Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

Noriu prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Savaitės apžvalga archyvas

Vartotojai, užsieniečiai, elektra, kibernetinis saugumas, nemokumas
2025-01-13 , Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius | Advokatas, VU TF docentas dr. Remigijus Merkevičius | Prof. dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė | Infolex

Vytautas NekrošiusMieli kolegos,

Praeitos savaitės rezultatai, galima sakyti, yra tiesiog puikūs – iš aštuonių nutarčių cituoju net penkias. Pirmojoje nutartyje teismas konstatavo, kad tretieji asmenys nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų turi teisę reikšti prašymą byloje dėl ieškinio senaties taikymo, jeigu jie turi tiesioginį materialinį teisinį suinteresuotumą bylos baigtimi. Tiesa, teismas galėjo paaiškinti kaip ši jo pozicija dera su CPK 47 str. 2 d., kurioje aiškiau nei aiškiai pasakyta, kokių šalies teisių neturi tretieji asmenys be savarankiškų reikalavimų ir šis sąrašas yra baigtinis. Be to, sunkiai įsivaizduočiau procese dalyvaujantį trečiąjį asmenį nepareiškiantį savarankiškų reikalavimų, kurio teisių atžvilgiu, byloje priimtas sprendimas neturės netiesioginių materialinių teisinių pasekmių. Na bet atvejis ne pirmas, ką nors sugalvosime. :) Antrojoje nutartyje išspręstas Elektros energetikos įstatymo ir poįstatyminio akto kolizijos klausimas – aišku, kad įstatymo naudai. Kitoje nutartyje LAT visiškai logiškai pasisakė, kad <...>

Tad visiems gerų ir įdomių skaitinių bei geros savaitės. :)

Pagarbiai
Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Remigijus Merkevičius

Mieli kolegos,

Šios savaitės apžvalgai pateiktos trys Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys. Vienoje jų, tiesa, yra „tradiciniais argumentais“ atsakyta į „tradicinį“ prašymą atnaujinti baudžiamosios bylos procesą, pareiškėjui siūlant byloje esančius įrodymus įvertinti kitaip, nei tą padarė šią bylą išnagrinėję teismai, tad ši nutartis nekuria reikšmingesnės jurisprudencijos vertės. Viena iš likusių dviejų nutarčių yra įdomi ir reikšminga ir dėl to, kad įvertino nekasdienę situaciją, ir dėl to, kad kažkiek prisilietė prie vertybinių kriminalinės justicijos pamatų. Na, o trečiojoje nutartyje priminta priežastinio ryšio svarba baudžiamajai atsakomybei. <...>


Pagarbiai
Dr. Remigijus Merkevičius,
Advokatas, VU TF Baudžiamosios justicijos katedros docentas

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė
Gerbiami kolegos ir kolegės,

Prasidėjus Naujiems Metams praėjusi savaitė LVAT nebuvo gausiausia priimtų sprendimų (nutarčių) kiekiu, bet buvo dvi labai įdomios bylos.

Norisi palinkėti, kad visi metai būtų įdomūs administracinės doktrinos vystytojams ir praktikos taikytojams, sutarimo, kad kokybė glūdi ne kiekybėje, dažniau vadovaujantis principu „mažiau yra daugiau“.

Džiugi naujiena mokesčių mokėtojams – LVAT išplėstinė teisėjų kolegija išaiškino, kad VMI neturi teisės priverstinai išieškoti už mokestinio ginčo laikotarpį apskaičiuotus delspinigius, jeigu šių delspinigių apskaičiavimas nėra įformintas atskirai priimtame sprendime.

Tikiuosi, kad Jūsų susidomėjimo sulauks LVAT nutartis byloje dėl ūkinės veiklos plėtros, siekiant gauti leidimą naudoti tradicinių angliavandenilių išteklius.

Pagrindinė šios bylos žinutė – sprendžiant dėl ūkinės veiklos plėtros sprendimų priėmimo turi būti vertinami ir žaliojo kurso reikalavimai, esantys nuoseklia Lietuvos valstybės pozicija ir veiklos gairėmis, bei siekiama Konstitucijoje įtvirtintų teisinių ir ekologinių vertybių balanso. <...>

Įtraukaus skaitymo!

Pagarbiai
Prof. dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė
Vilniaus universiteto Teisės fakultetas

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 
Naujausioje „
Savaitės apžvalgoje (Nr. 349)“ skaitykite:

  • „Gal paklauskim Temidės?“: Žvilgsnis iš šalies su Timūru Augucevičiumi. Išskirtinis turinys Infolex „Savaitės apžvalgos“ skaitytojams – tinklalaidės turinys tekstiniu formatu.
     
  • Vartotojai. Atnaujintos Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos patikrinimų taisykės. Papildyta nauju punktu, numatančiu, kad gaminio ir paslaugos vertinimo išvada skiriama ir kai vartojimo ginčo objektas patenka į Tarnybos kompetenciją ne maisto produktų rinkos priežiūros srityje ir nėra galimybės kitomis priemonėmis ar būdais vartojimo ginčo šalims užfiksuoti esamos ne maisto gaminio ar paslaugos būklės, vartotojo prašyme nurodomo jų trūkumų ypatybių.
     
  • Nemokumas. Atnaujintos Nemokumo administratorių veiklos patikrinimo taisyklės. Pakeitimu numatyta, kad neplaninis patikrinimas AVNT vadovo sprendimu gali būti atliekamas ir AVNT iniciatyva, kai įvertinus turimą informaciją kyla įtarimų, kad administratriaus veikla gali kelti grėsmę teisės normų saugomoms vertybėms. Atlikti ir kiti pakeitimai.
     
  • Užsieniečiai. Patvirtintas įsakymas „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ įgyvendinimo“.
     
  • Civilinė teisė. LAT pasisakė dėl Elektros energetikos įstatymo ir poįstatyminio akto kolizijos ir kitų klausimų.
     
  • Baudžiamoji teisė. LAT pasisakė dėl priežastinio ryšio svarbos baudžiamajai atsakomybei ir kitų klausimų.
     
  • Administracinė teisė. LVAT išplėstinė teisėjų kolegija išaiškino, kad VMI neturi teisės priverstinai išieškoti už mokestinio ginčo laikotarpį apskaičiuotus delspinigius, jeigu šių delspinigių apskaičiavimas nėra įformintas atskirai priimtame sprendime, LVAT pasisakė dėl ūkinės veiklos plėtros, siekiant gauti leidimą naudoti tradicinių angliavandenilių išteklius ir kt.
     
  • Kviečiame skaityti: Mūsų kolega, vienas Infolex „Savaitės apžvalgos“ autorių, doc. dr. Remigijus Merkevičius, advokatas ir patyręs teisės ekspertas, džiaugiasi galėdamas pristatyti savo naujausią darbą – dvitomę monografiją „Gynybos baudžiamajame procese pagrindai“.
     
  • Teisėkūra. Siūloma atnaujinti Darbo kodeksą. Įstatymo projektu siūloma sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – įtraukti į Darbo kodekse numatytą švenčių, kuriomis paprastai nedirbama, sąrašą.
     
  • Teisininkų komentarai. DORA reglamentas: nauji kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui; Kada viešas muzikos leidimas tampa teisės pažeidimu? DI modelio anonimiškumo svarba BDAR kontekste; EŽTT: Lietuvos verslo, valstybei pardavusio COVID-19 testų už milijonus, teisė į pelną nėra absoliuti.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Infolex „Savaitės apžvalgos“ turinį visa apimtimi gali skaityti tik prisijungę mokamų „Infolex Teisės“ ir „Infolex Atitikties“ planų klientai.
Jei dar nesate „Infolex Teisės“ ar „Infolex Atitikties“ klientas, kviečiame užsiprenumeruoti čia arba čia ir mėgautis išskirtiniu, teisės autoritetų kuriamu turiniu „Savaitės apžvalgoje“.


00
Ankstesnės apžvalgos:
2025-01-06
2024-12-23
2024-12-16
2024-12-09
2024-12-02
Metinės sektorių teisės apžvalgos

Svarbiausi 2019 m. pokyčiai sektorių teisėje ir 2020 metų prognozės
12/3/2019 , Infolex

Jūsų dėmesiui pristatome Infolex rengtas metinių sektorių teisės apžvalgas:

Rekomenduokite Savaitės apžvalgas kolegoms ir bičiuliams – nuo šiol jas gali prenumeruoti visi (ne tik Infolex klientai). Paprasčiausia užsisakyti palikus savo el. pašto adresą čia.

Plačiau >>
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
03:54
20:41
16:34
14:38
11:05
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti