Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Redakcinė atsakomybė, nužudymas, GPM, energetika, delspinigiai, EEĮ, akcizai
2024-02-05 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš dviejų – viena. :) Turime nutartį apie viešosios informacijos rengėjo redakcinę atsakomybę. Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad redakcinė atsakomybė viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui gali būti taikoma ne tik už tikrovės neatitinkančių duomenų, bet ir už nesąžiningos nuomonės, žeminančios asmens garbę ir orumą, paskleidimą. Didelių stebuklų nėra, bet paskaityti verta.

Tad visiems naudingų skaitymų ir geros savaitės. :)


Pagarbiai

Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius


Šią apžvalgos dalį galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 3 min. >>)


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai pateiktos penkios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys: pora jų yra „darbinės“, pakartojančios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudenciją, o į tris – po vieną materialiajai baudžiamajai teisei, baudžiamajam procesui ir nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimui – norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį. Ypač norėčiau pabrėžti procesinio klausimo išsprendimą, kuris, mano akimis, yra profesionalus „tikrojo“ ar „grynojo“ teismo precedento, kaip teisės šaltinio, sukūrimo pavyzdys.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę aptarė nužudymui (BK 129 str. 1 d.) būdingą (a.) priežastinį ryšį (kai į priežastingumo grandinę įsiterpia papildomos aplinkybės, prisidedančios prie neigiamų padarinių atsiradimo) ir (b.) netiesioginę tyčią (ją atskirdamas nuo nusikalstamo pasitikėjimo).

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę paaiškino, kaip – vadovaujantis kokiomis teisės normomis ir motyvuojant kokiais argumentais – turi būti išsprendžiama baudžiamoji byla, kai asmuo yra apkaltintas padaręs tokią nusikalstamą veiką, dėl kurios užsienio valstybė jo nėra perdavusi Lietuvos valstybei.

Nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo kontekste Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę apibrėžė nusikalstamą veiką padariusio asmens darbdavio ir pastarojo draudiko pareigos atlyginti nusikalstama veika padarytą žalą ribas (tiesa, galutinai šio klausimo neišsprendė, perduodamas bylą apeliacinės instancijos teismui nagrinėti iš naujo).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai

Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas, dr. Remigijus Merkevičius


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius


Šią apžvalgos dalį galite klausyti: (įrašo trukmė ~ 19 min >>)


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 301)“ skaitykite:

  • „Gal paklauskim Temidės?“: Teismų sistemos finansavimas: ką darome ne taip? Pašnekovas V. Nekrošius. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.

  • Energetika. Atnaujintas Pasinaudojimo elektros tinklais tvarkos aprašo rengimo sąlygų aprašas. Pakeitimu detalizuojama, kokiais principais remiantis turi būti parengiamas aprašas. Taip pat Aprašas papildytas 7-1 punktu, kuriame numatyta, kad operatoriai, teikdami Tarybai pasinaudojimo tinklais tvarkos aprašą derinimui, kartu turi pateikti ir atitikties Aprašui lentelę.

  • Delspinigiai. Priimtas įsakymas „Dėl delspinigių dydžio, kai, darbo santykiams nepasibaigus, dėl darbdavio kaltės pavėluotai išmokamas darbo užmokestis ar kitos su darbo santykiais susijusios išmokos, patvirtinimo“.

  • Civilinės bylos. LAT atkreipė dėmesį į tai, kad redakcinė atsakomybė viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui gali būti taikoma ne tik už tikrovės neatitinkančių duomenų, bet ir už nesąžiningos nuomonės, žeminančios asmens garbę ir orumą, paskleidimą.

  • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę aptarė nužudymui (BK 129 str. 1 d.) būdingą priežastinį ryšį (kai į priežastingumo grandinę įsiterpia papildomos aplinkybės, prisidedančios prie neigiamų padarinių atsiradimo) ir netiesioginę tyčią (ją atskirdamas nuo nusikalstamo pasitikėjimo) bei kitus baudžiamajai teisei aktualius klausimus.

  • Administracinės bylos. LVAT sprendė ginčą dėl Gyventojų pajamų mokesčio pagrindu apskaičiuoto mokesčio ir jo delspinigių, mokesčių administratoriui konstatavus, kad asmuo gavęs pajamų, jų nedeklaravo metinėse pajamų deklaracijose, nuo jų neapskaičiavo ir nesumokėjo mokesčio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

  • Teisėkūra. Norima pakeisti Elektros energetikos įstatymą. Įstatymo projektu siūloma suteikti galimybę Valstybinei energetikos reguliavimo tarnybai peržiūrėti elektros įkainius kas tris mėnesius ir taip greičiau reaguoti į kainų pasikeitimus rinkoje. Taip pat norima keisti Akcizų įstatymą. Siūloma sumažinti galiojantį tarifą, taikomą šildymui ar maisto ruošimui naudojamoms SND.

  • Teisininkų komentarai. Norite apdrausti savo turtą? Atidžiai perskaitykite draudimo sąlygas nuo A iki Z! Aplinkos apsaugos reikalavimai statybos darbų pirkimuose. Kas naujo? Kibernetinio saugumo stiprinimas. Įsigaliojo TIS 2 direktyva: kam aktualūs artėjantys pokyčiai ir kaip jiems pasiruošti? Privalomas akcijų išpirkimas: teisingos kainos nustatymas; Viešųjų pirkimų sutartys: kada galima keisti jų sąlygas? Papildytas Tiekėjų etikos kodeksas. Į ką atkreipti dėmesį?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
18:41
15:11
14:18
13:39
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti