Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Statyba, laidavimas, vagystė, vartotojų apsauga, nekaltumo prezumpcija, akcizai
2023-10-16 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš septynių nutarčių cituoju tris. Pirmojoje nutartyje analizuojama laidavimo draudimo sutarties sąvoka, paskirtis ir sukeliamos teisinės pasekmės. Antrojoje nutartyje pasisakoma dėl antstolio reikalavimų privalomumo ir galimybės jų nevykdyti, kai tokiu būdu būtų atskleista advokato profesinė paslaptis. Nemažai dėmesio skiriama šios paslapties sąvokai bei požymiams. Trečiojoje nutartyje analizuojama sunykusio pastato samprata. Tad šį sykį ypatingų naujovių nėra, tačiau visumoje nutartys įdomios ir aktualios.

Kaip visada, visiems gerų skaitinių ir gražios savaitės. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai turime Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių trejetuką, o tiksliau vos dvi nutartis, nes dvejose jų vertintos iš esmės analogiškos faktinės situacijos ir turime identišką teisinį argumentavimą. Šiose nutartyse Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sprendė, kada svetimo automobilio „paėmimas“ be savininko žinios ir valios yra laikytinas „vagyste“, o kada tik „nekaltu“ „pasiskolinimu pasivažinėti“. Abejose nutartyse išsamiai pristatyta aktuali Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencija, iš kurios gana aiškiai matyti ir jos dviprasmiškumas, o in fine yra formuluojami kriterijai, leidžiantys automobilio „vagystę“ atskirti nuo „nekalto paišdykavimo“. Trečiojoje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pažvelgė į situaciją, kai, prisijungus prie kito asmens elektroninio pašto dėžutės, slapta ir prieš šio elektroninio pašto dėžutės (adreso) naudotojo valią yra nustatomas automatinis į šią elektroninio pašto dėžutę gaunamų pranešimų peradresavimas, tuo neteisėtai perimant šiuos elektroninius pranešimus, juos saugant ir pan. Jurisprudencijos požiūriu ši nutartis nesukuria didesnės pridėtinės vertės, o įdomi iš esmės yra tik dėl paties fakto – kad toks elgesys yra laikomas nusikalstama veika. Kad šios nutarties citata neatrodytų visiškai formali ir sausa, papildomai pridedu ir tam tikrą šios veikos įrodinėjimui aktualų procesinį aspektą.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Savaitės apžvalgą galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 35 min >>

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 286)“ skaitykite:

 • Statyba. Pakoreguotas statybos techninis reglamentas STR 2.05.07:2005 „Medinių konstrukcijų projektavimas“. Pakeitimas susijęs su perkančiosiomis organizacijomis ir perkančiaisiais subjektais, kurie planuoja pirkti ypatingųjų ir neypatingųjų statinių kategorijai priskiriamų naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo paslaugas ir rangos darbus.
   
 • Akcizai. Patvirtintas Akcizų lengvatų taikymo etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 27 str. 1 d. 4–7 ir 9 p. nurodytiems tikslams, tvarkos aprašas.
 •  
 • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl laidavimo draudimo sutarties sąvokos; nagrinėjo privalomų antstolio reikalavimų nevykdymo pasekmes; analizavo sunykusio pastato sampratą.
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT sprendė, kada svetimo automobilio „paėmimas“ be savininko žinios ir valios yra laikytinas „vagyste“, o kada tik „nekaltu“ „pasiskolinimu pasivažinėti“. Taip pat pažvelgė į situaciją, kai, prisijungus prie kito asmens elektroninio pašto dėžutės, slapta ir prieš šio elektroninio pašto dėžutės (adreso) naudotojo valią yra nustatomas automatinis į šią elektroninio pašto dėžutę gaunamų pranešimų peradresavimas.
   
 • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl skundo trūkumo pašalinimo.
   
 • Konstitucinė teisė. LRKT konstatavo, kad Baudžiamojo kodekso nuostatos dėl išplėstinio turto konfiskavimo neprieštarauja Konstitucijai.
   
 • ES bylos. ESTT pasisakė, kad Direktyvos 93/13 6 str. 1 d. turi būti aiškinama kaip draudžianti nacionaliniam teismui tuo atveju, kai jis pripažįsta, kad sutartis negali toliau galioti panaikinus nesąžiningą sąlygą, o atitinkamas vartotojas išreiškia valią išsaugoti sutartį pakeičiant tokią sąlygą, spręsti dėl priemonių, kurių reikia imtis, kad būtų atkurta reali šios sutarties šalių teisių ir pareigų pusiausvyra, prieš tai neįvertinus visos tos sutarties panaikinimo pasekmių, net jeigu jis turi galimybę minėtą sąlygą pakeisti dispozityviąja vidaus teisės nuostata arba šalių bendru sutarimu taikoma nuostata.
   
 • Teisėkūra. Norima koreguoti Muitinės įstatymo 10 straipsnį. Siūloma papildyti muitinės funkcijas nauja funkcija – pretendentų į muitinės pareigūnų profesinio mokymo įstaigą atranka ir jų profesinio mokymo organizavimas. Taip pat siekiama pakeisti ir Žemės įstatymą.
   
 • Teisininkų komentarai. Iššūkiai komandiruotės metu: nuo žalos darbuotojui iki darbuotojo padarytos žalos atlyginimo; Obligacijos – nauji rinkos iššūkiai ir investuotojų apsauga; MiCA reglamente numatytų reikalavimų įgyvendinimas: laikas kriptoturto paslaugų teikėjams atlikti namų darbus; Aplinkosaugos byla Europos Žmogaus Teisių Teisme: kuo tai gresia Lietuvai, nesiimant reikiamų priemonių stabdyti neigiamus klimato kaitos padarinius?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Kviečiame dalyvauti Infolex organizuojamame nuotoliniame seminare:

Duomenų saugos pažeidimai 2023: kaip išvengti, o įvykus – reaguoti?
Data: 2023 m. lapkričio 17 d.
Infolex ir Kibernetinio saugumo ekspertų asociacijos organizuojamame vebinare specialus pasiūlymas „Infolex Teisės“ mokamų planų naudotojams: bilietas 0 Eur. Kad sistema Jus atpažintų ir rodytų 0,00 Eur kainą, užsakymo metu turite būti prisijungę prie Infolex.
REGISTRACIJA

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti