Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Mokesčiai, susisiekimas, sveikatos apsauga, arbitražas, hipoteka, dienpinigiai
2022-04-18 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

Pirmiausia visus su Šv. Velykom – tikiu, kad jos atneš gėrį ir taiką Ukrainai bei mums visiems. :) Šį kartą beveik rekordas – iš dešimties nutarčių cituoju net penkias. Nagrinėjamų klausimų spektras tikrai platus – pradedant teismo nešališkumo bei servituto nustatymo ir baigiant vykdymo išlaidų priteisimo problematika. Taip pat nagrinėjami viešųjų pirkimų, ieškinio senaties bei bendraturčių tarpusavio santykiai. Tad daug įdomių ir aktualių klausimų. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

Infolex Šią savaitę publikuotos Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus nutartys, nors (žiūrint bendrai) ir nerėžia gilesnės jurisprudencijos vagos, vis dėlto kai kurios jų, ypač manifestuojamų vertybių požiūriu, yra gana išraiškingos ir vertos dėmesio net šventiniu laiku. Prie tokių visų pirma priskirčiau Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis, kuriomis formuojama advokatų teikiamos teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo praktika. Nors šiuo atveju tiesiogiai kalbama ne apie advokatus ir ne apie advokatų gaunamą atlygį (nuo to advokatų honorarai nekinta ir nepriklauso), o apie proceso dalyvio – išteisinto kaltinamojo ar nukentėjusiojo – teisinei pagalbai patirtų išlaidų atlyginimą, vis dėlto prisipažįstu – ši teisminė praktika man, kaip advokatui, yra gana skaudi fundamentaliu vertybiniu požiūriu. Vienoje iš šią savaitę aptariamų nutarčių Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išdidžiai nusprendė, kad advokato darbas surašant atsiliepimą į kasacinį skundą ir atstovaujant nukentėjusiojo interesus kasacinės instancijos teisme tevertas 200 eurų. Plačiau nediskutuojant nei to, ar 200 eurų už advokato darbą in concreto yra „daug“, „nedaug“ ar „užtektinai“, nei gana skurdaus Lietuvos Aukščiausiojo Teismo argumentavimo, nei šia teismine praktika aiškiai demonstruojamo aukščiausios teisminės valdžios institucijos požiūrio į advokatą ir jo svarbą baudžiamajame procese (ir turbūt apskritai), norisi iškelti hipotetinį klausimą: ar tokia teisminė praktika nesuponuoja ir pačios kasacijos, kaip baudžiamojo proceso stadijos, „atitinkamos“ reikšmės ir svarbos baudžiamajame procese? Baudžiamosios teisės doktrinai ir ypač praktikai labiausiai įdomus yra šią savaitę publikuotas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo požiūris apie rengimąsi/pasikėsinimą sukčiauti. Kitose šios savaitės analizėje paminėtose Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartyse yra nuosekliai ir sistemiškai pakartota suformuota teisminė praktika (ir tuo šios nutartys taip pat yra svarbios ir naudingos).

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę dėmesį skyrė šiems svarbiausiems materialiosios baudžiamosios teisės klausimams: (a.) išsamiai apibrėžė rengimosi (BK 21 str.) ir pasikėsinimo (BK 22 str.) padaryti nusikalstamą veiką sampratas bei šiuos teisinius institutus paaiškino nusikalstamo sukčiavimo (BK 182 str.) kontekste, (b.) plačiau aptarė kai kuriuos turto, kurį iš bendrai padarytos nusikalstamos veikos gavo bendrininkai, konfiskavimo (BK 72 str. 5 d.) principus (ir materialiuosius teisinius, ir procesinius), (c.) konkretizavo nužudymo „itin žiauriai“ (BK 129 str. 2 d. 6 p.) požymį, (d.) sistemiškai apibrėžė nusikalstamų veikų, numatytų BK 183 ir 184 straipsniuose bei 307 straipsnio 2 dalyje, sudėtis, (e.) patvirtinto, kad BK 260 straipsnio 3 dalyje apibrėžtai nusikalstamai veikai būdinga tiesioginė tyčia nereikalauja, kad kaltininkas žinotų tikslų narkotinės ar psichotropinės medžiagos kiekį (pakanka, kad suvoktų bent bendrais bruožais).

Baudžiamasis procesinis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo jurisprudencijos vektorius šį kartą buvo nukreiptas į šiuos procesinius klausimus: (a.) pakartota aktualioje teismų praktikoje suformuota „teismo vidinio įsitikinimo vertinant įrodymus“ (BPK 20 str. 5 d.), įrodymų patikimumo ir pakankamumo sampratos bei (b.) netiesioginių įrodymų reikšmė įrodinėjant, (c.) priminta apeliacinės instancijos teismo pareigos atlikti įrodymų tyrimą (BPK 324 str. 6 d.) apimtis bei su tuo susijusios įrodinėjimo dalyko ir įrodinėjimo ribų sąvokos, (d.) plėtojama asmens, kuriam baudžiamoji byla nutraukta, turėtų teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo jurisprudencija, pabrėžiant inter alia, kad kasacinės instancijos teismas negali tenkinti prašymo priteisti turėtas atstovavimo ir kitas išlaidas, patirtas ikiteisminio tyrimo metu bei bylą nagrinėjant pirmosios ir apeliacinės instancijos teisme.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ir šią savaitę dėmesį skyrė ir nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimui: priminė savo jurisprudenciją, kurioje apibrėžta neturtinės žalos samprata, bei išsamiai apibrėžė situacijas, kada nusikalstama veika padarytą žalą privalo atlyginti draudikai.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.

Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 209)“ skaitykite:

 • Mokesčiai. Pakoreguotos metinių pelno mokesčio deklaracijų PLN204, PLN204A, PLN204N, PLN204U formos ir jų užpildymo taisyklės.
   
 • Sveikatos apsauga. Pokyčiai Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše (A sąraše).
   
 • Susisiekimas. Keičiamas Maksimalių kainų su PVM už motorinių transporto priemonių ir jų priekabų privalomosios techninės apžiūros atlikimą sąrašas.
   
 • Energetika. Atnaujinta elektros energetikos sektoriuje pažeidžiamiems elektros energijos vartotojams taikomų papildomų garantijų įgyvendinimo tvarka.
   
 • Civilinės bylos. LAT analizavo ieškinio senaties taikymo pagrindiniam reikalavimui ir jo įtakos hipotekai, apeliacinio skundo ribų peržengimo, antstolio atlyginimo mažinimo ir kitus klausimus.

 • Baudžiamosios bylos. LAT aptarė kai kuriuos turto, kurį iš bendrai padarytos nusikalstamos veikos gavo bendrininkai, konfiskavimo principus, konkretizavo nužudymo „itin žiauriai“ požymį, priminė apeliacinės instancijos teismo pareigos atlikti įrodymų tyrimą apimtį.
   
 • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl diskriminacijos draudimo, lygiateisiškumo principų ir pareigybės aprašymų taikymo bei pelno mokesčio mokėtojo pareigos pagrįsti atskaitytus ankstesnio mokestinio laikotarpio nuostolius.
   
 • Teisėkūra. Siekiant padidinti elektrinių paspirtukų vairuotojų, pėsčiųjų ir kitų eismo dalyvių saugumą, siūloma apibrėžti elektrinio paspirtuko sąvoką, taip pat numatyti būtinuosius reikalavimus šioms transporto priemonėms. Siūlomi LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai, siekiant užtikrinti tolygų mokesčių naštos pasikeitimą tarp asmenų, kuriems NPD didėja, ir asmenų, kurių NPD nesikeičia.
   
 • Spaudos pranešimai. Teisininkų komentarai aktualiais klausimais: darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva, nauja dienpinigių mokėjimo komandiruotiems darbuotojams tvarka, viešųjų pirkimų pokyčiai karo ir nepaprastosios padėties akivaizdoje, arbitražas kaip komercinių ginčų sprendimo galimybė.

00
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti