Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą


Energetika, delspinigiai, sukčiavimas, žalos atlyginimas, vartotojų teisės
2022-05-23 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius | Infolex

InfolexGerbiamieji kolegos,

Šį kartą iš trijų nutarčių cituoju vieną, tad daug skaitymo tikrai nebus. Nutartis yra susijusi su DK 147 str. 2 d. įtvirtintos darbdavio pareigos mokėti delspinigius, aiškinimu. Ypatingų naujovių čia nėra, tačiau atlikti puikūs ankstesnių praktikų apibendrinimai, išanalizuotos straipsnio taikymo sąlygos bei kaltės samprata. Tad visiems gerų skaitinių. :)


Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mieli kolegos,

InfolexApžvelgiant šią savaitę publikuotas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis kriminalinės justicijos tematika, atskirai pažymėti norisi dvi iš jų: pirmojoje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (beje, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išplėstinė mišri Baudžiamųjų ir Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija) konkretizavo sukčiavimo (BK 182 str.) dalyko – svetimo turto – sampratą, antrojoje atkreiptas dėmesys į apeliacinės instancijos teismo pareigą išanalizuoti ir įvertinti ne tik apeliacinį skundą – jame suformuluotus prašymus ir jų pagrindimą, bet ir kaltinamojo gynybos argumentus bei prašymus, išsakytus baigiamojoje kalboje.

Materialiosios baudžiamosios
teisės požiūriu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę taip pat priminė (a.) mažareikšmiškumo (BK 37 str.) taikymo sąlygas bei (b.) bausmės vykdymo atidėjimo (BK 75 str.) pagrindus ir tikslus, (c.) detalizavo nusikalstamo savavaldžiavimo (BK 294 str.) sudėtį, inter alia psichinės ir fizinės prievartos bei didelės žalos požymius.

Baudžiamąjį procesinį dėmesį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią savaitę nukreipė į: (a.) Elektroninių ryšių įstatymo svarbą, vertinant įrodymų leistinumą (BPK 20 str. 4 d.), (b.) apkaltinamojo nuosprendžio turiniui – įrodinėjimui ir argumentavimui (motyvavimui) – keliamus reikalavimus (BPK 304 – 307 str.) bei (c.) kasacinės instancijos teismo įgalinimų vertinti įrodymus, spręsti patikimumo, pakankamumo ir pan. klausimus apimtį (ribas).

Skaitykim, apgalvokim, vertinkim ir patobulėkim kartu su Lietuvos Aukščiausiuoju Teismu.


Pagarbiai
Doc. dr., advokatas Remigijus Merkevičius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Naujausioje „Savaitės apžvalgoje (Nr. 214)“ skaitykite:

 • Energetika. Pokyčiai Lietuvos Respublikos energetikos įstatyme dėl energijos kainos dalies kompensavimo.

 • Prekyba. Atnaujintos Didmeninės ir mažmeninės prekybos tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, didmeninės prekybos neapdorotu tabaku licencijavimo taisyklės.

 • Transportas. Patvirtintas Dokumentų vykdyti keleivių tarptautinius vežimus išdavimo ir apskaitos tvarkos aprašas.

 • Civilinės bylos. LAT apibendrino DK 147 str. 2 d. įtvirtintą darbdavio pareigą mokėti delspinigius, išanalizavo straipsnio taikymo sąlygas bei kaltės sampratą.

 • Baudžiamosios bylos. LAT konkretizavo sukčiavimo dalyko (svetimo turto) sampratą, pasisakė dėl mažareikšmiškumo taikymo sąlygų, bausmės vykdymo atidėjimo, detalizavo nusikalstamo savavaldžiavimo sudėtį, inter alia psichinės ir fizinės prievartos bei didelės žalos požymius.

 • Administracinės bylos. LVAT nagrinėjo ginčą dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo bei pasisakė dėl teismo nutarties teisėtumo ir pagrįstumo.

 • Konstitucinė teisė. Pripažinta, kad Valstybinio socialinio draudimo įstatymo (2016-06-29 redakcija) 19 str. 2 d. nuostata „jeigu patikrinimo metu nustatoma, kad socialinio draudimo įmokos neteisėtai sumažintos, priskaičiuojama trūkstama socialinio draudimo įmokų suma ir skiriama 50 procentų šios sumos dydžio bauda“ tiek, kiek, joje įtvirtinus teisės pažeidėjams taikytiną griežtą sankciją, teismui neleidžiama, atsižvelgiant į teisės pažeidimo pobūdį, į atsakomybę lengvinančias ir kitas aplinkybes, jos individualizuoti, prieštarauja Konstitucijos 109 str. 1 d., konstituciniam teisinės valstybės principui.
   
 • ES bylos. ESTT aptarė, kad ES teisės garantuojama vartotojų teisių apsauga turi būti galima pasinaudoti veiksmingai, todėl nacionalinės teisės principai, kaip res judicata, tam neturi kliudyti.
   
 • Teisėkūra. Siekiant užtikrinti vaiko teisių ir laisvių įgyvendinimą, gynimą ir apsaugą vadovaujantis tiek Konvencija, tiek jos fakultatyviais protokolais, siūloma Įstatymą papildyti nuostata, kad vaikas pats ar per kitą asmenį, veikiantį jo vardu, turi teisę kreiptis į Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetą dėl vaiko teisių pažeidimo. Siekiant išvengti situacijų, kai asmuo gauna įspėjimą arba baudą už tai, kad pažeidė vėliavų iškėlimo tvarką, tai yra neiškėlė vėliavos prie negyvenamo namo, siūlomi ANK pakeitimai.

 • Spaudos pranešimai. Ar ir Lietuvos įmonių vadovams gresia ieškiniai dėl ESG? Neribotos atostogos, „darbostogos“ ir prevencija pervargimui – kaip tinkamai taikyti ir nepasimesti popandeminėje darbo aplinkoje. Du metai su „3 gyvybėmis“. Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika.

10
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
17:03
00:18
05:50
10:33
17:17
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti