Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Kibernetinis saugumas, vaiko teisių apsauga, laidavimas, žalos atlyginimas, statyba
2023-10-23 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš trijų nutarčių cituoju vieną. Tai nutartis dėl vaiko paėmimo iš neįgalių tėvų ir jų diskriminavimo/nediskriminavimo. Nutartyje analizuojami keli labai svarbūs klausimai. Pasisakoma dėl savivaldybių ir vaiko teisių apsaugos tarnybos įgaliojimų atskyrimo, taip pat išsamiai (pagrindžiant tarptautinių teismų praktika) nagrinėjamas tėvų diskriminavimo draudimas, kuris įtvirtintas tiek tarptautiniuose, tiek ir nacionaliniuose teisės šaltiniuose. Nutartyje analizuojamos ir vaikų atskyrimo nuo tėvų sąlygos.

Tad nors skaitymo šią savaitę ir nėra daug, bet ta vienintelė nutartis neabejotinai yra ir aktuali ir įdomi. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šią savaitę apžvelgiame keturias Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis. Kalbant atvirai, didesnio dėmesio verta tik viena iš jų, kurioje diskutuojamas (tiesa, gana abstrakčiai ir siaurai) duomenų, gautų kontroliuojant, fiksuojant ir kaupiant elektroninių ryšių tinklais perduodamą informaciją, legitimumas (BPK 154 str.). Nutartyje dėstomas požiūris yra išties išskirtinis ir itin įdomus. Gal pagaliau supratome, kad įstatyme nurodyti procesinės formos reikalavimai nėra savitiksliai ar juolab beprasmiai procesinės prabangos elementai? Likusiose trijose nutartyse Lietuvos Aukščiausiasis Teismas iš esmės pakartojo įvairiais materialiosios baudžiamosios teisės klausimais suformuotą jurisprudenciją.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) aptarė atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą sąlygas, išskirtinai žalos atlyginimą ir asmens, kuris vertas teismo pasitikėjimo, charakteristikas (BK 40 str.), (b.) išsamiai atskleidė prekybos žmonėmis (BK 147 str.) sudėtį, (c.) konkretizavo melagingų parodymų davimo (BK 235 str.) ir teisės neduoti parodymų prieš save santykį bei (d.) išskyrė sąlygas, kada asmens elgesys taip pat gali būti kvalifikuotas kaip narkotinių medžiagų įgijimas, laikymas ir gabenimas (BK 260 str. 2 d.).

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) priminė, kaip turi būti tiriami ir vertinami (a.1) asmenų, atleistų nuo baudžiamosios atsakomybės pagal BK 391 straipsnį ir 147 straipsnio 3 dalį, bei (a.2) ikiteisminio tyrimo pareigūnų parodymai, (b.) išaiškino, kokia turi būti nusikalstama veika (in concreto aptarta nusikalstama veika, numatyta BK 176 straipsnyje), kad ją tiriant būtų galima kontroliuoti, fiksuoti ir kaupti elektroninių ryšių tinklais perduodamą informaciją (BPK 154 str.).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Savaitės apžvalgą galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 40 min >>

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 287)“ skaitykite:

 • Statyba. Pakoreguotas statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Reglamentas papildytas nuostata, susijusia su pastatų atnaujinimu.
   
 • Mokestinė paskola. Priimtas įsakymas „Dėl palūkanų ir delspinigių dydžių nustatymo“.
 • Kibernetinis saugumas. Patvirtintas Tipinis kibernetinių incidentų valdymo ypatingos svarbos informacinėse infrastruktūrose planas.
   
 • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl vaiko paėmimo iš neįgalių tėvų ir jų diskriminavimo/nediskriminavimo.
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT analizavo duomenų, gautų kontroliuojant, fiksuojant ir kaupiant elektroninių ryšių tinklais perduodamą informaciją, legitimumą, aptarė atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą sąlygas, išsamiai atskleidė prekybos žmonėmis sudėtį, konkretizavo melagingų parodymų davimo ir teisės neduoti parodymų prieš save santykį bei išskyrė sąlygas, kada asmens elgesys taip pat gali būti kvalifikuotas kaip narkotinių medžiagų įgijimas, laikymas ir gabenimas.
   
 • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos surašyto privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius termino pratęsimo. LVAT pasisakė dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo priteisimo.
   
 • Teisėkūra. Siekiama pakeisti Švietimo įstatymo 67 straipsnį. Šiuo įstatymo projektu siūloma nustatyti neformaliajam vaikų švietimui skiriamų lėšų dydžio matą. Norima koreguoti Lietuvos Respublikos Prezidento įstatymą. Projektu siūloma nustatyti Respublikos Prezidento ir Ministro Pirmininko pareigą persikelti į jiems paskirtas rezidencijas per tris mėnesius nuo išrinkimo ar paskyrimo į pareigas dienos.
   
 • Teisininkų komentarai. Kokios yra bendrovės akcijų perleidimo sandorių įforminimo galimybės?; Teismo verdiktas: viešas drabstymasis vaikų tvirkinimo kaltinimais nėra nuomonė; Artėja nereguliuojamų kriptoturto rinkų eros pabaiga – ką reikia žinoti apie MiCAR ir kaip pasiruošti?; Dr. Feliksas Miliutis: dar vienas vidaus sandorių istorijos posūkis; Norite parduoti nekilnojamąjį turtą, esantį ant valstybinio žemės sklypo? Ar būtinas NŽT sutikimas?; Priverstinis akcijų išpirkimas – daugybė akcininkų gali nespėti pasinaudoti savo teise.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Kviečiame dalyvauti Infolex ir Kibernetinio saugumo ekspertų asociacijos organizuojamame vebinare:

Duomenų saugos pažeidimai 2023: kaip išvengti, o įvykus – reaguoti?
Data: 2023 m. lapkričio 17 d.
Infolex ir Kibernetinio saugumo ekspertų asociacijos organizuojamame vebinare specialus pasiūlymas „Infolex Teisės“ mokamų planų naudotojams: bilietas 0 Eur. Kad sistema Jus atpažintų ir rodytų 0,00 Eur kainą, užsakymo metu turite būti prisijungę prie Infolex.
REGISTRACIJA

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti