Esminės citatos iš aukščiausiųjų teismų išaiškinimų
1
46418 svarbiausios citatos iš LRKT, LAT civilinių, LVAT sprendimų
2
Ieškokite citatų įrašę žodžius, įstatymo straipsnį ar bylos kategoriją
3
Paspauskite ant citatos pavadinimo ir rasite panašias citatas
Teisės aiškinimo taisyklė
Bylą nagrinėję teismai <...> teismo eksperto išvadą pagrįstai pripažino tiesioginiu įrodymu. <...> [T]okio pobūdžio išvada yra reikšmingas įrodymas vertinant ginčijamą sandorį sudariusio asmens būseną sandorio sudarymo metu. Nors šis įrodymas ir neužkerta kelio ieškovui įrodinėti, o teismui – pagrįsti sandorį sudariusio asmens nesugebėjimą suprasti savo veiksmų kitais įrodymais (pvz., liudytojų parodymais), tačiau nulemti priešingą, nei teismo ekspertizės akte nurodyta, išvadą galėtų tik ypač svarių įrodymų visuma. Akcentuotina, kad ekspertas atliko pomirtinę testatoriaus psichikos sveikatos būklės ekspertizę, taigi jis galėjo remtis tik ligos istorijoje užfiksuotais ligonio sveikatos būklę apibūdinusiais objektyviais duomenimis, taip pat kitais byloje surinktais įrodymais.
 
Teisės aiškinimo taisyklė
Liudytojos parodymų ir trečiojo asmens paaiškinimų tam tikri nesutapimai dėl aplinkybių, kurios nėra reikšmingos bylai, nesudaro pagrindo spręsti, kad buvo pažeistos įrodymų tyrimo bei vertinimo taisyklės.
 
Teisės aiškinimo taisyklė
Piktnaudžiavimas yra tyčinis nusikaltimas, kuris, nesant BK 228 straipsnio 2 dalyje nustatytų jį kvalifikuojančių požymių, gali būti padaromas tiek tiesiogine, tiek netiesiogine tyčia. <...> valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens pripažinimas kaltu dėl piktnaudžiavimo galimas tik esant jo tyčinei kaltei, t. y. tik tuo atveju, kai toks asmuo suprato, jog naudojasi savo tarnybine padėtimi priešingais tarnybai tikslais, numatė, kad dėl to gali atsirasti didelė žala valstybei, tarptautinei viešajai organizacijai, juridiniam ar fiziniam asmeniui, ir šios žalos norėjo (tiesioginė tyčia) arba nenorėjo, bet sąmoningai leido jai atsirasti (netiesioginė tyčia) (kasacinė nutartis Nr. 2K-407/2009). ‏‏‎ ‏‏‎

P. M. pagal BK 228 str. 1 d.
  • Santrauka
    • Prokuroras padavė kasacinį skundą dėl apeliacinės instancijos teismo nuosprendžio, kuriuo P. M., kaltintas pagal BK 228 str. 1 d. (piktnaudžiavimas tarnyba), buvo išteisintas (pirmąja instancija jam buvo paskirta 100 MGL (13 000 Lt) dydžio bauda).
    • LAT konstatavo, kad pasirašydamas įsakymą dėl bendrovės privatizavimo, išteisintasis siekė veikti teisėtai, nesuvokė ir nenumatė žalingo savo veiksmų pobūdžio. Tai pagrįstai nustatė apeliacinės instancijos teismas. Kasatoriaus argumentavimas, pabrėžiant išteisintojo, kaip valstybės tarnautojo, pareigas (asmeniškai aktyviai veikti), atitolęs nuo jam pareikšto ir pirmosios instancijos teismo nustatyto konkretaus kaltinimo piktnaudžiavimu. Įtariamasis nebuvo kaltinamas prokuroro nurodomų pareigų nevykdymu, o jo veikos neteisėtumas kildinamas tik iš to, jog jis pažeidė vienintelio teisės akto – Privatizavimo nuostatų – 39 p. Už kitokių teisės aktų reikalavimų pažeidimą, kitokį jam suteiktų teisių nepanaudojimą ar valstybės tarnautojo pareigų ignoravimą, nesivadovavimą tarnybos principais ir interesais įtariamasis dėl piktnaudžiavimo tarnyba baudžiamojon atsakomybėn nebuvo traukiamas. Taigi nesant įrodytų šių aplinkybių, negali būti konstatuota tyčinė P. M. kaltė, ir tai buvo pagrindas jį išteisinti.
    • Bylos baigtis: LAT kasacinį skundą atmetė.
 
Norėdami gauti atsakymą, įveskite savo elektroninio pašto adresą
Dėkojame.
Pranešimas išsiųstas
Sutinku gauti Infolex el. laišką pagalbos atsakymui įvertinti.
Atšaukti
Į pagalbos centrą >
Pagalba
Mobili ver.