Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Prastova, teisėjai, apskaita, sutartys, ieškinys, būtinoji gintis, nuoma
2022-04-04 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

iš praeitą savaitę paskelbtų 10 nutarčių cituoju keturias. Šį kartą turime tikrai svarbių ir kasacijos esmę atitinkančių nutarčių. Pirmiausia norėtųsi paminėti nutartį, kurioje nagrinėjama nenugalimos jėgos ir sutarties vykdymo suvaržymo iš esmės pasikeitus aplinkybėms atribojimo problematika. Kylantys klausimai teismo išnagrinėti tikrai išsamiai ir visapusiškai, todėl vienareikšmiškai rekomenduoju susipažinti. Šios nutarties aktualumą pagrindžia ir tai, kad ginčo aplinkybės susijusios su Covidu. Svarbios ir kitos cituotos nutartys – dėl teismo nustatytos bendravimo su vaiku tvarkos pakeitimo, darbuotojo atleidimo dėl šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo (jau antra nutartis per gana trumpą laikotarpį) bei dėl individualios įmonės savininko teisės pareikšti netiesioginį ieškinį individualiai įmonei jos bankroto atveju. Tad, šį sykį viskas realiai įdomu. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

Infolex Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę beveik visą savo rūpestį ir dėmesį skyrė materialiajai baudžiamajai teisei: (a.) priminė būtinosios ginties (BK 28 str.) sampratą ir esminius požymius, kiek ryškiau aptarė nukentėjusio asmens girtumo reikšmę bei aiškiai pabrėžė draudimą siaurinti BK 28 straipsnyje nurodytas būtinosios ginties teisėtumo sąlygas (keliant papildomus įpareigojimus ar reikalavimus), (b.) pakartojo, kad principas non bis in idem pažeidžiamas ir tada, kai baudžiamąja teisine tvarka asmuo persekiojamas už tokį neteisėtą elgesį, už kurį jis jau buvo nubaustas administracine tvarka, primindamas, jog šiam principui svarbu ne elgesio formalus teisinis vertinimas (kvalifikavimas), o faktinių aplinkybių tapatumas – idem factum, (c.) konkretizavo BK 243 straipsnyje apibrėžto nusikalstamo vengimo atlikti baudžiamojo poveikio priemonę – uždraudimo naudotis specialiąja teise vairuoti kelių transporto priemones (BK 68 str.) sudėtį – vengimas vykdyti šią baudžiamojo poveikio priemonę turi būti sistemingas ir piktybiškas (piktavališkas), rodantis aiškų šią veiką padariusio asmens jam skirtos baudžiamojo poveikio priemonės ignoravimą, (d.) paaiškino BK 243 straipsnyje apibrėžtos nusikalstamos veikos santykį su nusikalstama veika, nurodyta BK 281-1 straipsnio 1 dalyje, atkreipdamas dėmesį ir į in concreto aktualų principo non bis in idem veikimą bei (e.) detalizavo BK 287 straipsnio 1 dalyje uždrausto grasinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui sudėties požymius.

Vienintelis baudžiamasis procesinis aspektas, kurį šią savaitę palietė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, yra principas in dubio pro reo, suponuojantis pareigą visas abejones, kurių neįmanoma pašalinti, vertinti kaltinamojo naudai (tiesa, šio principo apibrėžtis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencijoje vis dar yra gana diskutuotina).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 207)“ skaitykite:

  • Koronavirusas. Atsisakyta privalomo reikalavimo dėvėti kaukes uždarose erdvėse, išskyrus sveikatos, slaugos ir globos įstaigas bei viešąjį transportą.

  • Darbo teisė. Detaliau reglamentuojama prastovų paskelbimo ir atšaukimo tvarka bei terminai.

  • Teismai. Įtvirtinta teisėjų laikino perkėlimo į kitą teismą ar pritarimo laikinai perkelti teisėjus į kitą teismą tvarka.

  • Mokesčiai. Patvirtinta pridėtinės vertės mokesčio kompensavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto tvarka.

  • Civilinės bylos. LAT nagrinėjo nenugalimos jėgos ir sutarties vykdymo suvaržymo iš esmės pasikeitus aplinkybėms atribojimo problematiką, pasisakė dėl bendravimo su vaiku tvarkos, dėl darbuotojo atleidimo ir dėl teisės pareikšti netiesioginį ieškinį.

  • Baudžiamosios bylos. LAT priminė būtinosios ginties sampratą ir esminius požymius, principo non bis in idem pažeidimo atvejus, pasisakė dėl vengimo atlikti baudžiamojo poveikio priemonę, nurodė grasinimo valstybės tarnautojui požymius.

  • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl patalpų ir pastato paskirties pakeitimo bei pasisakė dėl nuosavybės teisių atkūrimo.

  • Teisėkūra. Siūloma asmenims, kurie neturi nekilnojamojo turto, tačiau turi įregistruotą nuomos sutartį, pritaikyti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą.

  • Spaudos pranešimai. Teisininkų komentarai aktualiais bausmės skyrimo, ginčų sprendimo ir sutarčių vykdymo klausimais.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti