Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Mokesčiai, viešieji pirkimai, vartojimo sutartys, bendrininkavimas, sukčiavimas
2022-05-16 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

Šį sykį iš devynių nutarčių, cituoju tris. Pirmojoje nagrinėjamas santykis tarp specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir servitutų. Joje konstatuojama, kad šie institutai nėra panašūs, todėl ir įstatymo analogija negali būti taikoma. Antrojoje nutartyje kalbama apie teismo nutarčių, nemokumo procese, apskundimo mechanizmą. Trečiojoje nutartyje nagrinėjami vartojimo sutarčių sąlygų sąžiningumo vertinimo kriterijai. Ypatingų naujovių šį sykį nėra, bet nutartys gana įdomios ir aktualios. Tad visiems gerų skaitinių. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

InfolexŠios savaitės apžvalgai pateiktas septynias Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijų nutartis galima pavadinti „darbinėmis“ – jose Lietuvos Aukščiausiasis Teismas iš esmės pakartoja atskirais klausimais nusistovėjusią (suformuotą) praktiką (jurisprudenciją), tuo, žinoma, patvirtindamas ir sustiprindamas jos precedentinę reikšmę.

Materialiosios baudžiamosios teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę: (a.) priminė bendrininkavimo (BK 24 str. 1 d.) sudėtį, didesnį dėmesį skirdamas bendrininkavimo nužudant (BK 129 str. 1 d.) požymiams, (b.) išsamiai aptarė nusikalstamam darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimui (BK 176 str.) būdingo neatsargumo rūšis, išskirtinai pabrėždamas teismo pareigą baigiamajame akte pagrįsti ir motyvuoti kaltės rūšies ir formos teisinį kvalifikavimą (BPK 305 ir 331 str.), (c.) konkretizavo kriterijus, pagal kuriuos sukčiavimą (BK 182 str.) galima atriboti nuo civilinių teisinių santykių, (d.) atskleidė apgaulingo ir aplaidaus buhalterinės apskaitos tvarkymo (BK 222 ir 223 str.) sudėtis ir esminius skirtumus, pažymėjo įmonės vadovo baudžiamosios atsakomybės ribas, galimą bendrininkavimą su įmonės darbuotoju, kuris de facto tvarko buhalterinę apskaitą, ar asmeniu, teikiančiu buhalterinės apskaitos vedimo (tvarkymo) paslaugą – bendrininkavimas aplaidžiai tvarkant buhalterinę apskaitą (BK 223 str.) ex lege yra negalimas, (e.) patvirtino, kad didelė neturtinė žala BK 228 straipsnio prasme negali būti „be turinio“, apibrėžta vien formaliomis ar abstrakčiomis frazėmis apie valstybės ir juridinių asmenų autoriteto, reputacijos ar prestižo menkinimą ir pan. Šis BK 228 straipsnyje apibrėžtos nusikalstamos veikos požymis, kaip ir bet kurios kitos nusikalstamos veikos sudėties požymis, privalo būti aiškus, pagrįstas ir motyvuotas nuosprendyje, jis turi būti ne tik objektyvus, bet jį privalo apimti ir įstatyme reikalaujama kaltės forma.

Baudžiamąjį procesinį žvilgsnį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ir šią savaitę didžiąja dalimi sufokusavo į įrodymus – įrodymų sampratą, požymius, įrodinėjimo ribas ar abstrakčius įrodymų vertinimo kriterijus (tai iš dalies yra natūralu ir dėsninga, nes įrodymai ir įrodinėjimas yra turbūt reikšmingiausia baudžiamojo proceso dalis, tačiau, kadangi šiuos aspektus Lietuvos Aukščiausiasis Teismas iš esmės pažodžiui kartoja beveik kiekvieną savaitę, šie aspektai šią savaitę atskirai neprimenami). Atskirai norėtųsi pažymėti šią savaitę išryškėjusią Lietuvos Aukščiausiojo Teismo iniciatyvą: (a.) išgryninti netiesioginių įrodymų sampratą ir reikalavimus įrodinėjimui šios rūšies įrodymais, atkreipiant dėmesį į tai, jog įvairūs įtariamojo (kaltinamojo) apklausos ir jos fiksavimo „pakaitalai“ („surogatai“), pvz., „neformalūs“ pareigūnų pokalbiai su įtariamuoju ir vėliau parodymai apie tai, ką jiems sakė įtariamasis, yra tiesiog „neteisėti veiksmai“, o ne „netiesioginiai įrodymai“, (b.) priminti teismo nuosprendžio turiniui keliamus reikalavimus (BPK 304 – 307 str.), (c.) akcentuoti apeliacinės instancijos teismo pareigą ex officio atlikti savarankišką įrodymų tyrimą (BPK 324 str. 6 d.), ypač kai apeliacinės instancijos teismas esminiais klausimais padaro kitokias išvadas, nei pirmosios instancijos teismas bei (d.) atkreipti dėmesį į kaltinimo keitimo apeliacijos procese (BPK 256 str.) legitimumą.

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 213)“ skaitykite:

  • Mokesčiai. Patvirtintos Pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo užsienio keleiviui deklaracijos užpildymo ir pateikimo taisyklės.

  • Energetika. Atnaujinta Prognozuojamos elektros energijos rinkos kainos ir atskaitinės kainos nustatymo metodika.

  • Viešieji pirkimai. Pakoreguotos Viešųjų pirkimų planavimo, organizavimo ir vykdymo taisyklės.

  • Civilinės bylos. LAT nagrinėjo santykį tarp specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir servitutų, aptarė teismo nutarčių, nemokumo procese, apskundimo mechanizmą ir pasisakė dėl vartojimo sutarčių sąlygų sąžiningumo vertinimo kriterijų.

  • Baudžiamosios bylos. LAT aptarė bendrininkavimo sudėtį, išsamiai atskleidė nusikalstamą darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimą, konkretizavo kriterijus, pagal kuriuos sukčiavimą galima atriboti nuo civilinių teisinių santykių, aptarė apgaulingo ir aplaidaus buhalterinės apskaitos tvarkymo sudėtis ir esminius skirtumus.

  • Administracinės bylos. LVAT pasisakė dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto.
  • Teisėkūra. ANK pakeitimo projektu siūloma už neteisėtą želdinių sunaikinimą ar sužalojimą numatyti kur kas didesnę atsakomybę. CK pakeitimo projektu siūloma patikslinti, kad visais kitais atvejais turtinę ir neturtinę žalą privalo atlyginti asmens reputaciją žeminančius ir tikrovės neatitinkančius duomenis paskleidęs asmuo ir jo veikla.
  • Spaudos pranešimai. Startuoja 2-asis duomenų teikimo apie naudos gavėjus į JANGIS posistemį etapas. Augant išlaidoms, verslas didina kainas vartotojams: ką šiems reikėtų žinoti? Naujos konkurencijos teisės taisyklės tiekėjams ir platintojams: daugiau aiškumo ar rizikų verslo atstovams?

10
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti