Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Finansai, servitutas, viešieji pirkimai, vagystė, duomenų apsauga, bankrotas
2024-04-29 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Infolex

Vytautas NekrošiusGerbiami kolegos,

Šį kartą iš penkių nutarčių cituoju tris. Pirmojoje nutartyje analizuojamos servituto priverstinio nustatymo sąlygos, ypatingai akcentuojant jo neišvengiamumą ir maksimaliai mažiausią tarnaujančio daikto savininko teisių ribojimą. Antrojoje nutartyje pasisakoma dėl procesinių dokumentų įteikimo standartų, akcentuojant tai, kad svarbiausias yra adresato informavimo momentas, bei bylinėjimosi išlaidų atlyginimo klausimas, kai yra sprendžiamas klausimas dėl užsienio teismų sprendimų pripažinimo. Teismas konstatavo, kad nesant priešingų interesų, bylinėjimosi išlaidos neturėtų būti paskirstomos. Na ir pati svarbiausia yra trečioji nutartis, kurioje teismas reinterpretavo savo ilgametę praktiką, kad atlyginamos gali būti tik realiai patirtos advokato išlaidos. Pagaliau turime naujai suformuluotą teisės aiškinimo taisyklę, kad atlyginamos ne tik realiai patirtos, bet ir neišvengiamos atstovavimo išlaidos. Tad, šį sykį pasiskaitymui turime tikrai labai svarbių ir teisingų kasacinio teismo minčių.

Visiems gražios savaitės ir gerų skaitinių. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Remigijus MerkevičiusMieli kolegos,

Šią savaitę apžvelgiame tris Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis. Pozityvia prasme nė viena jų reikšmingiau nepraturtina teismų jurisprudencijos kaip teisės šaltinio. Ypač procesinių aspektų šią savaitę galima būtų apskritai neminėti, jei ne vienas „bet“. Šis „bet“ – tai teisminės praktikos nevienodumas, nenuoseklumas. Jis jau pradeda „badyti akis“. Asmens likimas negali priklausyti nuo konkretaus teisėjo (teisėjų kolegijos) individualaus požiūrio.

Konkrečiai imant:

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) detalizavo kriterijus, kada kelios vagystės iš parduotuvių turi būti kvalifikuojamos kaip viena tęstinė nusikalstama veika (BK 178 str. 1 d.), (b.) išaiškino prekybos poveikiu (BK 226 str. 3 d.) sudėtį bei (c.) apibrėžė tarnybinių įgaliojimų viršijimą (BK 228 str. 1 d.).

Baudžiamojo proceso požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę (a.) priminė asmens, atleisto nuo baudžiamosios atsakomybės pagal BK 391 straipsnį, parodymų vertinimo kriterijus bei (b.) apibrėžė teismo nutarties, kuria leista taikyti BPK 158 straipsnyje numatytą procesinės prievartos priemonę, turinio aiškumo reikalavimą.

Nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo kontekste Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę aptarė tarnybinių įgaliojimų viršijimu (BK 228 str. 1 d.) padarytos neturtinės žalos atlyginimą.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Dr. Remigijus Merkevičius,
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 313)“ skaitykite:

 • Gal paklauskim Temidės: Kas motyvuoja teisininko darbe? Pašnekovė Donata Gogoleva. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.
   
 • Viešieji pirkimai. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymas. Šiuo pakeitimu: siekiama suvienodinti nuostatas, nustatant tokias pat mažos vertės pirkimo ribas, kokios numatytos kitame Įstatymo straipsnyje (70 000 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), kai perkamos prekės ar paslaugos, 174 000 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), kai perkami darbai. Iki šio pakeitimo 5 straipsnio 9 dalies nuostatose buvo numatytos šios sumos: 58 000 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), kai perkamos prekės ir 145 000 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), kai perkami darbai.
   
 • Finansai. Atnaujintas Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatymas. Pakeitimu pakoreguotas ir papildytas straipsnis, reglamentuojantis Apskaitos tvarkymą: papildytas sąrašas atvejų, kada asmuo negali užsiimti apskaitos teikimu (taip pat ir eiti vadovaujamas pareigas ar būti naudos gavėju).
   
 • Žemė. Pakoreguotas Lietuvos Respublikos žemės įstatymas. Pakeitimu pakoreguotas ir papildytas įstatymo 13 straipsnis – Laisvos valstybinės žemės fondo tvarkymas.
   
 • Civilinės bylos. LAT šią savaitę: analizavo servituto priverstinio nustatymo sąlygas, ypatingai akcentuojant jo neišvengiamumą ir maksimaliai mažiausią tarnaujančio daikto savininko teisių ribojimą; reinterpretavo savo ilgametę praktiką, kad atlyginamos gali būti tik realiai patirtos advokato išlaidos. Pagaliau turime naujai suformuluotą teisės aiškinimo taisyklę, kad atlyginamos ne tik realiai patirtos, bet ir neišvengiamos atstovavimo išlaidos. Taip pat aptarė kitus civilinei teisei aktualius klausimus.
   
 • Baudžiamoji teisė. LAT šią savaitę: detalizavo kriterijus, kada kelios vagystės iš parduotuvių turi būti kvalifikuojamos kaip viena tęstinė nusikalstama veika (BK 178 str. 1 d.); išaiškino prekybos poveikiu (BK 226 str. 3 d.) sudėtį; apibrėžė tarnybinių įgaliojimų viršijimą (BK 228 str. 1 d.). Taip pat aptarė kitus baudžiamajai teisei aktualius klausimus.
   
 • Administracinė teisė. LVAT sprendė ginčą dėl Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos sprendimo pagrįstumo ir teisėtumo.
 • Konstitucinė teisė. LRKT pasisakė dėl teisinio reguliavimo, susijusio su reikalavimais, nenurašomais baigus fizinio asmens bankroto procesą.
   
 • Teisėkūra. Siūloma koreguoti Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymą. Pakeitimu norima įstatymą papildyti nauju punktu, numatančiu, kad Juridiniai ir fiziniai asmenys, Lietuvos Respublikoje parduodantys prekes ir (arba) teikiantys paslaugas, užtikrina tiesioginį vartotojų aptarnavimą lietuvių kalba pagal Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas.
 • Teisininkų komentarai. Kriptovaliutų apmokestinimo aspektai. Kaip „prikasus“ kriptovaliutų pelno, nesulaukti VMI dėmesio; Efektyvesnės kovos su pinigų plovimu siekis sukuria naujus reikalavimus verslui; Geriausias sprendimas besipykstantiems bendraturčiams – turto atidalijimas; Statinio nuosavybės teisės įgijimas pagal įgyjamąją senatį. Ką svarbu žinoti? Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės; Ar sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai gali prašyti vietų rūkymui? Sėkmingas restruktūrizavimas – misija įmanoma.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti