Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Aplinkosauga, mokesčiai, atlyginimas, apskaita, sutartys, žala, duomenų apsauga
2021-12-13 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

šį sykį iš septynių, cituoju tris nutartis. Pirmojoje nutartyje pasisakoma dėl šalies teisės vienašališkai nutraukti sutartį – visai aktualu, atsižvelgiant į šiandienos aktualijas. Akcentuojama, kad sutartis gali būti nutraukta nebūtinai dėl šalies kaltės. Antroji nutartis yra išimtinai procesinė (ir man tai, kaip visada, patinka) – pasisakoma dėl pareigos užtikrinti procesinių dokumentų vertimą, protokolo nebuvimo, kaip absoliutaus sprendimo negaliojimo pagrindo bei kasacinio skundo padavimo terminų skaičiavimo. Ir trečiojoje nutartyje išsamiai analizuojami nepagrįsto praturtėjimo klausimai. Aišku, kad ir vėl viskas įdomu, o ypatingai procesas. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Infolex Sveiki,

ši savaitė mus palepino gausiais renginiais ir diskusijomis, skirtomis žmogaus teisėms. Gal todėl Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskelbė vos tris nutartis, skirtas baudžiamajai justicijai. Nagrinėtos faktinės situacijos, ypač vienoje byloje, kurioje neužteko vieno procesinio raundo ir teko pakartoti apeliacijos ir kasacijos procesus, buvo gana komplikuotos ir, galima spėti, emocingos. Visgi, nė viena šią savaitę apžvelgiamų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarčių nesukūrė reikšmingo proveržio precedentinėje teisėje.

Visos trys nutartys iš esmės pakartoja ankstesnėje Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencijoje suformuotus teismų precedentus, žinoma, įnešdamos tam tikrų atspalvių pagal išnagrinėtų faktinių situacijų aplinkybes. Tiesa, vienoje nutartyje, kurią noriu aptarti pirmąją, diskutuodamas nusikalstamos veikos tęstinumą, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išskirtinį dėmesį skyrė būtinybei užtikrinti valstybinio kaltinimo nuoseklumą, draudimą manipuliuoti ar piktnaudžiauti teise skųsti teismo baigiamąjį aktą ar keisti kaltinimą sunkinimo linkme.

Antrojoje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priminė kasacinės instancijos teismo įgaliojimus, nagrinėjant kasacinio skundo argumentus, susijusius su įrodinėjimu. Taip pat kasacijos procese patirtų atstovavimo išlaidų atlyginimo ir apskaičiavimo principus bei kriterijus, kurie apsprendžia būtinosios ginties būklę, pabrėždamas paties nukentėjusiojo atliktų veiksmų reikšmę. Trečiojoje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas apibrėžė priežastinio ryšio, kuris reikšmingas nustatant nusikalstama veika padarytos turtinės ir neturinės žalos atlyginimą baudžiamajame procese, sampratą bei dėmesį skyrė dviem reikšmingiems procesiniams klausimams: a) pažymėjo faktinių duomenų, kurie gauti panaudojus specialias medicinos žinias, didesnę reikšmę įrodinėjant bei b) suformulavo kriterijus, kuriais vadovaujantis teisme turi būti sprendžiami nagrinėjimo teisme dalyvių pareikšti prašymai.

Pagarbiai

Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 191)“ skaitykite:

  • Valstybės tarnyba. Atnaujinta teisėjų darbo apmokėjimo tvarka.

  • Aplinkosauga. Nustatyta, kad už aplinkos teršimą grės ir transporto priemonės konfiskavimas.

  • Mokesčiai. Nuo naujųjų metų iki 460 eurų didės neapmokestinamasis pajamų dydis.

  • Apskaita. Nustatyta atsakomybė už finansinės apskaitos organizavimo pažeidimus.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl šalies teisės vienašališkai nutraukti sutartį, dėl pareigos išversti procesinius dokumentus, dėl kasacinio skundo terminų skaičiavimo ir dėl nepagrįsto praturtėjimo.

  • Baudžiamosios bylos. LAT sprendė klausimus dėl nusikalstamos veikos tęstinumo, aptarė būtinosios ginties kriterijus, apibrėžė priežastinio ryšio, kuris reikšmingas nustatant nusikalstama veika padarytos turtinės ir neturinės žalos atlyginimą, sampratą.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl BDAR įtvirtinto duomenų kiekio mažinimo principo pažeidimo, dėl įpareigojimo mokėti delspinigius teisėtumo, sprendė bylą dėl Lukiškių aikštėje įkurto pliažo, taip pat pasisakė dėl nuosavybės teisių atkūrimo.

  • ES bylos. ESTT nurodė, kai žalą atostogų būste užsienyje patyręs asmuo pareiškia ieškinį ir draudikui (Ispanijos bendrovei), ir namo nuomotojui ‑ apdraustajam (Airijos gyventojui) savo nuolatinės gyvenamosios vietos teisme Didžiojoje Britanijoje, kyla dviejų paraleliai vykdomų teisminių ginčų nagrinėjimo procedūrų grėsmė.

  • Teisėkūra. Siūloma leisti be autoriaus leidimo ir be autorinio atlyginimo atgaminti ir viešai skelbti kūrinį ne tik religinių apeigų, bet ir susirinkimų metu.

20
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti