Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Izoliacija, tarnautojai, aplinkosauga, viešieji pirkimai, sukčiavimas, delspinigiai
2022-01-24 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

šį sykį trys cituojamos nutartys iš septynių. Visos labai aktualios ir įdomios, todėl pasiskaityti tikrai verta. Pirmojoje vis dar tęsiama Veolios istorija. Čia svarbu tai, kad LAT, remdamasis ESTT praktika, konstatavo, jog Lietuvai tapus ES nare, nustojo galios visos tarp ES valstybių narių dvišalėse investicijų skatinimo sutartyse sudarytos arbitražinės išlygos. Antroji nutartis skirta viešųjų pirkimų temai. Be kitų klausimų šioje nutartyje taip pat pasisakoma dėl perkančiosios organizacijos teisės atsisakyti suteikti suinteresuotiems asmenims tam tikrą konfidencialią informaciją. Ir trečiojoje nutartyje akcentuojama, kad nelydimo nepilnamečio užsieniečio laikinosios globos nustatymo tikslais nėra būtinas jo paėmimas iš kilmės valstybėje likusių tėvų. Tad, tradiciškai visiems įdomių skaitinių. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Infolex Sveiki,

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencija kriminalinės justicijos tematika šią savaitę vėl nėra gausi – analizei pateiktos vos keturios nutartys. Trijose jų iš esmės yra koncentruotai primenamos svarbios materialiosios baudžiamosios teisės ar baudžiamojo proceso teisinės sąvokos, kategorijos, institutai ar principai, pritaikant juos konkrečioms faktinėms situacijoms. Šiose nutartyse materialiosios baudžiamosios teisės akimis giliau pažvelgiama į bendrininkavimą (BK 24 str.) ir bausmių bendrinimą apėmimo būdu (BK 63 str. 5 d. 2 p.), diskutuojamos tokios procesinės kategorijos, kaip kaltinimo pakeitimas, reaguojant į teisinės gynybos iniciatyvą (BPK 255, 256 str.), apeliacijos ir kasacijos ribos, inter alia apeliacinės instancijos teismo pareiga atlikti savarankišką įrodymų tyrimą (BPK 324 str. 6 d.), aptariama nukentėjusiojo parodymų reikšmė bei asmens atpažinimo pagal nuotrauką (BPK 192 str. 6 d.) teisėtumo sąlygos. Tai nėra „nesvarbios“ teismo nutartys: repetitio est mater studiorum, tikslus sąvokų žinojimas, kategorijų, principų ar teisės institutų suvokimas dar nė vienam nepakenkė, faktinės situacijos, kuriose yra pritaikomos šios sąvokos, principai ar kategorijos, kažkiek išplečia ir praturtina precedentinę praktiką, suteikia teisės normoms didesnį aiškumą, tačiau tuo iš esmės ir apsiriboja šių nutarčių precedentinis indėlis ir reikšmė.

Tačiau viena šiandien aptariama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis savo precedentiniu krūviu siunčia ryškų signalą teisminei praktikai. Tai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus išplėstinės septynių teisėjų kolegijos nutartis, kurioje ši – itin autoritetinga – teismo sudėtis įvertino civilinės ir baudžiamosios teisės santykį: apibrėžus sukčiavimo, apgaulės, dokumento suklastojimo ir kitas in concreto reikšmingas teisines sąvokas, atsakyta į klausimą, kada tam tikras elgesys yra nusikalstamas sukčiavimas (BK 182 str.) ir su juo susijęs dokumentų klastojimas (BK 300 str.), nepaisant, atrodytų, formaliai nepriekaištingai sudaryto civilinio sandorio (jei būtume tikslūs, vis dėlto teisingiau turbūt būtų sakyti ne „sudaryto sandorio“, o tiesiog „surašytų dokumentų, imituojančių sandorį“). Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis išskirtinė ir tuo, kad joje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dar kartą pažvelgė į situaciją, kurią, panašu, jau buvo vertinęs ir priėmęs priešingų sprendimų. Pats Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sako, jog anksčiau jo vertintos situacijos, kuriose priimti priešingi sprendimai, in concreto nėra identiškos ar nesiskiriančios tiek, kad nepateisintų skirtingų sprendimų, tačiau šiuo aspektu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo argumentacija visgi yra gana silpna, paviršutiniška ir vargiai įtikinama.

Tiesa, sprendimai anose situacijose kėlė šiokių tokių nuostabų (šis vertinimas, žinoma, yra grynai asmeniškas ir subjektyvus), tad šią savaitę aptariama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus išplėstinės septynių teisėjų kolegijos nutartis savo argumentacine – vertinamąja galia ne tik reikšmingai plėtoja precedentinę praktiką sukčiavimo ir su juo susijusio dokumentų klastojimo bylose (tai objektyvus vertinimas), bet ir sukuria subjektyvų pozityvų jausmą, sustiprinantį tikėjimą teise, tiesa ir teisingumu.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 197)“ skaitykite:

  • Koronavirusas. Izoliacija privaloma tik turėjus kontaktą šeimoje - nebereikia izoliuotis asmenims, kurie turėjo didžiausios rizikos sąlytį darbe.

  • Valstybės tarnyba. Pakoreguota priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo ir valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimo tvarka.

  • Aplinkosauga. Sugriežtinta atsakomybė transporto priemonių valdytojams už aplinkos teršimą.

  • Dokumentų valdymas. Patvirtintos Duomenų teikimo Turto arešto aktų registrui elektroniniu būdu taisyklės.

  • Civilinės bylos. LAT pasisakė dėl ESTT prejudicinių sprendimų galiojimo laiko atžvilgiu, dėl perkančiosios organizacijos atsisakymo supažindinti ieškovę su Tiekėjų grupės pasiūlymo atitinkamomis dalimis ir dėl nelydimo nepilnamečio užsieniečio laikinosios globos nustatymo.

  • Baudžiamosios bylos. LAT nutartyse aptartas bendrininkavimas ir bausmių bendrinimas apėmimo būdu, pasisakyta dėl kaltinimo pakeitimo, reaguojant į teisinės gynybos iniciatyvą, dėl apeliacijos ir kasacijos ribų, dėl teismo pareigos atlikti savarankišką įrodymų tyrimą, aptariama nukentėjusiojo parodymų reikšmė bei asmens atpažinimo pagal nuotrauką teisėtumo sąlygos.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl savivaldybių priešgaisrinių tarnybų darbuotojų kvalifikacijos bei fizinio parengtumo tikrinimo, dėl tarnybinės veiklos vertinimo ir sprendimo priėmimo procedūrų teisėtumo, dėl nuosavybės teisių atkūrimo ir dėl proceso atnaujinimo pagrindo.

  • ES bylos. ESTT sprendė dėl garantijos suteikti pilietybę natūralizacijos būdu atšaukimo, dėl minimalių honorarų už architektų ir inžinierių darbą, o ESBT pasisakė dėl kompensacijos už tariamai negautas pajamas priteisimo.

  • Teisėkūra. Siūloma numatyti atskiras baudas už neteisėtą automobilio statymą neįgaliesiems skirtose vietose, taip pat siūloma buitiniams elektros energijos vartotojams nustatyti 9 proc. PVM lengvatą.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti