Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Statyba, pinigų plovimas, vartotojai, varžytinės, komercinė paslaptis, arbitražas
2024-04-22 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš penkių nutarčių cituoju dvi. Pirmojoje nutartyje analizuojama vartotojo ir verslininko samprata ES teisės kontekste, pateikiama detali ESTT praktikos analizė. Antrojoje nutartyje pasisakoma dėl vykdymo proceso sustabdymo pasekmių varžytynes laimėjusio dalyvio prievolei sumokėti už varžytynėse nupirktą turtą per įstatymo nustatytą terminą. Teismas akcentavo, jog šiuo atveju yra stabdoma šio termino eiga.

Tad skaitymo nėra daug, visi išaiškinimai logiški ir be netikėtumų.

Visiems gražios savaitės ir gerų skaitinių. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai pateikta vos viena Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu joje yra (a.) apibrėžtas nusikalstamam komercinės paslapties atskleidimui (BK 211 str.) aktualus laikotarpis ir (b.) išaiškinti šia nusikalstama veika padarytos turtinės žalos apskaičiavimo principai.

Baudžiamojo proceso teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šioje nutartyje išaiškino, jog nors BPK 256 straipsnio 1 dalyje ir nenurodyta, kad civilinis ieškovas ar jo atstovas turi teisę pateikti rašytinį prašymą kaltinime nurodytos veikos faktines aplinkybes pakeisti iš esmės skirtingomis, tačiau iš tiesų jis tokią teisę, pasirodo, turi. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo noras „kurti įstatymines nuostatas“ ar „tobulinti įstatymų leidėjo sukurtas teisines nuostatas“, matyt, yra nepasotinamas. Nors, kam to reikia, suvokti sunku. Juolab, kai tą pačią procesinę išvadą in concreto pagrindžia kiti dalykiniai procesiniai argumentai.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Dr. Remigijus Merkevičius,
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 312)“ skaitykite:

  • Delspinigiai. Priimtas įsakymas „Dėl palūkanų ir delspinigių dydžių nustatymo“. Šiuo įsakymu sumažintas delspinigių, mokamų Mokesčių administravimo įstatyme nustatytais atvejais, dydis – 0,029 procento už kiekvieną pavėluotą dieną. (šis delspinigių dydis buvo - 0,030 procento).

  • Statyba. Pakoreguotas Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos statybos įstatymo Nr. I-1240 įgyvendinimo“. Šiuo pakeitimu įgyvendinamos atnaujintos Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nuostatos. Kaip pavyzdžiui: aplinkos ministras įgaliojamas nustatyti (tvirtinti) statinio projekto (jo dalies) ir statinio (jo dalies) ekspertizės aktų registravimo Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ tvarką, skelbiamus duomenis ir dokumentus ir kt.

  • Pinigų plovimas. Pakoreguotas įsakymas „Dėl Galimo pinigų plovimo ir įtartinų piniginių operacijų ar sandorių atpažinimo kriterijų sąrašo patvirtinimo“.

  • Civilinės bylos. LAT šią savaitę: 1) analizavo vartotojo ir verslininko sampratą ES teisės kontekste, pateikė detalią ESTT praktikos analizę; 2) pasisakė dėl vykdymo proceso sustabdymo pasekmių varžytynes laimėjusio dalyvio prievolei sumokėti už varžytynėse nupirktą turtą per įstatymo nustatytą terminą. Teismas akcentavo, jog šiuo atveju yra stabdoma šio termino eiga.

  • Baudžiamoji teisė. LAT išaiškino, jog nors BPK 256 straipsnio 1 dalyje ir nenurodyta, kad civilinis ieškovas ar jo atstovas turi teisę pateikti rašytinį prašymą kaltinime nurodytos veikos faktines aplinkybes pakeisti iš esmės skirtingomis, tačiau iš tiesų jis tokią teisę, pasirodo, turi. Taip pat dalinamės Advokato, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docento, Dr. Remigijaus Merkevičiaus įžvalgomis dėl BPK tobulinimo.

  • Administracinės bylos. LVAT sprendė ginčą dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo tvarkos.

  • Konstitucinė teisė. LRKT konstatavo, kad Šilumos ūkio įstatymo nuostata, pagal kurią nepriklausomiems šilumos gamintojams, pasinaudojusiems ES parama, privaloma šilumos gamybos kainodara taikoma neterminuotai, prieštaravo Konstitucijai.

  • Gal paklauskim Temidės: Kas svarbu renkantis profesinį kelią? Pašnekovė Donata Gogoleva. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.

  • Teisėkūra. Siūloma koreguoti Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą. Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad lengvatinis 9 procentų PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti tiekiamam maistui, išskyrus alkoholinius gėrimus ir paslaugas ar paslaugų dalis, kurios susijusios su alkoholiniais gėrimais būtų taikomas terminuotai, t.y. iki 2027 m. gruodžio 31 d.

  • Teisininkų komentarai. Investicinio sandorio sėkmės formulė: praktinės rekomendacijos bendrovei ruošiantis teisiniam patikrinimui; Naujausia LAT praktika: ar viešųjų pirkimų ginčai gali būti nagrinėjami arbitraže? TIS 2 direktyva: vadovai neišvengs atsakomybės už reikalavimų nevykdymą; Pajamų deklaracija: kaip apmokestinti pajamas, gautas pardavus vertybinius popierius? Pavėlavote sumokėti draudimo įmoką. Kokių pasekmių gali kilti patekus į eismo įvykį?

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti