Esminės citatos iš aukščiausiųjų teismų išaiškinimų
1
44823 svarbiausios citatos iš LRKT, LAT civilinių, LVAT sprendimų
2
Ieškokite citatų įrašę žodžius, įstatymo straipsnį ar bylos kategoriją
3
Paspauskite ant citatos pavadinimo ir rasite panašias citatas
Citata atrinkta teisininkų
Pasisakydamas dėl CK 4.98 straipsnio taikymo sąlygų, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra nurodęs, jog, pareiškęs negatorinį ieškinį, ieškovas turi įrodyti du dalykus: kad jis yra turto savininkas ir kad jo teisės yra pažeistos (žr., pvz., 2008 m. rugsėjo 1 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-407/2008). Taigi, negatoriniu ieškiniu ginama konkretaus asmens subjektinė nuosavybės teisė. Negatorinio ieškinio atveju ieškinio dalykas (reiškiami reikalavimai) gali būti: 1) nutraukti ieškovo subjektinę nuosavybės teisę pažeidžiančius veiksmus; 2) atkurti iki ieškovo subjektinės nuosavybės teisės pažeidimo buvusią padėtį; 3) uždrausti ateityje taip pažeisti ieškovo subjektinę nuosavybės teisę (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015 m. vasario 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr.3K-3-7-378/2015). <...> Teisėjų kolegija pažymi, kad įstatymų leidėjas žemės sklypo savininko teisių pažeidimo, susijusio su gretimame žemės sklype arti sklypo ribos ar ant sklypų ribos augančiais medžiais, krūmais ir kitais augalais (CK 4.42 straipsnis), skirtingai nei žemės sklypo savininko teisių pažeidimo, susijusio su gretimame žemės sklype ar ant sklypų ribos vykdomomis statybomis (CK 4.103 straipsnis), tiesiogiai nesieja su teisės aktų reikalavimų pažeidimu. Todėl tam, kad būtų pagrindas tenkinti negatorinį ieškinį dėl subjektinės nuosavybės teisės, kurios pažeidimas siejamas su gretimame žemės sklype arti sklypo ribos ar ant sklypų ribos augančiais medžiais, krūmais ar kitais augalais, gynimo, ieškovas, be kita ko, privalo įrodyti, kad jo subjektinė nuosavybės teisė yra pažeista. Tai, kad byloje nustatoma, jog medžiai, krūmai ar kiti augalai auga ant sklypų ribos ar gretimame žemės sklype tokiais atstumais nuo sklypo ribos, kurie neatitinka nustatytų teisės aktuose, nėra pagrindas pripažinti, kad negatorinį ieškinį pareiškusio ieškovo subjektinė nuosavybės teisė yra pažeista.
 
Teisės aiškinimo taisyklė
Nors atsakovas bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme metu neteikė argumentų dėl ieškovės išlaikymo apimties, teisėjų kolegija turi pagrindo konstatuoti, kad atsakovo argumentai dėl ieškovės išlaikymo apimties laikytini nepagrįstais. Vien tai, kad kontaktinės paskaitos yra išdėstytos atitinkamais semestrais, savaime nepanaikina ieškovės poreikių tuo laikotarpiu, kai paskaitos nevyksta. Studijos yra tęstinio pobūdžio procesas, į kurį įeina tiek kontaktinės paskaitos, tiek pasiruošimas paskaitoms bei savarankiškas darbas, tiek studentų poilsio laikas, todėl nesutiktina, kad išlaikymas pilnametei ieškovei turėtų būti priteisiamas tik už laikotarpį, kai vyksta kontaktinės paskaitos. Ieškovės poreikiai išlieka nepriklausomai nuo atitinkamo studijų etapo.

  • Santrauka
    • LAT byloje pasisakyta dėl paramos pilnamečiam vaikui, studijuojančiam aukštojoje mokykloje, priteisimo sąlygų
 
Teisės aiškinimo taisyklė
Atsižvelgiant į tai, kad ieškovės su atsakove tiesiogiai nesiejo sutartiniai teisiniai santykiai dėl ginčo dyzelino sandėliavimo minėtame terminale, pagal ieškovės pasirinktą teisių gynimo būdą sprendžiant, ar atsakovė, atsisakydama perduoti ginčo dyzelino likutį, pažeidė bendro pobūdžio atidumo ir rūpestingumo pareigą, reikia vertinti, ar atsakovė turėjo pagrindą manyti, jog ieškovė yra šių degalų savininkė. <...> [E]nerginiai (naftos) produktai yra akcizų objektas (Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 2 straipsnio 1 dalies 6 punktas, šio įstatymo 1 priedas), šioms prekėms yra nustatyti specialūs tiek civilinės apyvartos, tiek apskaitos reikalavimai, kuriais, be kita ko, siekiama užtikrinti tinkamą mokestinių prievolių valstybei vykdymą. Akcizų įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad visų akcizais apmokestinamų prekių, nepriklausančių akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininkui, laikymas turi būti pagrįstas atitinkamomis akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininko ir asmens, turinčio teisę disponuoti šiomis prekėmis, sutartimis. CK 6.851 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad pagal prekių sandėliavimo sutartį prekių sandėlis (saugotojas) įsipareigoja už atlyginimą saugoti prekių savininko (davėjo) jam perduotas prekes ir išsaugotas grąžinti nurodytam asmeniui. To paties straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad prekių sandėliavimo sutartis įforminama sandėliavimo dokumentu. Nurodytas teisinis reglamentavimas reiškia, kad akcizais apmokestinamų prekių sandėliavimo atveju saugotojas prekes turi grąžinti vadovaudamasis jų savininko, su kuriuo sudaryta sandėliavimo sutartis, nurodymais. <...> [A]tsižvelgiant į ieškovės pasirinktą teisių gynimo būdą (reikalaujama žalos atlyginimo taikant atsakovei deliktinę civilinę atsakomybę), svarbu nustatyti ne nuosavybės teisės į ginčo dyzeliną perėjimo momentą, o tai, ar atsakovė, atsisakydama perduoti terminale sandėliuojamą ginčo dyzeliną, turėjo pagrindą manyti, jog šio dyzelino savininkė yra ieškovė. Šioje nutartyje pirmiau jau konstatuota, kad su atsakovės veikla susijęs teisinis reglamentavimas ir bylą nagrinėjusių teismų nustatytos aplinkybės leidžia padaryti išvadą, jog atsakovė neturėjo pagrindo laikyti ieškovės ginčo dyzelino savininke.
 
Norėdami gauti atsakymą, įveskite savo elektroninio pašto adresą
Dėkojame.
Pranešimas išsiųstas
Sutinku gauti Infolex el. laišką pagalbos atsakymui įvertinti.
Atšaukti
Į pagalbos centrą >
Pagalba
Mobili ver.