Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Vagystė, grynieji pinigai, pensija, laisvės atėmimas, varžytinės, palūkanos
2024-04-08 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

šį kartą iš penkių nutarčių cituoju vieną, kurioje pasisakoma dėl kompensuojamųjų palūkanų už kitoje civilinėje byloje priteistą žalos atlyginimą skaičiavimo bei procesinių palūkanų priteisimo. Teismas akcentavo, kad gali būti atveju, kai palūkanos bus skaičiuojamos nuo sprendimo byloje įsiteisėjimo, o ne nuo prievolės įvykdymo termino suėjimo. Trumpai tariant turime tikrą kasacinę nutartį, kurioje išnagrinėta gana specifinė situacija. Tad visiems įdomaus skaitymo. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Nežinia, ar tai tebesitęsiantis atsitiktinumas, ar kuriasi „saiko, o kartu ir kokybės tradicija“, o gal sumažėjo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo darbo krūvis, tačiau šią savaitę vėl pažvelgiame į penkias Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis. Deja, „teismų jurisprudencijos“ balsas ir šią savaitę vis dar gerokai prikimęs. Jūsų dėmesį tegaliu atkreipti vos į tris „kiek reikšmingesnius“ materialiosios baudžiamosios teisės aspektus.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) priminė vagystei (BK 178 str.) būdingą „svetimo turto“ sampratą, joje pabrėždamas vien tik kaltininko santykį su pagrobtu turtu (turto, kuris vėliau pagrobtas, įgijimo teisėtumas ar priklausomybė nėra svarbi), (b.) pažymėjo esminius principus, kurie apsprendžia apgaulingo buhalterinės (finansinės) apskaitos tvarkymo (BK 222 str. 1 d.) padarinius ir šią nusikalstamą veiką atskyrė nuo administracinio nusižengimo (ANK 205 str. 6 ir 7 d.) bei (c.) išaiškino užsienio valstybės teismo sprendimo, kuriuo nuteistajam paskirta terminuoto laisvės atėmimo bausmė, pripažinimo ir vykdymo Lietuvos Respublikoje tvarką.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Dr. Remigijus Merkevičius,
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 310)“ skaitykite:

  • Grynieji pinigai. Priimtas Lietuvos Respublikos atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymas. Šis įstatymas nustato atsiskaitymų už prekes (paslaugas) grynaisiais pinigais sumų apvalinimo tvarką.

  • Elektroniniai kvitai. Patvirtintos Elektroninio kvito naudojimo taisyklės. Šios taisyklės nustato elektroninio kvito sąvoką, pateikimo ir naudojimo reikalavimus ir kitus su elektroninio kvito naudojimu susijusius aspektus.

  • Transportas. Pakoreguotos Lietuvos transporto saugos administracijos dokumentų valdymo taisyklės.

  • Civilinės bylos. LAT šią savaitę pasisakė dėl kompensuojamųjų palūkanų už kitoje civilinėje byloje priteistą žalos atlyginimą skaičiavimo bei procesinių palūkanų priteisimo.

  • Baudžiamosios bylos. LAT šią savaitę: priminė vagystei (BK 178 str.) būdingą „svetimo turto“ sampratą, joje pabrėždamas vien tik kaltininko santykį su pagrobtu turtu (turto, kuris vėliau pagrobtas, įgijimo teisėtumas ar priklausomybė nėra svarbi); pažymėjo esminius principus, kurie apsprendžia apgaulingo buhalterinės (finansinės) apskaitos tvarkymo (BK 222 str. 1 d.) padarinius ir šią nusikalstamą veiką atskyrė nuo administracinio nusižengimo (ANK 205 str. 6 ir 7 d.); išaiškino užsienio valstybės teismo sprendimo, kuriuo nuteistajam paskirta terminuoto laisvės atėmimo bausmė, pripažinimo ir vykdymo Lietuvos Respublikoje tvarką.

  • Administracinės bylos. LVAT išplėstinė teisėjų kolegija sprendė ginčą dėl turtinės žalos atlyginimo priteisimo. LVAT pasisakė dėl Generalinės prokuratūros sprendimo teisėtumo ir pagrįstumo.

  • Gal paklauskim Temidės: Teisininkų komunikacija socialiniuose tinkluose. T. Chochrin, V. Rastenis. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.

  • Teisėkūra. Siūloma keisti Socialinio draudimo pensijų įstatymą. Įstatymo projektu siūloma patikslinti Pensijų įstatymo 58 straipsnio 4 dalį, nustatant, kad senatvės pensijos amžiaus sukakusiems asmenims netekto darbingumo (invalidumo) pensijų mokėjimas tęsiamas tol, kol jie įgyja teisę gauti didesnio dydžio socialinio draudimo senatvės ar socialinio draudimo senatvės pensiją asmeniui su negalia.

  • Teisininkų komentarai. Klaidingų nekilnojamo turto registro duomenų įtaka varžytinių procesui: Ar klaidingi nekilnojamo turto registro duomenys turi įtakos nemokumo administratoriaus atsakomybei varžytinių procese? Infliacijos padariniai viešiesiems pirkimams: kada galima didinti sutarties kainą?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
18:41
15:11
14:18
13:39
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti