Esminės citatos iš aukščiausiųjų teismų išaiškinimų
1
45929 svarbiausios citatos iš LRKT, LAT civilinių, LVAT sprendimų
2
Ieškokite citatų įrašę žodžius, įstatymo straipsnį ar bylos kategoriją
3
Paspauskite ant citatos pavadinimo ir rasite panašias citatas
Citata atrinkta teisininkų
<...> administracinio teismo teisė keisti ginčijamą institucijos sprendimą, sumažinant sankciją, galioja ir ginčijant sankcijas, paskirtas gavėjui nesilaikant paramos suteikimo reikalavimų ir (arba) pažeidžiant paramos gavimo ir naudojimo sąlygas ir (arba) nesilaikant paramos paraiškoje arba paramos sutartyje numatytų reikalavimų.‏‏‎ ‏‏‎
 
Teisės aiškinimo taisyklė
Kasacinio teismo praktikoje išaiškinta, kad teismingumo taisyklių laikymasis yra viena iš teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo sąlygų, todėl pagal nacionalinę teisę teismas tikrina jurisdikciją bylos iškėlimo metu. Tai reiškia, kad iškeldamas bylą teismas turi turėti pakankamą pagrindą spręsti, jog pareikšti reikalavimai yra jam teismingi. Teismas, nustatęs, kad pateiktas ieškinys jam teismingas, jį priima. Nustatęs, kad pareikšti reikalavimai ar jų dalis jam neteismingi, teismas atsisako priimti ieškinį ar jo dalį dėl konkrečių reikalavimų (CPK 137 straipsnio 2 dalies 2 punktas) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. gruodžio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-443-969/2016, 21 punktas). Kasacinis teismas taip pat yra pažymėjęs, kad jei yra galiojanti Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis, kurioje išspręsti teismingumo klausimai, turi būti taikomos tarptautinės sutarties nuostatos, o ne teismingumo taisyklės, nustatytos vidaus teisėje (CPK 780 straipsnis). Taigi bylą nagrinėjantis teismas turi nustatyti, koks teisės aktas (Lietuvos vidaus teisė, tarptautinė dvišalė sutartis, tarptautinė daugiašalė sutartis, Europos Sąjungos teisės aktai) reglamentuoja nagrinėjamos bylos teismingumą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. vasario 3 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-25-695/2016, 10 punktas ir jame nurodyta kasacinio teismo praktika).

  • Santrauka
    • LAT pasisakė dėl ieškinio pareiškimo palikimo nenagrinėto, jei ginčas nenagrinėtinas teisme civilinio proceso tvarka
 
Teisės aiškinimo taisyklė
<...> į CMR konvencijos taikymo sritį patenkančius ginčus turi teisę nagrinėti dviejų kategorijų teismai. Pirma, šalies CMR konvencijos dalyvės teismai, kuriuos bendru susitarimu nurodo sutarties šalys, antra – šios konvencijos 31 straipsnio 1 dalies a ir b punktuose nurodyti teismai. CMR konvencijoje ir Reglamente „Briuselis Ibis“ nustatyta tarptautinės jurisdikcijos sistema susitarimų dėl jurisdikcijos atvejais skiriasi. CMR konvencijos kontekste bylos šalių sudarytas susitarimas nelaikytinas išimtiniu ir aiškintinas kaip nustatantis alternatyvią jurisdikcijos galimybę CMR konvencijos 31 straipsnio a ir b punktuose nustatytų jurisdikcijos taisyklių atžvilgiu. Tuo tarpu Reglamento „Briuselis Ibis“ 25 straipsnio prasme bylos šalių sudarytas susitarimas laikytinas išimtiniu, jeigu šalys nesusitarė kitaip. Byloje nenustatyta, kad šalys sudarytame susitarime būtų sutarusios, jog toks susitarimas dėl jurisdikcijos nelaikytinas išimtiniu. Tai reiškia, kad nuo to, ar šalių ginčas patenka į CMR konvencijos ar į Reglamento „Briuselis Ibis“ reglamento taikymo sritį, nagrinėjamu atveju priklauso, kaip turi būti sprendžiamas ieškovės pareikšto ieškinio atsakovei tarptautinės jurisdikcijos klausimas ir ar šalių susitarimas dėl jurisdikcijos laikytinas nustatančiu išimtinę ar alternatyviąją jurisdikciją. Tuo tarpu Reglamento „Briuselis Ibis“ 25 straipsnyje nustatyta, kad jeigu šalys, neatsižvelgiant į jų nuolatinę gyvenamąją (buveinės) vietą, yra susitarusios, kad valstybės narės teismas arba teismai turi jurisdikciją spręsti bet kuriuos ginčus, kilusius arba galinčius kilti iš konkrečių teisinių santykių, tas teismas (tie teismai) turi jurisdikciją, išskyrus atvejus, kai pagal tos valstybės narės teisę susitarimas yra niekinis turinio galiojimo atžvilgiu. Tokia jurisdikcija yra išimtinė, jeigu šalys nesusitarė kitaip. <...> CMR konvencijoje ir Reglamente „Briuselis Ibis“ nustatyta tarptautinės jurisdikcijos sistema susitarimų dėl jurisdikcijos atvejais skiriasi. CMR konvencijos kontekste bylos šalių sudarytas susitarimas nelaikytinas išimtiniu ir aiškintinas kaip nustatantis alternatyvią jurisdikcijos galimybę CMR konvencijos 31 straipsnio a ir b punktuose nustatytų jurisdikcijos taisyklių atžvilgiu. Tuo tarpu Reglamento „Briuselis Ibis“ 25 straipsnio prasme bylos šalių sudarytas susitarimas laikytinas išimtiniu, jeigu šalys nesusitarė kitaip.

  • Santrauka
    • LAT pasisakė dėl ieškinio pareiškimo palikimo nenagrinėto, jei ginčas nenagrinėtinas teisme civilinio proceso tvarka
 
Norėdami gauti atsakymą, įveskite savo elektroninio pašto adresą
Dėkojame.
Pranešimas išsiųstas
Sutinku gauti Infolex el. laišką pagalbos atsakymui įvertinti.
Atšaukti
Į pagalbos centrą >
Pagalba
Mobili ver.