Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Valstybės tarnautojai, vartotojų apsauga, mokesčiai, rangovas, parodymai, žala
2022-01-10 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

šį sykį trys cituojamos nutartys iš devynių. Tematika, nors ir nenauja, tačiau pakankamai aktuali. Pirmojoje nutartyje subendrinama esanti LAT praktika dėl apeliacinės instancijos teismo teisės, panaikinus skundžiamą sprendimą, perduoti bylą iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui. Naujienų šiame fronte jokių – ir toliau perdavimas praktiškai neįmanomas. Tačiau šioje nutartyje turime vienoje vietoje sudėtas visas iki šiol išsakytas LAT mintis. Antrojoje nutartyje plačiai aptariamas non cumul principas, kalbant apie sutartinę ir deliktinę atsakomybę bei rangovo pareigą įspėti užsakovą apie jo pareigą atsiimti daiktą (ypatingai vartojimo santykiuose). Pagaliau trečiojoje nutartyje patvirtinama Konkurencijos tarybos teisė dalyvauti vykdymo procese suinteresuoto asmens teisėmis. Visos nutartys įdomios, tikrai skaitydami neužmigsite. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Infolex Sveiki,

šią savaitę dėmesio verta vos viena Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis, kuria Lietuvos Aukščiausiasis Teismas padėjo tašką ilgai užsitęsusioje, Europos žmogaus teisių teismo filtrą įveikusioje, po to Lietuvos Aukščiausiojo Teismo atnaujintoje byloje. Vertinant šios bylos kontekste priimtą Europos žmogaus teisių teismo sprendimą, buvo galima tikėtis, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išplėtos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio 1 dalyje ir šio straipsnio 3 dalies d) punkte bei BPK 44 straipsnio 7 dalyje įtvirtintos kaltinamojo teisės užduoti klausimus seksualinės prievartos prieš mažamečius bylose sampratą, inter alia konkretizuos, kokios procesinės garantijos (galimybės) tokio pobūdžio bylose turi būti suteikiamos kaltinamojo gynybai, kad būtų kompensuoti tokio įrodymo keliami nepatogumai, kaip tinkamai ir teisingai įvertinti asmens, kuriam kaltinamojo gynyba neturėjo galimybės užduoti klausimų, parodymų patikimumą ir t. t.

Deja, vargiai galima sakyti, kad ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis šiuo aspektu praturtino precedentinę jurisprudenciją: „pakankamos garantijos (procesinės galimybės), leidžiančios kompensuoti tokio įrodymo keliamus nepatogumus,“ aptartos gana formaliai, siaurai ir padrikai. Analizė pernelyg tampriai susieta su konkrečiomis bylos aplinkybėmis, akivaizdžiai vengiama daryti griežtesnes apibendrinančias išvadas. Šioje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pakartojo savo praktiką įrodymų, inter alia seksualinę prievartą patyrusių mažamečių parodymų vertinimo klausimais.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 195)“ skaitykite:

  • Valstybės tarnyba. Tobulinamas įstaigų vadovų karjeros valdymas, valstybės tarnautojų darbo apmokėjimas, nustatytas lankstesnis valstybės tarnybos žmogiškųjų išteklių valdymas.

  • Vartotojų apsauga. Apibrėžti vartotojų apsaugos reikalavimai, kai sudaromos sutartys dėl skaitmeninio turinio ar skaitmeninių paslaugų teikimo.

  • Duomenų tvarkymas. Pokyčiai Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklėse.

  • Mokesčiai. Nuo 2023 metų didės mokestis už nepavojingų atliekų šalinimą sąvartyne ir plečiamas mokėtojų už aplinkos teršimą sąrašas.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl apeliacinės instancijos teismo teisės perduoti bylą iš naujo nagrinėti pirmajai instancijai, dėl sutartinės ir deliktinės atsakomybės atribojimo, dėl rangovo pareigos įspėti užsakovą apie jo pareigą atsiimti darbų rezultatą ir dėl Konkurencijos tarybos dalyvavimo vykdymo procese.

  • Baudžiamosios bylos. LAT nurodė, kokiu atveju teismas įvykdo pareigą išsamiai išsiaiškinti bylos aplinkybes, ir pasisakė dėl seksualinę prievartą patyrusio mažamečio nukentėjusiojo parodymų patikimumo.

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo bylą dėl nuosavybės teisių atkūrimo, dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, taip pat sprendė dėl užsienietei taikomos alternatyvios sulaikymui priemonės termino pratęsimo.

  • Teisėkūra. Siūloma pakoreguoti išmokų savarankiškai dirbantiems asmenims skyrimo ir mokėjimo ypatumus ekstremaliosios situacijos ir karantino metu.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti