Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vadovo atsakomybė, elektra, rinkliavos, žemės nuoma, sandoris, pirkimai
2024-02-19 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Na ką, praeitą savaitę LAT kaip reikiant padirbėjo – net 15 nutarčių, iš kurių cituoju šešias. Pirmojoje nutartyje Teismas pasisakė dėl pareigos mokėti valstybinės žemės nuomos mokestį, net ir tais atvejais, kai nuomos sutartis nėra sudaryta, t.y. už faktinį naudojimąsi valstybine žeme. Antrojoje nutartyje pasisakyta dėl akcininko teisės reikšti išvestinį ieškinį dėl žalos bendrovei padarymo. Teismas konstatavo, kad akcininkas tokį ieškinį gali pareikšti tik bendrovės valdymo organams. Trečiojoje nutartyje analizuojamas arbitražo sprendimo nepripažinimo pagrindas, kai arbitražinė išlyga taikoma ir tretiesiems asmenims. Nutartis labai išsami ir įdomi. Ketvirtojoje nutartyje konstatuojama, kad sandorio pripažinimas negaliojančiu yra kraštutinė priemonė, kuri neturėtų būti taikoma, jeigu yra galimybė taikyti kitus civilinės atsakomybės institutus (žalos atlyginimą). Penktojoje nutartyje pagaliau buvo suformuluota įrodinėjimo standarto taisyklė, kuri atitinka šiuolaikiniam socialiniam civiliniam procesui keliamus tikslus. Tikrai gera nutartis. Ir šeštoji nutartis yra skirta asociacijų laisvei analizuoti. Teismas konstatavo, kad asmens teisė būti asociacijos nariu, nereiškia asociacijos pareigos kiekvieną norintį priimti į narius.

Tad visiems naudingų skaitymų ir geros savaitės. :)


Pagarbiai

Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šią savaitę turime galimybę žvilgtelti net į dvylika Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių. Tokioje gausoje natūraliai randame ne vieną reikšmingą teisinį sprendimą ar argumentavimą. Išskirtinai daug dėmesio šią savaitę skirta nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimui bei kitiems su civiliniu ieškiniu susijusiems klausimams. Žvelgiant bendrai, būtina pastebėti ir šią savaitę itin išryškėjusią gana grėsmingą „baudžiamojo proceso deformalizacijos“ tendenciją: pasirodo, pavyzdžiui, baudžiamojo proceso įstatyme eksplicitiškai nurodytos civilinio ieškinio pateikimo, priėmimo ir išsprendimo tvarkos pažeidimą jau galima pateisinti tik bendraisiais protingumo, teisingumo, procesinės ekonomijos ir kitais principais bei BPK 1 straipsnio nuostatomis, o procesinės prievartos taikymas neatidėliotinais atvejais gali būti išplėstas „įstatymo analogijos“ argumentu.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai

Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas, dr. Remigijus Merkevičius


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 303)“ skaitykite:

 • Gal paklauskim Temidės: LAT teisėjo žvilgsniu – teismai iš vidaus. Pašnekovė D. Vasarienė. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.
   
 • Rinkliavos. Atnaujintas Mokesčių, rinkliavų ir kitų įmokų, mokamų į Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas, kodų sąrašas.
   
 • Elektra. Nauja redakcija išdėstytas nutarimas „Dėl Elektros energijos įrenginių prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodikos“. Metodika pakeista siekiant paprastesnės, aiškesnės prijungimo paslaugų kainodaros.
   
 • Viešieji pirkimai. Priimtas įsakymas „Dėl Prekių viešojo pirkimo–pardavimo sutarties tipinių sąlygų patvirtinimo“.
   
 • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl pareigos mokėti valstybinės žemės nuomos mokestį, net ir tais atvejais, kai nuomos sutartis nėra sudaryta, t.y. už faktinį naudojimąsi valstybine žeme; konstatavo, kad sandorio pripažinimas negaliojančiu yra kraštutinė priemonė, kuri neturėtų būti taikoma, jeigu yra galimybė taikyti kitus civilinės atsakomybės institutus (žalos atlyginimą); suformulavo įrodinėjimo standarto taisyklę, kuri atitinka šiuolaikiniam socialiniam civiliniam procesui keliamus tikslus ir kt.
   
 • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę apibrėžė ūkio subjekto vadovo ir vyriausiojo finansininko bendrininkavimo apgaulingai tvarkant juridinio asmens buhalterinę apskaitą (BK 222 str.) sąlygas; parodė neteisėto vertimosi finansine veikla (BK 202 str.) santykį su sukčiavimu (BK 182 str.); išskyrė esminius BK 292 straipsnio 1 dalyje apibrėžtos nusikalstamos veikos („neteisėtas žmonių gabenimas per valstybės sieną“) sudėties požymius, išskirtinai šiai nusikalstamai veikai būdingą bendravykdžio kategoriją ir kt.
   
 • Administracinės bylos. LVAT sprendė ginčą dėl užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimo.
   
 • Kviečiame skaityti Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo administracinės praktikos biuletenį Nr. 45, kuriame apibendrinta 2023 metų sausio-birželio mėnesių esminė LVAT praktika bei Europos Sąjungos teismų apžvalgos.
   
 • Teisėkūra. Siekiama pakeisti Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą. Projektu siūloma nustatyti maksimalią (t.y. ne daugiau kaip 30 procentų nuo įstatyme nustatyto SAZ dydžio) ribą, iki kurios galima mažinti SAZ, atliekant planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą. Taip pat norima pakeisti Azartinių lošimų įstatymą, siekiant riboti neigiamą lošimų poveikį visuomenei, nuo lošimų priklausantiems asmenims ir ypač nepilnamečiams asmenims.
   
 • Teisininkų komentarai. Terasa ant stogo. Kas mokės už remontą? Kibernetinės atakos: kaip joms pasiruošti turėtų verslai? Už vertinimo neatlikimą – skaudžios pasekmės; Kada noriu, tada atostogauju, – kas visgi išleidžia vadovą atostogų? Bendrovei nenaudingi sandoriai – kada tenka atsakyti vadovui?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
18:41
15:11
14:18
13:39
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti