės teisės ir proceso sistemos požiūriu. Pirmojoje nutartyje pasisakoma dėl teismo vaidmens įrodinėjimo procese, akcentuojant, kad aktyvus jo vaidmuo turi užtikrinti tinkamą įrodinėjimo proceso organizavimą. Taip pat šioje nutartyje yra apibrėžiamas ir nepagrįsto praturtėjimo instituto santykis su kitais civilinių teisių gynimo būdais, apibūdinant jį kaip subsidiarų. Antrojoje nutartyje apibūdinama generalinio delikto doktrina bei jos taikymo sąlygos.

Tad visiems gerų skaitinių ir sėkmingos savaitės. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus Merkevičius Mieli kolegos,

Mieli kolegos,

Šią savaitę formaliai apžvelgiame šešias Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis (žinoma, ne visos jos turi didesnę reikšmę teismų jurisprudencijai kaip teisės šaltiniui, tad ne visos jos ir rado vietą šioje apžvalgoje). Baudžiamosios teisės ir ypač baudžiamosios politikos bei socialiniu – vertybiniu požiūriu ryškiausia šią savaitę yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pozicija dėl automobilio, kurį vairuoja neblaivus vairuotojas, vertės konfiskavimo. Įvykis, atrodytų, kasdieninis ir nebekelia jokių emocijų, todėl skubu suintriguoti – automobilis Audi Q8, o konfiskuota vertė viršija 100 tūkstančių eurų. Deja, bet teismų praktika iki šiol vis dar yra itin liberali ir palanki neblaiviems vairuotojams (visuomenės ir kiekvieno žmogaus saugumą vis dar nusveria „girtų vairuotojų“ esamos ir nesamos teisės, turtiniai interesai ir pan.), todėl jau esame atbukę kiekvieną savaitę skaitomiems pranešimams apie dešimtis vien per savaitgalį sustabdytų neblaivių vairuotojų, mūsų nebestebina iš įvykių vietų lakstantys, tačiau policijos tradiciškai niekaip nepagaunami vairuotojai (bėga, matyt, iš streso ar supratę, jog atėjo laikas pasportuoti), tik išskirtiniais atvejais mus besukrečia ir tokių vairuotojų „nusineštos gyvybės“. Norisi tikėti, kad šią nutartį įdėmiai perskaitys ir jos vertybinę prasmę suvoks ir policijos pareigūnai su prokurorais, kad nereikėtų po to policijos vadovams masinėse medijose stebėtis, kodėl gi čia tų mirčių keliuose taip padaugėjo, ir kiekvienas vairuotojas, keliantis taurelę ar iš ryto taisantis sveikatą, ir ypač tokių vairuotojų artimieji, kurie tą mato, bet dėl to nepajudina nė piršto.

Materialiosios baudžiamosios teisės
požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) kaip minėta, išsamiai aptarė automobilio, kurį vairavo neblaivus vairuotojas, kai jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas (BK 2811 str.), vertę atitinkančios pinigų sumos konfiskavimą (BK 72 str. 5 d.), (b.) konkretizavo dalinį laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimą (BK 75 str. 3 d.) asmeniui, kuris jau ne kartą darė nusikalstamas veikas, (c.) apibrėžė lytinės aistros tenkinimo kitokio fizinio sąlyčio būdu, pasinaudojant mažamečio nukentėjusiojo bejėgiška būkle dėl mažametystės (BK 150 str. 4 d.), sudėtį ir atskyrė ją nuo tvirkinamųjų veiksmų (BK 153 str.).

Baudžiamojo proceso
požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) priminė bendruosius principus, pagal kuriuos yra vertinami prieštaravimai, esantys atskirų asmenų ar to paties asmens skirtingu laiku duotuose parodymuose, (b.) aptarė kaltinamojo teisę užduoti klausimus seksualinę prievartą patyrusiam mažamečiui nukentėjusiajam (BPK 22 str. 3 d., 44 str. 7 d.) bei tokio asmens duotų parodymų vertinimą (BPK 20 str. 5 d.), (c.) pažymėjo esmines kaltinimo keitimo apeliacinės instancijos teisme (BPK 256 str.) nuostatas tuo atveju, kai faktinės aplinkybės ar nusikalstamos veikos kvalifikavimas yra keičiamas apeliantui naudinga ar prašoma linkme.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Savaitės apžvalgą galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 51 min >>

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 284)“ skaitykite:

  • Gyvūnų gerovė. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas. Šiuo pakeitimu nustatytas draudimas laikyti ir (ar) veisti, taip pat parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus kailių gavybos ar pardavimo tikslu.

  • Teisinė pagalba. Patvirtintos Advokatų, kurie teikia antrinę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą konkrečiose srityse, specialiųjų mokymų organizavimo taisyklės, kurios nustato advokatų specialiųjų mokymų prioritetines kryptis, poreikį, apimtį ir kt.

  • Bendrasis planas. Patvirtinta Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo programa.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl teismo vaidmens įrodinėjimo procese bei dėl nepagrįsto praturtėjimo instituto santykio su kitais civilinių teisių gynimo būdais. Taip pat pasisakė dėl generalinio delikto doktrinos bei jos taikymo sąlygų.

  • Baudžiamosios bylos. LAT aptarė automobilio vertę atitinkančios pinigų sumos konfiskavimą (BK 72 str. 5 d.), konkretizavo dalinį laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimą (BK 75 str. 3 d.), apibrėžė lytinės aistros tenkinimo kitokio fizinio sąlyčio būdu, pasinaudojant mažamečio nukentėjusiojo bejėgiška būkle dėl mažametystės (BK 150 str. 4 d.), sudėtį ir atskyrė ją nuo tvirkinamųjų veiksmų (BK 153 str.). Taip pat aptarė kaltinamojo teisę užduoti klausimus seksualinę prievartą patyrusiam mažamečiui nukentėjusiajam (BPK 22 str. 3 d., 44 str. 7 d.) bei tokio asmens duotų parodymų vertinimą (BPK 20 str. 5 d.), pažymėjo esmines kaltinimo keitimo apeliacinės instancijos teisme (BPK 256 str.) nuostatas tuo atveju, kai faktinės aplinkybės ar nusikalstamos veikos kvalifikavimas yra keičiamas apeliantui naudinga ar prašoma linkme.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl žemės sklypo formavimo ir pertvarkymo projekto teisėtumo ir pagrįstumo. LVAT sprendė ginčą dėl neturtinės žalos atlyginimo.

  • Teisėkūra. Norima koreguoti Baudžiamąjį kodeksą: pirmiausia, papildyti nauju straipsniu, numatančiu atsakomybę už neteisėtą vertimąsi azartinių lošimų veikla. Antra - didinti BK 261 straipsnyje numatytą apatinę laisvės atėmimo ribą ir numatyti, kad asmuo platinęs narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams, yra baudžiamas laisvės atėmimu nuo šešerių iki dvylikos metų. Be Baudžiamojo kodekso pakeitimo, taip pat norima priimti Periodinės pensijos išmokos įstatymą. Priėmus įstatymo projektą visiems socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokamas vienkartinis senatvės pensijos bendrosios dalies dydis.

  • Teisininkų komentarai. Maksimalių atostogų skaičiaus ribojimo labirintai; Moterų lyderystė vyrų ir stereotipų pasaulyje: COBALT pavyzdys; Teisininko išvados: sprendimas drausti auginti gyvūnus dėl kailio be tinkamų kompensacijų prieštarauja Konstitucijai; Numatytas minimalus parkavimo vietų prie daugiabučių skaičius, o bet tačiau. Perkūnkiemio pavyzdys; Teisininkai ragina suskubti bendrovių akcininkus: baigiasi svarbus terminas; Žalos gamtai atlyginimas pinigais: priemonė, grįsta ES teise, ar vis tik sovietmečio relikvija?; Kalnai neįvykdytų įsipareigojimų, nemokėti atlyginimai: gal jau metas skelbti įmonės bankrotą?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Kviečiame dalyvauti Infolex organizuojamame nuotolinime seminare:

Procesinių dokumentų teismui turinys ir forma: pasitaikančios klaidos ir geroji praktika
Data: 2023 m. spalio 17 d.
Dalyvavimas „Infolex Teisės“ ir „Infolex Atitikties“ mokamų planų prenumeratoriams – nemokamas (nuolaida automatiškai pritaikoma, jei naršyklėje esate prisijungę prie „Infolex Teisės“ ar „Infolex Atitikties“ mokamo plano paskyros)
REGISTRACIJA


00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
00:43
21:51
11:43
08:57
04:28
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti