Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Uždaryti
Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą
Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės Gmail paštu, prašome patikrinti katalogą Šlamštas (Spam) ir paspausti Pranešti, kad tai ne šlamštas taip įtraukiant Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą.
Sėkmingai užsiprenumeravote, Jums išsiųstas laiškas su prenumeratos patvirtinimu. Atsisakyti prenumeratos galite paspaudę nuorodą el. pašto žinutėje.
Klaida
Atsiprašome, bet įvyko klaida saugojimo metu. Šis pašto adresas yra neteisingas!
Įpėdinis, bendrovės vadovas, palūkanos, prekės ženklas, mažamečiai, darbuotojai
2024-01-15
, Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex
Gerbiami kolegos,
Šį kartą iš keturiolikos nutarčių cituoju keturias. Pirmojoje nagrinėjama mirusio kooperatinės bendrovės nario įpėdinio teisė į išmoką, lygią pajaus rinkos vertei. Teismas, atsižvelgdamas į kooperatinių bendrovių prigimtį, paneigė tokią įpėdinio teisę. Antrojoje, analizuojama CK 6.249 str. 2 d. nuostatos dėl teisės gautą naudą pripažinti nuostoliais. Akcentuojamas šios normos išimtinis pobūdis. Trečiojoje nutartyje nagrinėjami lygiagretaus vaistų importo ir prekių ženklo savininko teisė neleisti perpakuoti vaistų. Akcentuojama, kad prekės ženklo savininko teisės negali būti realizuojamos konkurencijos ribojimo tikslais ES rinkoje. Ir ketvirtojoje nutartyje akcentuojama, kad terminas prašymui dėl j. a. likvidavimo atšaukimui gali būti atnaujinamas iki tol, kol dar nėra priimtas JAR tvarkytojo sprendimas likviduoti juridinį asmenį. Viskas ir vėl gana įdomu.
Šios savaitės apžvalgai pateiktos šešios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys, kuriose išsamiai aptartos kasdienei teisinei praktikai aktualios, galima sakyti, nuolat besikartojančios faktinės situacijos. Žvelgiant bendrai, šią savaitę Lietuvos Aukščiausiasis Teismas iš esmės neformuluoja naujų teismo precedentų (labiau jurisprudencijoje suformuluotas teisines taisykles pritaiko analizuotoms individualioms faktinėms situacijoms), tačiau didžiojoje daugumoje nutarčių atliko kruopščią situacijos analizę bei išsamiai motyvavo savo išvadas, tad pateiktas teisinis vertinimas pasižymi preciziškumu. Tuo šios nutartys neabejotinai praturtina teismų jurisprudenciją ir padidina jos reikšmę (ir įtaką).
Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) tvirkinamuosius veiksmus (BK 153 str. 1 d.) atskyrė nuo lytinės aistros tenkinimo su mažamečiu kitokio fizinio sąlyčio būdu (BK 150 str. 4 d.), (b.) apibrėžė, kada bendrovės vadovo elgesys reiškia nusikalstamą bendrovei priklausančio turto pasisavinimą (BK 183 str.), (c.) paaiškino, kaip turi būti suprantamas ir vertinamas bendrovės buhalterinės apskaitos dokumentų paslėpimas (BK 222 str. 1 d.), išsamiai aptardamas praktikoje pamėgtas atsikratymo dokumentais ar dokumentų perdavimo kitiems vadovams imitavimo formas, (d.) atkreipė dėmesį į tai, kad narkotinių medžiagų kiekis iš esmės nėra aktualus tiriant nusikalstamas veikas, numatytas BK 260 straipsnio 1 dalyje ir BK 261 straipsnyje, bei (e.) konkretizavo, kaip turi būti sprendžiami priežastinio ryšio ir kaltės klausimai tuo atveju, kai KET pažeidžia keli eismo įvykio dalyviai (BK 281 str. 3 d.).
Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) apibrėžė atsakymą menančių klausimų sąvoką ir detalizavo seksualinę prievartą patyrusio vaiko parodymų vertinimo kriterijus, (b.) savo tapatybės neatskleidžiančių veiksmų (BPK 158 str.) kontekste įvertino provokaciją ir draudimą versti duoti parodymus prieš save, (c.) aptarė atvejus, kada ekspertas privalo dalyvauti teismo posėdyje, kai ekspertizė paskiriama nagrinėjant baudžiamąją bylą teisme (BPK 286 str.), bei (d.) motyvavo, jog teisinė nuostata, kad specialistas teisme yra apklausiamas kaip liudytojas, nesuponuoja absoliutaus ar kategoriško draudimo atskleisti specialistui teisminio bylos nagrinėjimo metu gautą informaciją bei (e.) pakartojo apeliacinės instancijos teismo pareigą tinkamai išnagrinėti apeliacinį skundą ir motyvuotai atsakyti į visus esminius jo argumentus (BPK 320 str. 3 d.).
Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.
Pagarbiai
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas, dr. Remigijus Merkevičius
Valstybės tarnyba. Patvirtintas Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų įgyvendinimo valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose priežiūros tvarkos aprašas. Šis aprašas nustato Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų įgyvendinimo valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose priežiūros ir jos rezultatų įforminimo procedūras.
Prekyba. Pakoreguotas nutarimas Dėl Mažmeninės prekybos taisyklių patvirtinimo. Taisyklės papildytos nauju punktu, susijusiu su pasibaigusio galiojimo maisto produktų pardavimu.
Palūkanos. Patvirtintas įsakymas Dėl palūkanų ir delspinigių dydžių nustatymo.
Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl mirusio kooperatinės bendrovės nario įpėdinio teisės į išmoką, lygią pajaus rinkos vertei. Teismas, atsižvelgdamas į kooperatinių bendrovių prigimtį, paneigė tokią įpėdinio teisę. Analizavo CK 6.249 str. 2 d. nuostatą dėl teisės gautą naudą pripažinti nuostoliais. Akcentuojamas šios normos išimtinis pobūdis. Trečiojoje nutartyje nagrinėjami lygiagretaus vaistų importo ir prekių ženklo savininko teisė neleisti perpakuoti vaistų. Akcentuojama, kad prekės ženklo savininko teisės negali būti realizuojamos konkurencijos ribojimo tikslais ES rinkoje. Ir ketvirtojoje nutartyje akcentuojama, kad terminas prašymui dėl j. a. likvidavimo atšaukimui gali būti atnaujinamas iki tol, kol dar nėra priimtas JAR tvarkytojo sprendimas likviduoti juridinį asmenį.
Baudžiamosios bylos. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: tvirkinamuosius veiksmus (BK 153 str. 1 d.) atskyrė nuo lytinės aistros tenkinimo su mažamečiu kitokio fizinio sąlyčio būdu (BK 150 str. 4 d.), apibrėžė, kada bendrovės vadovo elgesys reiškia nusikalstamą bendrovei priklausančio turto pasisavinimą (BK 183 str.), paaiškino, kaip turi būti suprantamas ir vertinamas bendrovės buhalterinės apskaitos dokumentų paslėpimas (BK 222 str. 1 d.), išsamiai aptardamas praktikoje pamėgtas atsikratymo dokumentais ar dokumentų perdavimo kitiems vadovams imitavimo formas bei aptarė kitus baudžiamajai teisei aktualius klausimus.
Administracinės bylos. LVAT sprendė ginčą dėl žemės paėmimo visuomenės poreikiams. LVAT pasisakė dėl socialinio būsto skyrimo (nuomos) ne eilės tvarka.
Gal paklauskim Temidės?: kodėl verta medijuotis? Pašnekovė I. Korsakovienė. Išskirtinis turinys Infolex Savaitės apžvalgos skaitytojams tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.
Teisėkūra. Norima koreguoti Darbo kodeksą. Lietuvos Respublikos darbo kodekso 36 straipsnio 2 dalies pakeitimo projektu siūloma įteisinti nuostatą, kad išbandymo terminas negali būti ilgesnis negu vienas mėnesis, neskaitant laiko, kurį darbuotojas nebuvo darbe dėl laikinojo nedarbingumo, atostogų ar kitų svarbių priežasčių. Taip pat siūloma keisti Aviacijos įstatymą. Įstatymo projektu siūloma papildyti Aviacijos įstatymo 13 straipsnį, numatant, kad Lietuvos šaulių sąjungos naudojamų bepiločių orlaivių naudojimo tvarką nustatytų kariuomenės vadas, kaip ir valstybės bepiločių orlaivių, kuriuos naudoja krašto apsaugos sistemos institucijos.
Teisininkų komentarai. 6 pagrindinės dirbtinio intelekto turinio kūrimo įrankių naudojimo taisyklės darbuotojams; Kodėl darbuotojai, gaunantys pajamas natūra, netenka teisės į GPM lengvatas? Melagingos (klaidinančios) informacijos sąlygos pagal galiojantį viešųjų pirkimų teisinį reglamentavimą; Įsigaliojęs Statybos įstatymo pakeitimas naujo būsto įsigijimas tik 100 proc. baigtumo pastate; Pirkėjo teisių gynybos būdai įsigijus netinkamos kokybės daiktą; Aktualūs teisės aktų pasikeitimai nuo 2024 m. sausio 1 d.
Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.