Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Servitutas, bankrotas, žala, juridiniai asmenys, terminai, prekių ženklai, apskaita
2023-12-04 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš trijų nutarčių cituoju vieną. Pirmiausia, pastebėtina, kad tai yra septyniukės nutartis. Joje nagrinėjami iš esmės du klausimai – dėl teisės skųsti administracinį aktą, kai jau yra pasibaigęs įstatyme nustatytas apskundimo terminas ir dėl kelio servituto turinio (kalba apie teisę užtverti nuosavybės teise priklausantį kelią). Nutartyje akcentuojami keli dalykai. Pirmiausia, kad administracinio akto apskundimo terminas nėra ieškinio senaties terminas, todėl jeigu jis yra praleistas, asmuo praranda teisę pareikšti ieškinį teisme. Antra, dar kartą akcentuojami reikalavimai ieškinio dalykui (reikalavimas turi sukelti materialines teisines pasekmes ieškovui) ir trečia, jeigu privatus kelias yra naudojamas ir viešajai funkcijai vykdyti, valstybė privalo prisidėti prie jo išlaikymo.

Nutartis tikrai įdomi, todėl rekomenduoju perskaityti visą – juo labiau, kad šią savaitę tai tik viena nutartėlė. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

Šią apžvalgos dalį galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 7 min. >>)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šią savaitę apžvelgiame tris Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis, kuriose padaryta reikšmingų procesinių įžvalgų dėl procesinės prievartos taikymo legitimumo bei konkretizuotas baudžiamojon atsakomybėn traukiamo juridinio asmens, tam tikrų korupcinių apraiškų ir įmonės vadovo nesirūpinimo įmonės buhalterija teisinis kvalifikavimas.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) išsamiai aptarė esmines juridinio asmens baudžiamosios atsakomybės sąlygas (BK 20 str. 2 d.) bei santykį su juridinio asmens naudai ir interesais veikusio fizinio asmens baudžiamąja atsakomybe, (b.) konkretizavo nusikalstamos veikos, apibrėžtos BK 226 straipsnyje, sudėties požymius, inter alia „pažadą paveikti“, ir šio baudžiamojo įstatymo veikimą laike, keičiantis įstatymo redakcijoms, (c.) nurodė, kas yra atsakingas už buhalterinės apskaitos dokumentų nesaugojimą (BK 223 str. 1 d.), keičiantis ūkio subjekto vadovui.

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) patvirtino kasacinio teismo jurisprudenciją dėl teismo nutarties, kuria leidžiama taikyti procesinę prievartą, tikslumo ir konkretumo bei (b.) aptarė su tuo susijusią, kasacinėje argumentacijoje gana dažnai sutinkamą, sąlyginai pavadinkim, „retrospektyvaus teismo precedento veikimo (galiojimo)“ situaciją, (c.) detalizavimo ikiteisminio tyrimo pradėjimą, remiantis kriminalinės žvalgybos tyrimo metu gautais duomenimis, dalis kurių buvo gauti neteisėtai, (d.) nors tas yra gana akivaizdu vien iš baudžiamojo proceso įstatymo teksto, tačiau, pasirodo, ne visiems teismams, todėl Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino ir argumentavo, kodėl tam tikrose situacijose nepakanka nuosprendį tik pakeisti, o yra privalu nuosprendį panaikinti ir priimti naują (BPK 329 str. 3 p.).

Nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo kontekste Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę pakartojo, kad išteisintojo teisės gauti būtinų ir pagrįstų išlaidų advokato paslaugoms apmokėti atlyginimą įgijimo momentas nesietinas su Konstitucinio Teismo nutarimo, kuriuo konstatuota teisinio reguliavimo spraga, paskelbimo diena (2021 m. kovo 19 d.).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


Šią apžvalgos dalį galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 26 min. >>)


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 293)“ skaitykite:

 • „Gal paklauskim Temidės?“: už kokią žalą mokės valstybė? Pašnekovas dr. M. Šalčius. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.
   
 • Viešieji juridiniai asmenys. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.104 straipsnis. Pakeitimu atnaujintas draudimas viešuosius juridinius asmenis pertvarkyti į privačius juridinius asmenis, praplečiant išimtį bei numatant, kad ir viešosios įstaigos gali būti pertvarkomos į privačius juridinius asmenis.
   
 • Ginklai. Atnaujintas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas. Pakeitimas susijęs su pilietinio prasipriešinimo kursų išklausymo būtinumu.
   
 • Elektromobiliai. Patvirtinta Elektromobilių įkrovimo paslaugos kainos dydžio apskaičiavimo metodika.
   
 • Civilinės bylos. LAT šią savaitę išsprendė bylą, kurioje iš esmės nagrinėjami du klausimai – dėl teisės skųsti administracinį aktą, kai jau yra pasibaigęs įstatyme nustatytas apskundimo terminas ir dėl kelio servituto turinio.
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę: konkretizavo nusikalstamos veikos, apibrėžtos BK 226 straipsnyje, sudėties požymius, inter alia „pažadą paveikti“, ir šio baudžiamojo įstatymo veikimą laike, keičiantis įstatymo redakcijoms; nurodė, kas yra atsakingas už buhalterinės apskaitos dokumentų nesaugojimą (BK 223 str. 1 d.), keičiantis ūkio subjekto vadovui; detalizavimo ikiteisminio tyrimo pradėjimą, remiantis kriminalinės žvalgybos tyrimo metu gautais duomenimis, dalis kurių buvo gauti neteisėtai bei aptarė kitus baudžiamajai teisei aktualius aspektus.
   
 • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl Nacionalinės žemės tarnybos sprendimo teisėtumo ir pagrįstumo bei iš šio sprendimo kilusių teisinių padarinių pašalinimo.
   
 • ES bylos. ESTT konstatavo, kad komunos administracijos darbo tvarkos taisyklė, pagal kurią šios administracijos darbuotojams visuotinai ir nediferencijuojant draudžiama darbo vietoje nešioti bet kokius matomus simbolius, atskleidžiančius, be kita ko, filosofinius ar religinius įsitikinimus, gali būti pateisinama šios administracijos siekiu atsižvelgiant į jai būdingas aplinkybes sukurti visiškai neutralią administracinę aplinką, jeigu ši taisyklė yra tinkama, būtina ir proporcinga atsižvelgiant į tas aplinkybes ir į skirtingas teises ir interesus. Taip pat ESTT nustatė, kad prievolė teikti informaciją (lankstinukas ir asmeninis pokalbis) taikomi visoms valstybėms narėms, o antroji valstybė netiesioginio grąžinimo rizikos paprastai nenagrinėja.
   
 • Teisėkūra. Siūloma pakeisti įstatymą „Dėl užsieniečių teisinės padėties“. Įstatymo projektu siūloma: 1) patikslinti leidimo gyventi išdavimo ir keitimo sąlygas ir nustatyti reikalavimą užsieniečiams, teisėtai pragyvenus Lietuvoje 5 metus, siekiantiems leidimo laikinai gyventi ar jį keičiantiems ir neprašantiems leidimo nuolat gyventi, pateikti valstybinės kalbos mokėjimą patvirtinančius dokumentus; 2) ir kt.
   
 • Teisininkų komentarai. Darbuotojas nepasiekia nustatytų rezultatų? Ką galima padaryti? Ar už mažareikšmius viešųjų pirkimų pažeidimus baudžiama per griežtai? Laikinas nuosavybės teisės apribojimas: ką svarbu žinoti? Norinčių kopijuoti sėkmingus prekių ženklus netrūksta, svarbu neleisti to daryti. Kaip atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės: praktiniai patarimai kreditoriams.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
18:41
15:11
14:18
13:39
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti