Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vartotojai, muitinė, būsto kreditas, sankcijos, pensijų fondas, varžytinės
2024-03-12 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Pirmiausiai su tik ką praūžusia Kovo 11! Linkiu, kad mūsų ir visų ateinančių kartų istorijoje Vasario 16 ir Kovo 11 liktų vienintelėmis nepriklausomybės atkūrimo dienomis ir kad niekada daugiau nereikėtų to daryti. :)

Na, o nutarčių šį sykį viena iš vienos. LAT pasisakė dėl bankroto administratoriaus civilinės atsakomybės standarto turinio bei jo pareigos įsitikinti, kad parduodamas iš varžytinių turtas priklauso bankrutuojančiam asmeniui bei dėl pareigos prie varžytynių skelbimo pridėti nekilnojamojo turto planą bei šio turto nuotrauką. LAT taip pat konstatavo, kad nemokumo administratorius neturi teisės pats savo iniciatyva išspręsti varžytynių panaikinimo ir lėšų už parduotą turtą grąžinimo klausimo.

Taigi, visai nebloga ir įdomi nutartis.

Gerų visiems skaitinių. :)


Pagarbiai

Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai pateiktos šešios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys. Turiu jus nuvilti, tačiau, mano akimis, didesnio dėmesio verta vos viena jų – nutartis, kurioje plačiau aptartas vadinamosios „neapykantos kalbos“ (angl. hate speech) teisinis vertinimas. Žinoma, tai nereiškia, kad kitos nutartys yra „nieko vertos“. Ne. Tuo tenorėta pasakyti tik tai, jog kitos šios savaitės apžvalgai pateiktos nutartys nesukuria didesnės „jurisprudencinės reikšmės“, nes lemiamą dėmesį jose Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sukoncentravo į konkrečias faktines aplinkybes, jų įrodytumą ir in concreto aktualų teisinį kvalifikavimą. Tokiame argumentavimo lauke dažniausiai neįmanoma išskirti aiškių „naujų“ teisinių taisyklių, kurios galėtų tapti teismo precedentais „ateities byloms“. Profesinio įdomumo dėlei paminėti norėtųsi ir nutartį, kurioje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išanalizavo sporto ir pramogų parko vadovo (būtent vadovo, o ne konkrečią paslaugą teikusio darbuotojo) baudžiamąją atsakomybę už netinkamu darbo organizavimu ir paslaugos suteikimu sukeltus itin skaudžius padarinius. Panašu, jog ši nutartis gali tapti reikšminga, vertinant juridinio asmens vadovo ir darbuotojo pareigų ir atsakomybės „pasidalinimą“. Kadangi neradau galimybės išskirti konkrečios šioje nutartyje suformuluotos teisinės taisyklės, pateikiu šios bylos numerį (Nr. 2K-19-594/2024). Į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudenciją žvelgiant bendrai, jau seniai norėjosi pastebėti ir bendrąją jurisprudencijos tendenciją – nors pats Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pirmaisiais nutarčių motyvuojamųjų dalių sakiniais įprastai primena ar pakartoja, kad faktinių aplinkybių jis nenustatinėja ir įrodymų nevertina, tačiau neretoje nutartyje pristatyta argumentacija jau nebeleidžia suvokti, kokia yra „fakto“ ir „teisės“ samprata bei koks yra jų tarpusavio santykis, kur baigiasi „fakto“ klausimai ir prasideda „teisė“, tik kurią yra kompetentingas vertinti Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, ir t. t. Apžvalgoje paminiu ir vieną kitą procesinį aspektą.

Konkrečiai imant:

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) išaiškino neapykantos kalbos (angl. hate speech) teisinį kvalifikavimą.

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) priminė poligrafo procesinę reikšmę, (b.) aptarė kriterijus, pagal kuriuos sprendžiama, ar nusikaltimo vietoje sulaikyto asmens duoti paaiškinimai gali būti laikomi „neformalia apklausa“ bei (c.) pakartojo, kaip turi būti tiriami ir vertinai moksliniai įrodymai.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai

Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas, dr. Remigijus Merkevičius


Pagarbiai
Advokatas dr. Remigijus Merkevičius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 306)“ skaitykite:

  • Eksportas. Patvirtintos Leidimo naudotis patvirtinto eksportuotojo įgaliojimais suteikimo taisyklės. Šios taisyklės reglamentuoja prašymų suteikti patvirtinto eksportuotojo įgaliojimus pateikimo ir nagrinėjimo, leidimų naudotis patvirtinto eksportuotojo įgaliojimais suteikimo ir suteiktų leidimų valdymo tvarką.

  • Vartotojai. Nauja redakcija išdėstytos Vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklės. Pakeitimu panaikintas Taisyklių priedas (Vartotojo prašymo nagrinėti vartojimo ginčą forma) ir kt.

  • Muitinė. Patvirtintas Dedukcinio muitinio įvertinimo metodo taikymo tvarkos aprašas. Aprašas nustato dedukcinio muitinio įvertinimo metodo taikymo importuojamų prekių muitinei vertei nustatyti arba jai pagrįsti tvarką.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl bankroto administratoriaus civilinės atsakomybės standarto turinio bei jo pareigos įsitikinti, kad parduodamas iš varžytinių turtas priklauso bankrutuojančiam asmeniui bei dėl pareigos prie varžytinių skelbimo pridėti nekilnojamojo turto planą bei šio turto nuotrauką.

  • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę: išaiškino neapykantos kalbos (angl. hate speech) teisinį kvalifikavimą; priminė poligrafo procesinę reikšmę; aptarė kriterijus, pagal kuriuos sprendžiama, ar nusikaltimo vietoje sulaikyto asmens duoti paaiškinimai gali būti laikomi „neformalia apklausa“; pakartojo, kaip turi būti tiriami ir vertinai moksliniai įrodymai.

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl NMA sprendimo, kuriuo pareiškėjui yra taikyta 40 000 Eur paramos susigrąžinimo sankcija, pagrįstumo ir teisėtumo.

  • Konstitucinė teisė. LRKT konstatavo, kad teisinis reguliavimas, kuriuo nenustatoma teisė pensijų fondo dalyviui dėl svarbių priežasčių nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime, prieštarauja Konstitucijai.

  • Gal paklauskim Temidės: Nepriklausomi teismai: ar tikrai? Pašnekovė D. Vasarienė. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.

  • Teisėkūra. Siūloma pakeisti Lietuvos Respublikos finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą. Projektu siūloma didinti jaunoms šeimoms, imančioms būsto kreditą pirmajam būstui pirkti ar (ir) statyti numato valstybės suteikiamas subsidijas. Taip pat norima atnaujinti Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą.

  • Teisininkų komentarai. Kova dėl konkurencinio pranašumo pasitelkiant DI: ant baudų grėblio jau užlipo „Amazon“ bei „Google“; Komercinio arbitražo pastarojo meto tendencijos ir naujovės. Ko galime tikėtis 2024-aisiais?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
18:41
15:11
14:18
13:39
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti